MENÜ
ANA SAYFA
Pencereyi Kapat
İstanbul'da "Açık Kürt Mikrofonu" - Atölye BİA
1 Temmuz 2019

İstanbul’da “Açık Kürt Mikrofonu”

Okuma Süresi: 2 dk
Yaptığı kültürel etkinlikler ile bilinen Chalak Events, dokuzuncu "Spoken Word Kurdi" etkinliğini 14 Haziran'da İstanbul'da Kanca Pub'da gerçekleştirdi.

*Manşet fotoğrafı ve fotoğraflar: Murat Bayram

Chalak Events’in, dokuzuncusunu düzenlediği “Spoken Word Kurdi” etkinliğine gençlerin yanı sıra, Kürt sanatçılar da yoğun ilgi gösterdi. Aralarında edebiyatçı, şarkıcı ve tiyatrocuların olduğu katılımcılar bir bir sahneye çıkıp hünerlerini sergiledi.

Sahneye çıkılıp, şarkıların söylendiği, şiirlerin okunduğu, fıkraların anlattığı, dil üzerine konuşulduğu etkinlikte sadece Kürt gençler yoktu. Afrikalı siyahi bir kadın sahneye çıkıp Kürtçe konuşurken, Hollandalı şarkıcı Nadia Visser ise sahneye çıkıp Kürtçe şarkılar söyledi. 

Bir tür açık mikrofon etkinliği olan “Spoken Word” dünyanın birçok yerinde gerçekleştirilirken, Kürtçe “Spoken Word” ilk kez Chalak Events tarafından düzenlenmeye başlandı.

Chalak Events’ın kurucu üyesi Kinem Şahin, öncelikle bir arkadaş grubu olduklarını ve Kürtçe kültürel etkinlikler yapmak üzere Chalak Events’ı kurduklarını söylüyor ve ekliyor:

“Kürtçe neler yapabiliriz diye düşündüğümüzde paneller, söyleşiler, konferanslar yapabiliriz dedik ama gençlerin ilgisini çekecek bir şey olmalı diye düşündük ve bu etkinliği yapmakta karar kıldık. Sonucunu da aldık diyebilirim.”

İstanbul'da "Açık Kürt Mikrofonu" - Atölye BİA

Emin Dara, Kinem Şahin

“Kurdish Spoken Word” etkinliğini ilk kez yapmadıklarını söyleyen Şahin, dokuzuncusunu düzenledikleri bu etkinliğin belirli periyotlarla devam edeceğini de belirtti.

“Görebileceğiniz en eğlenceli etkinlik”

Böyle bir etkinliğe ilk kez katıldığını dile getiren Kürt Rockçı Harun Elki ise, başta nasıl bir şey olacağını tahmin edemediğini ama bir Kürt sanatçı olarak gençlerin yanında olmak istediğini söyledi.

“Kürtçe zor zamanlardan geçiyor. Dolayısıyla bu tarz Kürtçe etkinlikler çok önemli. Kürtçe için yapılan her türlü çalışma bir direniş alanıdır.”

İstanbul'da "Açık Kürt Mikrofonu" - Atölye BİA

Etkinliğe ilk defa ev sahipliği yaptıklarını söyleyen mekan sahibi Egid Fırat ise şunları söyledi:

“Bana göre bu etkinlik görüp görebileceğiniz en eğlenceli etkinlik. Kürtçe olması da ayrıca anlamlı. Her daldan onlarca sanatçının katıldığı güzel bir etkinlik oldu. Öyle düşünüyoruz ki, hem biz, hem Chalak Events, hem de katılımcılar çok memnun kaldı.”

“Dengbêj Nights”, “Kurdish Spoken Word”, “Home Party” gibi etkinliklerle İstanbul’da Kürt kültürel yaşamanı ve sanatı bir araya getiren Chalak Events Kürt gençlere eğlence imkanları sunarken dil ve kültür için de önemli katkılar sunuyor.

İşsiz gazeteci. Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü 2019 mezunu. Atölye BİA 14-21 Haziran 2019 “Temel Gazetecilik Atölyesi” katılımcısı.