MENÜ
ANA SAYFA
Pencereyi Kapat
Atölye BİA'dan tematik webinar: "Yargı Haberciliği" - Atölye BİA
Atölye
26 Eylül 2022
Atölye
26 Eylül 2022

Atölye BİA’dan tematik webinar: “Yargı Haberciliği”

Okuma Süresi: 2 dk
Atölye BİA, güz döneminde dört ayrı başlıkta bir tematik webinar serisine başlıyor. Tematik webinar serisinin ilki olan "Yargı Haberciliği", 12 Ekim Çarşamba günü saat 19.00’da. Webinar'da gazeteci Alican Uludağ konuk, gazeteci İrfan Aktan ise kolaylaştırıcı.

Atölye BİA, dört ayrı başlıkta bir tematik webinar serisine başlıyor. Tematik webinar serisinin ilk teması “Yargı Haberciliği” olacak.

12 Ekim Çarşamba günü saat 19.00-21.00 saatleri arasında yapılacak webinarın konuğu ise gazeteci Alican Uludağ.

Zoom programı üzerinden yayınlanacak webinarın kolaylaştırıcı ise gazeteci İrfan Aktan olacak.

Atölye BİA, tematik serisinin ilkini Nisan/Mayıs aylarında yapmıştı. Akademisyen Sevilay Çelenk kolaylaştırıcılığında gerçekleştirilen tematik atölyeler şöyleydi: Kültür-Sanat HaberciliğiSpor HaberciliğiMagazin Haberciliği ve Yaşam/Toplum Haberciliği.

Webinarda; yargı haberciliğinin ne olduğu, neleri kapsadığı, Türkiye’de nasıl yapıldığı ve nasıl yapılması gerektiği, yargı haberciliğinin neden gerekli olduğu, etik kurallarının neler olduğu, sınırlarının belli olup olmadığı ve nasıl bir dinamiğe sahip olduğu üzerine konuşulacak, deneyim aktarımı yapılacak.

Atölye BİA, Ekim/Kasım ayları boyunca her Çarşamba günü gazeteci İrfan Aktan kolaylaştırıcılığında tematik webinarlara devam edecek. Dizide yer alan diğer tematik başlıklar ve konuklar ise şöyle:

  • 19 Ekim Çarşamba, Dış Habercilik – Işın Eliçin
  • 26 Ekim Çarşamba, Araştırmacı Gazetecilik – Bahadır Özgür
  • 2 Kasım Çarşamba, Ekonomi Haberciliği – Çiğdem Toker

Webinar, gazetecilere, medya çalışanlarına, işsiz bırakılmış gazetecilere, iletişim fakülteleri öğrencilerine, hak örgütlerine ve ilgilenen herkese açık. Zoom’dan yapılacak olan atölye, ayrıca YouTube kanalından da yayınlanacak.

Webinara kayıt için tıklayınız. 

Alican Uludağ hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden 2008’de mezun oldu. Aynı yıl Cumhuriyet gazetesinde çalışmaya başladı. 2010’dan itibaren önce adliye muhabiri, ardından ise yargı muhabiri olarak görevini sürdürdü. Yönetim değişikliğinin ardından bir süre daha çalışmayı sürdürse de habercilik yapma ortamının kalmaması üzerine 11 Ekim 2020’de Cumhuriyet gazetesinden ayrıldı, Olay TV’ye geçti. Olay TV’nin iktidar baskısıyla sadece 26 gün yayın yapıp kapanmasının ardından kendi açtığı ankaragazetecisi.com adlı haber sitesinde haberlerini yayınladı.

2021 Mart ayından itibaren DW Türkçe’de çalışmaya başladı. 2019’da Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) tarafından Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Ödülü’ne değer görüldü. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri’nde “Siyasal haber” dalında 2020’de ödüle değer bulundu. Almanya’da Friedrich Naumann Vakfı’nın her yıl düzenlediği “Raif Badawi Cesur Gazeteciler Ödülü”nü 2021’de aldı. Bugüne kadar yaptığı haberler nedeniyle hakkında 20’nin üzerinde soruşturma, 10’un üzerinde dava açıldı. İki kez, 10’ar ay hapis cezasına çarptırıldı. TGS Ankara Şube yöneticisi olan Uludağ, aynı zamanda ÇGD ve Gazeteciler Cemiyeti üyesi.

İrfan Aktan hakkında

Gazeteciliğe 2000 yılında Bianet’te başladı. Sırasıyla Express, BirGün, Nokta, Yeni Aktüel, Newsweek Türkiye, Radikal ve birdirbir.org ile zete.com, Gazete Duvar web sitelerinde muhabirlik, editörlük veya yazarlık yaptı. Bir süre İMC TV Ankara Temsilciliği’ni yürüttü. “Nazê/Bir Göçüş Öyküsü” ile “Zehir ve Panzehir: Kürt Sorunu” isimli kitapların yazarı. Halen Express ve Artı Gerçek’te yazıyor.