MENÜ
ANA SAYFA
Pencereyi Kapat
"Magazin haberciliğini başka bir şekilde ele almak mümkün" - Atölye BİA
Atölye
22 Nisan 2022
Atölye
22 Nisan 2022

“Magazin haberciliğini başka bir şekilde ele almak mümkün”

Okuma Süresi: 3 dk
Atölye BİA’nın 2022 tematik atölyelerinin üçüncüsü olan Magazin Haberciliği, 21 Nisan’da (dün) 20 kişinin katılımıyla online olarak gerçekleştirildi. Konuk Tuğrul Eryılmaz, kolaylaştırıcı Sevilay Çelenk idi.

Atölye BİA’nın Nisan-Mayıs aylarında akademisyen Sevilay Çelenk kolaylaştırıcılığında düzenlediği tematik atölyelerden üçüncüsü olan Spor Haberciliği, 21 Nisan’da (dün) 20 kişinin katılımıyla online olarak gerçekleştirildi. Atölyenin konuğu gazeteci Tuğrul Eryılmaz idi.

Atölye BİA’nın Nisan/Mayıs ayları boyunca akademisyen Sevilay Çelenk kolaylaştırıcılığında gerçekleştirdiği atölyelerden ilki Kültür-Sanat Haberciliği, ikincisi Spor Haberciliği üzerineydi. Tematik atölye dizisinde yer alan ve 12 Mayıs’ta gerçekleştirilecek son tema ise “Yaşam/Toplum Haberciliği” olacak."Magazin haberciliğini başka bir şekilde ele almak mümkün" - Atölye BİA21 Nisan Perşembe akşamı 19.00 – 21.00 saatleri arasında gerçekleşen atölyede magazin haberciliğinin ne olduğu, neleri kapsadığı, dünyada ve Türkiye’de nasıl yapıldığı ve nasıl yapılması gerektiği, magazin haberciliğinin neden gerekli olduğu, etik kurallarının neler olduğu, sınırlarının belli olup olmadığı ve nasıl bir dinamiğe sahip olduğu üzerine konuşuldu, Eryılmaz, deneyimlerini aktardı.

Atölye, Sevilay Çelenk’in kolaylaştırıcılığında, Eryılmaz’ın T24’teki “Düzeyli Magazin” köşesini anlatmasıyla başladı.

“‘İnsan’sız magazin olmaz”

Eryılmaz, şunları aktardı:

“Magazini hep dergi olarak düşündüm. Dergidir magazinin karşılığı İngilizce’de. Ve o magazinin içinde her şey vardır. Toplum, siyaset, sanat, spor da.. Ve hakikaten ünlülerden haberlerde vardır. Böyle düşününce magazinin şansı, birçok şeyi kapsamasıdır. Buna kuşku yok.

"Magazin haberciliğini başka bir şekilde ele almak mümkün" - Atölye BİA

“Bir kültür-sanat haberi verirseniz bana, ben o haberi ‘magazin haberi’ haline de getirebilirim. Alan ne olursa olsun “bilgi” şart. Magazinde dil çok önemli. Kullandığımız dil, enformasyonun yanında bir diğer önemli şey. Ve tabii eğlence. Eğlenceyi beğenmiyorsanız mizah katacaksınız.

“İnsansız magazin olmaz. Magazinin içinde insan vardır. Bu Kemal Kılıçdaroğlu da olabilir, Türkan Şoray da. Magazin yazıyorsanız içinde kurumlarda olabilir ama temel öge insandır. Başka türlü magazin yapamazsınız. Magazin gazetecisi olmak istiyorsanız her alanda da yazabilirsiniz aslında. Kıvrak bir zeka gerekiyor, gezmeyi ve eğlenmeyi de mutlaka sevmelisiniz. Kendiniz eğlendiğiniz kadar karşı tarafı da eğlendirmelisiniz. Yoksa haberiniz okunmaz.”

"Magazin haberciliğini başka bir şekilde ele almak mümkün" - Atölye BİA

Sevilay Çelenk de Eryılmaz’ın aktarımlarına ek olarak, magazin haberciliği kavramının tarihsel gelişimine değindi.

Gezmek, insanlarla konuşmak..

