MENÜ
ANA SAYFA
Pencereyi Kapat
Kadıköy’ün "Patronsuz Kurye"leri "2-0"da - Atölye BİA
4 Haziran 2021

Kadıköy’ün “Patronsuz Kurye”leri “2-0″da

Okuma Süresi: 3 dk
"2-0" belgeseli, iki pedal ve sıfır karbon salınımı ile teslimat yapan "Patronsuz Kurye" isimli bisikletçilerin hikayesini ele alıyor. Kendisi de Kadıköylü olan belgeselin yönetmeni Cihan Emre Zengin, "2-0"ı bianet’e anlattı.

2020 Mart itibariyle Türkiye, koronavirüs salgınından direkt olarak etkilenmeye ve bu çerçevede önlemler almaya başladı. Aynı zamanda toplumun tüketim alışkanlıkları da bu süreçte değişti. Online alışveriş siteleri müşterilerine farklı imkanlar tanıyarak cezbediciliğini arttırırken, desteklenmeyen küçük esnaf pandemi şartlarından en sert etkilenen kesimlerden biri oldu. Kadıköy esnafına destek amaçlı kurulan ve bisikletli dağıtım ağını konu alan “2-0” belgeseli de bu sürece ışık tutuyor.

“2-0” belgeseli, İki pedal ve sıfır karbon salınımı ile teslimat yapan “Patronsuz Kurye” isimli bisikletçilerin hikayesini ele alıyor. Kendisi de Kadıköylü olan belgeselin yönetmeni Cihan Emre Zengin, “2-0″ı bianet’e anlattı.

“2 pedal 0 emisyon” mesajı

Belgesel film çekmenin öncelikle çok iyi bir gözlem gerektirdiğine inandığını belirten Cihan Emre Zengin, “2-0 belgeseli birçok gözlemin ortak sonucudur” diyor. Zengin, “Patronsuz Kurye” ile nasıl tanıştığını ve pandemi döneminde bir belgesel çekmeye nasıl karar verdiğini şöyle anlattı:

Kadıköy’ün "Patronsuz Kurye"leri "2-0"da - Atölye BİA

“Belgesel çekmek için pandemi de bir konudur, pandemi döneminde esnaf da bir konudur ve aslında bisiklet sporu veya Kadıköylü bisikletliler de farklı bir konudur. Yaptığım gözlemlerim, ilk olarak bisiklet seven ‘patronsuz kurye’ üzerine yoğunlaştı ama projenin içerisine girdikçe aslında konunun sadece bir bisikletli paket servisi değil, bir yandan da pandemi döneminde esnafa verilen desteğin ve bu desteğin başlattığı birliğin gücünü hissettim. Diğer bir yandan da bisikletlilerin sadece bisiklet sporu ile ilgilendiklerini değil aslında doğayı korumaya karar vermiş bireyler olduklarını hissettim. Aklımda çizdiğim bu belgeselimin mesajı çok büyük olmalıydı, bu yüzden 2-0 dedim, 2 pedal 0 emisyon mesaj bence çok büyük.”  

“Çekimlerde hiçbir yakıtlı araç kullanılmadı”

Belgeselin en dikkat çekici taraflarından biri de çekimler esnasında hiçbir yakıtlı aracın kullanılmaması oldu. Çevreye duyarlı bir girişim olan “Patronsuz Kurye”nin anlatıldığı bir belgeselin bu misyonla çekilmesinin farklı zorlukları beraberinde getirdiğini düşünsek de Cihan Emre Zengin bu konuyla ilgili “Bu misyonun bizi yormasından endişeliydik fakat mesleğini seven bir film ekibinin, mesleğini seven bisikletliler ile birleşmesi bu konudaki endişemizi ortadan kaldırdı” diyor.

Kadıköy’ün "Patronsuz Kurye"leri "2-0"da - Atölye BİA

Belgesel filmin takip sahnelerinin tamamı tandem bisikletler ile çekilmiş. Cihan Emre Zengin bu durumu, “Yorgunluğun ve keyfin karıştığı bir set” olarak tanımlayıp ekliyor: “Sonuçta belgeselin finalinde dünyaya vereceğimiz sosyal mesajın Türkiye’den çıkacak olması bütün bu yorgunlukları unutturdu diyebilirim. 2-0 belgesel film projemizin yazılıp çizilmesi yaklaşık 4 ayda gerçekleşti, çekimler 7 günde tamamlandı, kurgusunu ve müziklerini ise 25 günde bitirdik.”

Emek harcanan her çalışmanın sonunda ortak duygular yaşandığını söyleyen Zengin, “Belgesel film organik bir durumu izleyici ile buluşturduğu için izleyiciyi filmin içine sokmak biraz daha zordur. Çok fazla bilgiyi içerisinde barındırdığını düşündüğüm bir belgesel 2-0, bu nedenle sıkılmadan tekrar tekrar izlenebileceğini düşünüyorum” diyor.

“Dünya artık alarm veriyor”

Son yıllarda etkisini daha yakından hissettiğimiz çevre sorunlarına ve doğa tahribatına da ismiyle değinen belgesel izleyicilerine farklı mesajları bir arada sunuyor.

Yönetmen Cihan Emre Zengin bunu, “Araç kullanımının artması, betonlaşma ve bunlara benzer birçok sebep dünyanın dengesini hızla bozuyor ve ne yazık ki bu durumu herkes çok iyi biliyor. Durumun ciddiyetini anlatmak için belgeselimin çok da yeterli olacağını düşünmüyorum ama insanların bisiklet ile yakınlaşmasını sağlayacağımdan eminim. 2 pedal 0 emisyon, hiçbir motorlu araç kullanmadan neler yapılacağını bize anlatan doğal bir belgeseldir. 2-0 belgeseli aslında doğaya zarar vermeden neleri yapabileceğimizi de anlatıyor. Kısacası dünya artık alarm veriyor ve bu alarm insanoğlunun hareketi ile susacak” sözleriyle açıklıyor.

Belgeselin görüntü yönetmenliğini Hüseyin Sami Büyükgezici ve Furkan Bülün, müziklerini ise Egemen Şengül yaptı. “2-0” ulusal ve uluslararası festivallerde gösterimde olduğu için şu an yalnızca fragmanını izleyebiliyoruz. Ancak kısa süre sonra çevrimiçi olarak gösterilecek.

Patronsuz Kurye’ye ise buradan bakabilirsiniz.

Cihan Emre Zengin hakkında

1983 Kadıköy doğumlu bir yönetmen. Yapımcılığını ve yönetmenliğini yaptığı birçok sinema, belgesel reklam ve tanıtım filmleri var. Kendisini “mesleğini aşk ile yapan ender insanlardan” olarak tanımlıyor. Kadıköy sevgisini de “2-0” ve “Çay Var İçersen”de gözler önüne seriyor.

Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu. 2016’dan beri sivil toplum alanında gönüllü ve profesyonel olarak farklı çalışmalarda yer alıyor. Atölye BİA 12-26 Nisan 2021 “Temel Gazetecilik Atölyesi” katılımcısı.