MENÜ
ANA SAYFA
Pencereyi Kapat
Şişli’de yarışın hızlandığı mahallelerde seçmenler konuşuyor - Atölye BİA
17 Haziran 2019

Şişli’de yarışın hızlandığı mahallelerde seçmenler konuşuyor

Okuma Süresi: 3 dk
Şişli mahallelerinde seçmenler, kime neden oy vereceklerini video-röportajda anlatıyorlar. Acaba 25 mahallenin hangilerinde hangi partiler önde görünüyor?

İstanbul’da, Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri için seçmenler 23 Haziran’da yeniden sandık başına gidiyor.

https://www.youtube.com/watch?v=A-7yqKTwuXw&feature=emb_title

HDP’nin de desteklediği CHP-İYİ Parti ortak adayı Ekrem İmamoğlu ve AKP-MHP adayı Binali Yıldırım’ın yoğun seçim mesaisi devam ederken, İstanbul’un Şişli İlçesinde Ekrem İmamoğlu seçim yarışını önde götürüyor.

İmamoğlu önde gidiyor

CHP’nin İstanbul’daki kalesi olarak bilinen Şişli’de İmamoğlu ve Yıldırım arasında 31 Mart seçimlerinde fark 36,95 puanla İmamoğlu lehine görünüyor.

Mahalle bazında rakamlara bakıldığında da Yıldırım’ın Ekrem İmamoğlu’nu 1 puanla geride kaldığı Kuştepe’de Mahallesi göze çarpıyor. Mahallelerde kurulan sandıkların oy oranlarına bakıldığında 25 mahalleden 24’ünde Ekrem İmamoğlu’nun önde olduğu görülebiliyor.

Şişli’de yarışın hızlandığı mahallelerde seçmenler konuşuyor - Atölye BİA

274 bin 289 nüfuslu Şişli’de 203 bin 711 kayıtlı seçmen bulunuyor. 31 Mart yerel seçimlerinde seçime katılım oranının yüzde 80 olduğu Şişli’de İmamoğlu 104 bin 948 oyla yüzde 66,25, Binali Yıldırım 46 bin 417 oyla 29,30, DSP adayı Muammer Aydın ise 4 bin 671 oyla yüzde 2,95 oy alabildi.

Ekrem İmamoğlu’nun kazanmasına
kesin gözüyle bakılan Şişli ilçesinde önceki seçimde DSP tarafından aday gösterilen Muammer Aydın’ın 23 Haziran’daki seçimlerde Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday  olmayacağını açıklamıştı.

Şişli’de yarışın hızlandığı mahallelerde seçmenler konuşuyor - Atölye BİA

DSP’nin 31 Mart seçimlerinde ilçe genelinde aldığı oy oranı her ne kadar aradaki farkın kapanmasına etki etmese de, mahalle bazında rakamlara baktığımızda Şişli’nin bazı mahallelerinde 23 Haziran’da DSP’nin oyları belirleyici rol oynuyor.

Yayla mahallesinde Yıldırım, rakibi İmamoğlu’nu 2,29 puan farkla geçerken, DSP’nin aldığı 4,91 puanlık oyun dağılımı belirleyici görünüyor. Aynı zamanda iki aday arasındaki oy farkının en az olduğu ikinci mahalle olan Kuştepe’de ise Yıldırım, İmamoğlu’nu 1 puan farkla geride bırakıyor.

Kuştepe’de seçmenler kentsel dönüşüm istiyor

Şişli’de yarışın hızlandığı mahallelerde seçmenler konuşuyor - Atölye BİA

Roman mahallesi olarak bilinen ve 31 Mart’ta DSP Şişli Belediye Başkan adayı Mustafa Sarı Gül’ün ilk mitingini yaptığı Kuştepe de yine DSP’nin aldığı 7,92 puanlık oyun dağılımı adaylar arasında belirleyici rol oynayacak. Yıldırım’ın, Şişli’ye yaptığı ziyaret sırasında “Plansız yapılaşma çok var” demesi ve aynı zamanda Şişli’de trafik sorununa değinmesi AKP-MHP adayının rakamları okumuş olduğunun göstergesi olarak görülebilir. Zira Kuştepe’de seçmenler adaylardan kentsel dönüşüm çerçevesinde evlerinin yenilenmesini talep ediyor.

Şişli’de yarışın hızlandığı mahallelerde seçmenler konuşuyor - Atölye BİA

Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışında Şişli’de oy farkının en az olduğu bir başka mahalle olan İzzetpaşa’da ise adaylar arasındaki oy farkı 2,68 puan, DSP’nin aldığı oy oranı ise 3,58 puan olarak görünüyor. DSP’nin aldığı oyların adaylar arasındaki farka neredeyse eşit olması dikkat çekerken burada da DSP’ye oy veren seçmenlerin kararının etkili olması bekleniyor.

Şişli’de birkaç mahallede İmamoğlu ve Yıldırım arasındaki oy farkı az olmasına rağmen ilçenin birçok mahallesinde İmamoğlu lehine 50 puandan fazla fark bulunuyor. İmamoğlu’nun en güçlü aday olarak öne çıktığı mahallelerden biri olan Bozkurt Mahallesi’nde de adaylar arasında 66 puanlık fark bulunuyor. Bozkurt Mahallesi’nde seçmenler hayat pahalılığından ve fatura giderlerinin yüksek gelmesinden şikayetlerini dile getiriyor.

İki adayın da oy farkı devam ediyor

Bozkurt Mahallesi dışında 65 puandan fazla bir farkla İmamoğlu’nun önde olduğu  dört mahallenin daha bulunduğu Şişli’de, rakamlar göz önüne alındığında iki aday arasındaki oy farkının açık bir şekilde devam edeceği görülüyor.

31 Mart seçimlerinde, CHP’nin kalesi olarak bilinen Şişli’de, CHP tabanında da bir karşılığı bulunan ve parti tarafından aday gösterilme beklentisi olan Mustafa Sarıgül, beklentilerine cevap verilmeyince DSP’dan aday oldu.

CHP üyeleri tarafından, DSP’nin bu hamlesiyle oyların bölünmesinin amaçlandığı ifade edilerek, DSP’nin AKP’ye fayda sağlayacağının farkında olmasına rağmen seçime katıldığı belirtilmişti. Ancak DSP aday göstermesine rağmen, Şişli’de yüzde 48 oyla kazanan CHP oldu.

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümü mezunu. 5 yıl çeşitli medya kuruluşlarında muhabirlik, serbest gazetecilik ve editörlük yaptı. Çeşitli internet sitelerine içerik üretiyor. Şu anda T24’te video-haber editörü. Atölye BİA 13-20 Mayıs 2019 “Gazeteciler için Yeni Medya Atölyesi” ve 29 Şubat-1 Mart 2019 “Podcast Atölyesi” katılımcısı.