MENÜ
ANA SAYFA
Pencereyi Kapat
Üsküdar geçim sıkıntısından bahsediyor - Atölye BİA
20 Haziran 2019

Üsküdar geçim sıkıntısından bahsediyor

Okuma Süresi: 2 dk
Geçmiş yıllarda AKP'nin kalesi gibi gördüğü Üsküdar'daki seçim sonuçlarına bakıldığında AKP'nin son seçimlerde büyük oranda oy kaybettiği gözleniyor.

İstanbul’da, Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri için seçmenler 23 Haziran’da yeniden sandık başına gidiyor. Uzun yıllardır sağ partilerin belediye seçimlerinde galip geldiği Üsküdar’da, son yıllardaki seçimlerde oylarda kayma gözlendiği bilinmekte.

https://www.youtube.com/watch?v=kGEq3rxt3AA&feature=emb_title

Geçmiş yıllarda AKP’nin kalesi gibi gördüğü Üsküdar’daki seçim sonuçlarına bakıldığında AKP’nin son seçimlerde büyük oranda oy kaybettiği gözleniyor.

Üsküdar geçim sıkıntısından bahsediyor - Atölye BİA

Küskün seçmenin de bulunduğu ilçede CHP’nin eskisine göre çok daha iddialı olduğu söylenebilir. 2017’de yapılan Anayasa değişikliği referandumunda ilçedeki sandıklardan 23.753 oy farkla “Hayır” çıkmıştı.

406.630 kayıtlı seçmenin bulunduğu 31 Mart belediye başkanlığı seçiminde ise CHP adayı Ahmet Kılıç, 2014 yılından beri Üsküdar Belediye Başkanı olan Hilmi Türkmen’in 9.382 oy ile gerisinde kalmıştı. Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde ise Binali Yıldırım 161.413 oy alırken Ekrem İmamoğlu 160.146 oy aldı.

582 bin 666 nüfuslu Üsküdar’da 402 bin 377 kayıtlı seçmen bulunuyor. 31 Mart yerel seçimlerinde seçime katılım oranının yüzde 84,65 olduğu Üsküdar’da, Binali Yıldırım 161 bin 413, Ekrem İmamoğlu 160 bin 146, Saadet Partisi adayı Necdet Gökçınar ise 4 bin 972 oy almıştı.

Üsküdar geçim sıkıntısından bahsediyor - Atölye BİA

İmamoğlu ve Yıldırım’ın oylarının birbirine çok yakın olduğu ilçede iki adaydan sonra en çok oy alan Saadet Partisi adayı Necdet Gökçınar, 23 Haziran’daki seçimde tekrar aday olacağını duyurmuştu.

Mahalle mahalle oy farklarına bakıldığında İmamoğlu ve Yıldırım arasında marjinal farklar gözükmüyor. Acıbadem mahallesinde İmamoğlu, rakibi Yıldırım’ı 7229 oyla geçerken AKP’nin iddialı olduğu Yavuztürk mahallesinde ise Yıldırım 4291 oyla öne geçiyor.

Üsküdar’ın sosyo-ekonomik profili daha yüksek olan Altunizade, İcadiye ve Barbaros mahallelerinde İmamoğlu daha çok oy alırken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın evinin bulunduğu ve AKP’nin kalesi olarak ifade edilen Kısıklı, Yavuztürk ve Çengelköy mahallelerinde Yıldırım’ın öne geçtiği gözleniyor.

Ropörtaj yaptığımız mahallelerden biri olan, Üsküdar’da seçim gündemine en çok maruz kalan mahallelerden Mimar Sinan mahallesinde neredeyse konuştuğumuz her vatandaş geçim sıkıntısından bahsetmeden edemiyor.

Üsküdar’ın merkezi olarak bilinen bu mahallede ise Yıldırım yalnızca 270 oy farklı ile İmamoğlu’nun önüne geçiyor.

Üsküdar geçim sıkıntısından bahsediyor - Atölye BİA

Üsküdar’ın en eski mahallelerinden biri olan, “Anadolu Yakası’nın Cihangir’i” olarak bilinen Kuzguncuk’ta ise İmamoğlu önde. Burada kimle konuşursak konuşalım bize seçimin yenilenmesinin anlamsız olduğunu ve ne olursa olsun İmamoğlu’nun kazanacağını söylüyor.

Seçime sayılı günler kalsa da Cumhur İttifakı adayı Binalı Yıldırım’ın yeni afişleri oyunun az olduğu mahallelere asılmaya devam ediliyor.

Bağımsız video-gazeteci. Özellikle Kadın-LGBTİ+ ve ekoloji alanında çalışmalar yapıyor. Atölye BİA 13-20 Mayıs 2019 “Gazeteciler için Yeni Medya Atölyesi” katılımcısı.