MENÜ
ANA SAYFA
Pencereyi Kapat
Kadıköy seçmeni: Adalet yerini bulur, hak eden kazanır - Atölye BİA
20 Haziran 2019

Kadıköy seçmeni: Adalet yerini bulur, hak eden kazanır

Okuma Süresi: < 1 dk
CHP seçmeni seçim yenilenmesini “haksızlık”, AKP’li seçmen ise “kuşku giderici" şeklinde yorumluyor. Seçmenler genelde hak edenin kazanmasını istiyor.

31 Mart yerel seçimlerinde yüzde 77,6 ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) adayı Ekrem İmamoğlu’nu destekleyen Kadıköy’de bu pazar günü yenilenecek İstanbul seçimlerini sorduk.

21 mahalleli Kadıköy’ün Caferağa ve Rasimpaşa mahallelerinde seçmenlerle görüşmek üzere dolaşıyoruz.

Hukuksuzluk mu?

31 Mart’ta İmamoğlu’nu destekleyen seçmenler seçim yenilenmesini “hukuksuzluk” olarak tanımlıyor, halkın kararının hiçe sayıldığını düşünüyorlar.

“Adalet yerini bulur, hak eden yeniden kazanır.  Buna inanıyoruz.”

Şaibe mi?

Adalet ve Kalkınma Partisi’ni (AKP) destekleyenler ise 31 Mart’taki seçimlerde şaibe olduğunu düşünüyor, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) seçimleri yenileme kararının doğru buluyorlar.

Oy dağılımı

Kadıköy 31 Mart seçimlerinde yüzde 83,8 gibi yüksek bir katılım oranı ile sandığa gitmişti.

YSK verilerine göre Ekrem İmamoğlu 306 bin 274 geçerli oydan 237 bin 707’sini, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) adayı Binali Yıldırım 63 bin 135’ini aldı.

AKP’ye Kadıköy’den en fazla oy 2 bin 634 oyla Fikirtepe mahallesinde gitti. Aynı mahallede İmamoğlu 2 bin 3 oy aldı.

Kadıköy belediye başkanı CHP’den

Fikirtepe Mahallesinde dışında kalan tüm mahallelerde ise, özellikle Göztepe, Erenköy, Caddebostan gibi sosyoekonomik profilin daha yüksek olduğu yerlerde CHP kayda değer bir üstünlük sağladı.

Kadıköylü, CHP’ye sadece İstanbul Belediye Başkanlığı pusulasında değil, Kadıköy Belediye Başkanlığında da tercih etti ve CHP adayı Şerdil Dara Odabaşı 201 bin 751 oyla Kadıköy Belediye Başkanı seçildi.

İstanbul Üniversitesi Yeni Medya ve İletişim Yönetimi bölümü yüksek lisans öğrencisi. Atölye BİA 13-20 Mayıs 2019 “Gazeteciler için Yeni Medya Atölyesi” katılımcısı.