MENÜ
ANA SAYFA
Pencereyi Kapat
Atölye BİA eğitim videoları yayında! - Atölye BİA
Atölye
26 Ocak 2022
Atölye
26 Ocak 2022

Atölye BİA eğitim videoları yayında!

Okuma Süresi: 2 dk
Hak Odaklı Habercilik, Haber Fotoğrafçılığı, LGBTİ+ Odaklı Habercilik ve İfade Özgürlüğü eğitim videolarına atolyebia.org üzerinden ulaşabilirsiniz.

IPS İletişim Vakfı/bianet’in yürüttüğü ve hak odaklı haberciliği yaygınlaştırmak amacıyla gazetecilere, işsiz bırakılmış gazetecilere, iletişim fakültesi öğrencilerine, gazetecilik yapmak isteyen herkese atölyeler düzenleyen Atölye BİA, “Eğitim Odası” sekmesinde yer alan dört eğitim materyalini video serisi haline getirdi.

TIKLAYIN – Atölye BİA’nın iletişim ve kaynak platformu yayında

Atölye BİA sitesinin “Eğitim Odası” sekmesinde yer alan Hak Odaklı Habercilik, Haber Fotoğrafçılığı, LGBTİ+ Odaklı Habercilik ve İfade Özgürlüğü başlıklı dört eğitim notunun artık animasyonlu videoları da mevcut.

Hak Odaklı Habercilik eğitim videosunda gazeteci Nazan Özcan, Haber Fotoğrafçılığı eğitim videosunda fotoğrafçı-yazar Özcan Yurdalan, LGBTİ+ Odaklı Habercilik eğitim videosunda KaosGL editörü Yıldız Tar, İfade Özgürlüğü eğitim videosunda ise Medya Gözlem Raportörü-Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilci Erol Önderoğlu eğitmen olarak yer alıyor.

Avrupa Birliği’nin (AB) finansal desteğiyle yürütülen Haklara Destek Projesi ile İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SIDA) tarafından desteklenen projeler kapsamında hazırlanan üç dilli (Türkçe, Kürtçe ve İngilizce) videolara atolyebia.org üzerinden ulaşabilirsiniz.

Atölye BİA platformunda neler var?

Atölye BİA, üç ana bölümden oluşuyor:

    • Haber Odası bölümünde, Atölye BİA katılımcılarının ve mezunlarının ürettikleri haberler yer alıyor. Hak odaklı haberciliği yaygınlaştırmak amacıyla gazeteciler, işsiz bırakılmış gazeteciler, iletişim fakültesi öğrencileri ve gazetecilik yapmak isteyenlerle düzenlenen atölyelerde katılımcılar deneyimli gazetecilerle birebir çalışarak yaptıkları haberlerini bu bölümde yayınlıyor. Atölye mezunları eğitimler sonrasında atolyebia.org için haber üretmeye devam ediyor.
    • Eğitim Odası bölümü, Atölye BİA’nın hak odaklı habercilik perspektifini yaygınlaştırmak amacıyla düzenlediği atölyelerden elde ettiği bilgilerden, güncel gazetecilik kaynaklarından ve IPS İletişim Vakfı’nın ürettiği gazetecilik materyallerinden oluşuyor.
    • Atölye Odası bölümünde ise atölye katılımcıları, eğitmenler ve Atölye BİA ekibi ile ilgili bilgiler yer alıyor.

Atölye BİA hakkında

IPS İletişim Vakfı/bianet’in yürüttüğü Atölye BİA hak odaklı haberciliği yaygınlaştırmak amacıyla gazetecilere, işsiz bırakılmış gazetecilere, iletişim fakültesi öğrencilerine ve gazetecilik yapmak isteyen herkese açık atölyeler düzenliyor.

Atölye BİA, katılımcılarının hak odaklı haber yazımına ilişkin pratik taleplerine ağırlık vererek, bianet editörleriyle deneyim paylaşımını kolaylaştırarak, staj imkanlarını artırarak, işlerine son verilen gazeteci ve akademisyenlerle yeniden buluşmalarını sağlayarak hak odaklı haberciliğin korunması, geliştirilmesine katkı sunmayı hedefliyor.

Atölye BİA, kendi kendine öğrenmeye dayalı yapısı ve hak odaklı içeriği üzerine inşa edilmiş, çok disiplinli müfredat oluşturma imkanıyla, katılımcılarının ihtiyaç&taleplerine göre eğitimlerinin uzunluk, içerik ve programlarını tasarlıyor. Temel ve tematik olmak üzere iki  aşamadan oluşan Atölye BİA programları, daha sık ve uzun süreli eğitim modülleri ve modüller sonrası devam eden süpervizyon desteğinden oluşuyor.

Atölye BİA ile birlikte IPS İletişim Vakfı’nın 2002-2007 aralığında düzenlediği temel gazetecilik, kadın, çocuk, insan hakları odaklı habercilik eğitimleri ve 2008-2017 aralığında gerçekleştirilen Okuldan Haber Odası programları yıl içine yayıldı ve ilgilenen herkese açık hale geldi.

Atölye BİA’nın düzenlediği atölyelere katılmak, platformun bir parçası olmak ve bizlerle iletişime geçmek için tıklayın.