MENÜ
ANA SAYFA
Pencereyi Kapat
Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali’ne 116 ülkeden 3 bin 300 başvuru yapıldı - Atölye BİA
Kültür-Sanat
10 Aralık 2018
Kültür-Sanat
10 Aralık 2018

Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali’ne 116 ülkeden 3 bin 300 başvuru yapıldı

Okuma Süresi: 3 dk
5. kez düzenlenen Uşak Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali, bu yıl uluslararası bir etkinlik oldu. Uşak Üniversitesi’nde bugün başlayan festival 14 Aralık günü sona eriyor.

Uşak Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali’nin beşincisi Uşak Üniversitesi’nde bugün ilk film gösterimleriyle başladı.

Festival bu yıl “Uluslararası Kısa Film Yarışması” bölümünün eklenmesiyle uluslararası bir festival haline geldi.

Uşak Üniversitesi İletişim Topluluğu’nun düzenlediği festivalin başkanlığını Doç. Dr. Murat Sezgin, danışmanlığını ise araştırma görevlisi Onur Keşaplı yapıyor.

Üç filmle açılış yapıldı

Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali’ne 116 ülkeden 3 bin 300 başvuru yapıldı - Atölye BİA

İlk kez uluslararası alana açılan festivale 116 ülkeden 3300 başvuru geldi.

Açılış filmleri olarak “Öğle Tenefüsü”, “Miğfer” ve “Mesle Bache Adam” filmleri gösterildi.

10-14 Aralık tarihleri arasında toplam 5 gün sürecek olan festival boyunca 100 film gösterilecek. 23 film, Ulusal Öğrenci FilmleriUlusal Kısa Film ve Uluslararası Kısa Film olmak üzere üç ayrı yarışmada Kanatlı Denizatı Ödülleri için yarışacak.

Ana jüri tiyatro sanatçısı Bennu Yıldırımlar, yönetmen Gökçen Usta, yönetmen ve senarist Salih Toprak, sinema yazarı Murat Tolga Şen, fotoğraf ve video sanatçısı Tahir Ün, görsel efekt ve post prodüksiyon süpervizörü Kerem Kurdoğlu, akademisyen Prof. Dr. Lale Kabadayı, akademisyen Prof. Dr. Serdar Öztürk ile ressam ve akademisyen Evrim Özeskici’den oluşuyor.

Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali’ne 116 ülkeden 3 bin 300 başvuru yapıldı - Atölye BİA

 

Bu üç kategoride yarışacak finalist filmler ise şu şekilde:

Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması

Bu bölümdeEn İyi Belgesel dalında “Emil Ali’nin yönettiği “Adam’’, Kenan Diler’in yönettiği “Abla’’ ve Turan Kubilay’ın yönettiği “Saksak’’; En İyi Kurmaca dalında ise Cihan Tamtürk’ün yönettiği “Çarpıntı”, Yavuz Gözeller’in yönettiği “Babil Piyangosu” ve Kaan Kurnaz’ın yönettiği “Feys: Başka Bir Dünya” belgeselleri yarışacak.

Ulusal Kısa Film Yarışması

Bu bölümde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kurgu, En İyi Senaryo, En İyi Ses, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Sanat Yönetmeni, En İyi Özgün Müzik, En İyi Özel Efekt, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu dallarında Kanatlı Denizatı Ödülleri verilecek. Şu filmler yarışacak: Özgür Cem Aksoy’un yönettiği “Giderayak”, Batuhan Kurt’un yönettiği “Kurbağa Avcıları”, Kerem Altın’ın yönettiği “Kapalı”, Sezen Kayhan’ın yönettiği “İmparatorlukta Zor Bir Gün”, Selim Şahintürk’ün yönettiği “Misafir”, Ayşegül Okul’un yönettiği “Bendeki Sen”,  Gökhan Kaya’nın yönettiği “Ah Bir Ataş Ver”, Numan Ayaz’ın yönettiği “Mavi Yarın”,  Recep Bozgöz’ün yönettiği “Ronaldo”, Gökhan Bulut’un yönettiği “Soyut Oda”,  Tunahan Kurt’un yönettiği “Tahtakurusu” ve Alican Durbaş’ın yönettiği “Toprak”.

Uluslararası Kısa Film Yarışması

Bu yıl bu bölümde ilk kez ödül verilecek. Mara Tamkovich’in yönettiği Polonya filmi “Córka”, Bernhard Wenger’in yönettiği Avusturya filmi “Excuse Me, I’m Looking For The Ping-Pong Roomand  My  Girlfriend”, Bianca Caderas-Isabella Luu-Kerstin Zemp üçlüsünün yönettiği İsviçre animasyon filmi “Living Like Heta”, Arian Vazirdaftari yönettiği İran filmi “Mesle Bache Adam” ve Hanis Bagashov’un yönettiği Makedonya filmi “Mishko” ödül için yarışacak.

Sezgin: “Resmi kayıtlarda en çok başvuruyu aldık’’

Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali’ne 116 ülkeden 3 bin 300 başvuru yapıldı - Atölye BİA

Uşak Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali Başkanı Doç. Dr. Murat Sezgin

Açılış konuşmasını yapan Festival Başkanı Doç. Dr. Murat Sezgin, resmi kayıtlarda daha önceki film festivallerini incelediklerini ve Türkiye’de düzenlenenler arasında en yüksek başvuru sayısına ulaşan festival olduklarını teyit ettiklerini söyledi.

Sezgin, konuşmasının devamında şunları aktardı: “Festivalimizin tanıtımıyla ilgili olarak henüz sezon başlamadan uluslararası arenada büyük girişimlerde bulunduk. Araştırma Görevlisi ve aynı zamanda yönetmen arkadaşım Onur Keşaplı’nın bir kısa filminin de gösterildiği 2018 Cannes Film Festivali’nde 5. Uluslararası Uşak Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali’ne ait broşürlerimiz yer almıştı. Aynı zamanda yine festivalimizin uluslararası ortağı olan New York World Film Fair’de de Uşak Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali’ne ilişkin bilgiler aktarılmıştı. Buraya gelmeden önce Antalya ve Adana film festivalleri organizatörlerine de ulaşarak festivallerine gerçekleşen başvuruyla ilgili bilgi aldım ve bizim festivalimizden daha az başvuru aldıklarını öğrendim. Festival boyunca gösterimde olacak 50 yabancı film var bunların 14’ünün ilk gösterimi Uşak Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali’nde gerçekleşecek. Bunun da haklı gururunu yaşıyoruz.”

Hafta boyunca Uşak Üniversitesi Sinema ve Konferans Salonları ile Atatürk Kültür Merkezinde film gösterimleri yapılacak festivalle ilgili detaylı bilgileri www.usak.edu.tr adresinden ve Uşak Üniversitesi İletişim Topluluğu ile Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunu. Diyarbakır doğumlu. Alansavunması.org’un kurucusu. bianet Şubat 2020 stajyeri. Atölye BİA 16-25 Temmuz 2018 ”Gazeteciler İçin Haber Atölyesi” ve 24-28 Şubat 2020 “Uygulamalı Haber Atölyesi” katılımcısı.