Eryılmaz şöyle devam etti:

“Haberciliğe insanla başlayın. Gazeteci olarak yazdığınız şeyi okutmanız da gerekiyor. Ne kadar kısa yazarsanız o kadar marifetlisinizdir. Derdinizi ne kadar kısa anlatırsanız.. Mesleğin tekniklerini bilmek gerekiyor. Alan ne olursa olsun, bu fark etmez.

“Fotoğrafsız magazin olmaz. Gazetecilik hatasız yapılmaz. Korkunç olan o hatayı tekrarlamaktır.

“Magazin haberciliği her şeyi yapabilir. Siz ‘şok-şok, ‘skandal’ tarzı verilen haberlere aldanmayın. Magazini başka bir şekilde ele almak mümkün. Gezmek ve insanlarla konuşmak magazin haberciliğinin temelidir.”

Magazin ve dedikodu ayrımı

Eryılmaz’a magazin ve dedikodu kavramları soruldu. Eryılmaz, “Dedikodu yanlış olandır, ama magazin ‘gerçekliği’ olandır, olmak zorundadır. İçinde hayal gücü vardır ancak o hayal gücünün içinde ‘gerçek bilgi’ de olmalı.”

"Magazin haberciliğini başka bir şekilde ele almak mümkün" - Atölye BİA

Eryılmaz, meslek hayatındaki deneyimlerini anlattı, katılımcıların sorularını yanıtladı.

Atölye soru-cevapların ardından sona erdi.

Tuğrul Eryılmaz hakkında

Gazeteci. IPS İletişim Vakfı kurucusu ve yönetim kurulu üyesi. Haftalık, Nokta, Yeni Gündem ve Sokak ve Milliyet Sanat dergileri ve Radikal 2’de yayın yönetmeni olarak çalıştı. Tempo, Yeni Asır ve Cumhuriyet de çalıştığı yayınlar arasındaydı. Ankara, Bahçeşehir, Bilgi, İzmir Ekonomi ve Kadir Has ünivesiteleri iletişim fakültelerinde gazetecilik dersleri verdi. Lisans ve yüksek lisansını Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde tamamladıktan sonra ilk gazetecilik derslerini Ankara Basın Yayın’da verdi. Bir süre İngiltere’de bulundu. Gazeteciliğe TRT Haber Merkezi’nde başladı. 1980 askeri darbesi sonrası istifa etti ve İstanbul’a taşındı. Çeşitli televizyon kanallarında sinema programlarında yer aldı. Sinema ve dizilerde danışmanlık yapıyor. T24’te “Düzeyli Magazin” köşesinde yazılar yazıyor. Rolling Stones ve Marianne Faithfull hayranı. İzmirli.

Sevilay Çelenk hakkında

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünde öğretim üyesi iken barış imzacısı olması nedeniyle 6 Ocak 2017 tarihinde 679 sayılı KHK ile görevinden ihraç edildi. Lisans eğitimini aynı üniversitenin Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünde 1990 yılında tamamladı. 1994 yılında kurulmuş olan ancak 2001 yılında kendini feshederek Eğitim Sen’e katılan Öğretim Elemanları Sendikası’nda (ÖES) iki dönem yönetim kurulu üyeliği yaptı. Türkiye’nin sivil toplum alanında tarihsel ağırlığa sahip kurumlarından biri olan Mülkiyeliler Birliği’nin 2012-2014 yılları arasında genel başkanı oldu. Birliğin uzun tarihindeki ikinci kadın başkandır. Eğitim çalışmaları kapsamında Japonya ve Almanya’da bulundu. Estonya Tallinn Üniversitesi’nde iki yıl süreyle dersler verdi. Televizyon-Temsil-Kültür, Başka Bir İletişim Mümkün, İletişim Çalışmalarında Kırılmalar ve Uzlaşmalar başlıklı telif ve derleme kitapların sahibidir. Türkiye’de Medya Politikaları adlı kitabın yazarlarındandır. Çok sayıda akademik dergi yanında, bilim, sanat ve siyaset dergilerinde makaleleri yayımlandı. Birçok gazetede ve başta bianet olmak üzere internet haberciliği yapan mecralarda yazılar yazdı.