MENÜ
ANA SAYFA
Pencereyi Kapat
"Ne Yiyoruz, Ne Biliyoruz?" bölüm 2: İklim krizi, mikroorganizmalar ve gıda güvenliği - Atölye BİA
Atölye
11 Ekim 2022
Atölye
11 Ekim 2022

“Ne Yiyoruz, Ne Biliyoruz?” bölüm 2: İklim krizi, mikroorganizmalar ve gıda güvenliği

Okuma Süresi: 2 dk
IPS İletişim Vakfı/ bianet’in gıda mühendisi Dr. Bülent Şık ile birlikte düzenlediği “Ne Yiyoruz, Ne Biliyoruz?” webinar serisinin “İklim Krizi, Mikroorganizmalar ve Gıda Güvenliği” konulu ikinci bölümü, 17 Ekim Pazartesi günü saat 19.00’da yapılacak.

IPS İletişim Vakfı/bianet ve Atölye BİA’nın, gıda mühendisi Dr. Bülent Şık ile birlikte Ekim ayı boyunca sürecek olan “Ne Yiyoruz, Ne Biliyoruz? Gıda Güvenliğinde Güncel Meseleler” başlıklı webinar serisi, 17 Ekim’de “İklim Krizi, Mikroorganizmalar ve Gıda Güvenliği” başlığıyla devam edecek.

Webinar serisi her Pazartesi günü 19.00- 20.00 saatleri yapılıyor. Webinarın ilki “Pestisitler ve Halk Sağlığı” üzerineydi.

Webinar serisi gazeteciler, medya çalışanları, sivil toplum örgütü üyeleri, hak örgütü çalışanları, gıda-tarım-çevre aktivistlerine ve ilgilenen herkese açık.

Sorunlar ve çözüm yolları konuşuluyor

Webinar dizisi içerisinde; iklim krizi odağında gıda ve beslenme sorunları ve çözüm yolları konuşuluyor; halk sağlığı, gıda güvenliği ve pestisit gibi konularda ilgili tartışmalar yürütülüyor.

Webinar serisindeki diğer başlıklar ve tarihleri ise şöyle:

  • 24 Ekim Pazartesi – Gıda Güvenliğinde Risk ve Belirsizlik: Örnek Olay: Bhopal Felaketi
  • 31 Ekim Pazartesi – Çocukları Toksik Kimyasalların Zararlı Etkilerinden Nasıl Koruruz?

17 Ekim Pazartesi akşamı saat 19.00’da Zoom’da yapılacak program ayrıca bianet ve Atölye BİA’nın YouTube kanallarından da yayınlanacak.

Webinara kayıt için tıklayınız.

Bülent Şık hakkında

Gıda Mühendisi. Akademisyen. Çevre dostu analiz yöntemleri geliştirilmesi üzerine doktora yaptı. Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren çeşitli laboratuvarlarda çalıştı. 2009 yılında öğretim üyesi olarak Akdeniz Üniversitesine geçti. Üniversitede Gıda Güvenliği ve Tarımsal Araştırmalar Merkezi’nin kurulumu ve faaliyete geçmesi çalışmalarını yürüttü. Gıdalarda ve sularda katkı maddelerinin ve çeşitli toksik kimyasal maddelerin kalıntılarının belirlenmesi üzerine çalışmalar yaptı. Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünde öğretim üyeliği yaparken 22 Kasım 2016’da çıkarılan 677 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamu görevinden çıkarıldı. Türk Toraks Derneği Çevre ve İklim Sorunları Savunuculuk Ödülü, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Nusret Fişek Halk Sağlığı Hizmet Ödülü, Vefik Kitapçıgil Kamu Hizmeti Ödülü ve Halkevleri ‘Hakikatın Peşinde’ Ödülü’ne layık görüldü. Mutfaktaki Kimyacı ve Bizi Yeryüzüne Bağlayan Hikâyeler adlı iki kitabı bulunuyor.