MENÜ
ANA SAYFA
Pencereyi Kapat
Dijital Mecralar Atölyesi, gazeteci ve STK'ların katılımıyla tamamlandı - Atölye BİA
Atölye
14 Aralık 2022
Atölye
14 Aralık 2022

Dijital Mecralar Atölyesi, gazeteci ve STK’ların katılımıyla tamamlandı

Okuma Süresi: 2 dk
14 kişinin katıldığı ve eğitmenliğini Pikan Ajans Kurucu Ortağı ve İletişim Geliştirme Direktörü Pınar İlkiz’in yaptığı Dijital Mecralar Atölyesi, 13-14 Aralık arasında yapıldı.

Atölye BİA’nın 13-14 Aralık’ta İstanbul’daki merkezinde düzenlediği Dijital Mecralar Atölyesi, farklı şehirlerden gazeteci ve STK çalışanı 14 kişiyle yapıldı.

Dijital Mecralar Atölyesi’nin ilk gününde İlkiz katılımcılara şunları anlattı:

  • Dijital mecralar nelerdir ve özellikleri nelerdir? (Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn ve YouTube)
  • Etiket kullanımı
  • Dijitale yazmak neden farklı?
  • Bir metin nasıl kısalır?
  • Dijitalde kime yazıyoruz: Hedef kitle
  • İçerikleri hedef kitleye göre nasıl özelleştiririz?

Atölye sonunda katılımcılarla, bir basın bültenini dijitale uyarlayarak uygulama çalışması yapıldı.

Etkin mecra kullanımı

Dijital dünyadaki mecraları tanıtan İlkiz, etkin sosyal medya kullanımı konusunda dikkat edilmesi gereken temel başlıkları paylaştı. Sosyal medyada kullanılan haber içerikleri ile okuyucuyu merak ettirerek haberin devamını okumaya çekilebileceğini söyledi:

“Sosyal medyanın sunduğu olanakları, insanlara haberi servis ederken etkin bir şekilde kullanırsanız ve haberin sosyal medyadaki servis edilme şekli kişiyi haberin devamını okumaya itmişse bu başarılı bir kullanım olmuş demektir.

“Kullanacağınız mecranın sunduğu özellikleri bildiğinizden de emin olmanız gerekir. Bu iletişim stratejinizi etkili şekilde kullanmanızı da sağlar.”

“Mecraları iyi tanıyor musunuz, okuyucuyla nasıl bağ kuruyorsunuz, ben mecralardan ne istiyorum?” sorularının önemli olduğunu söyleyen İlkiz, “Mecraları etkili kullanın. Mecranızda insanlara fikirlerini sorun ve konuşacakları alanlar açın” diyerek mecraların nasıl etkili kullanılacağına dair başarılı örnekler gösterdi. İlkiz, tweetlerde etiket nasıl kullanılmalı, ne zaman ve ne kadar kullanılmalı üzerinde de durdu.

Haber ve multimedya

Atölyenin ikinci gününde (bugün) görsel, infografik, video üzerine konuşuldu ve görselleştirme araçları incelendi.

İlkiz, “Bir haberin içinden multimedya içeriği nasıl çıkar?” diye sorarak,  Canva, piktochart, color picker, coolors kullanımını anlattı.

Öğleden sonra katılımcılarla knightlab – Timeline ve Storymap uygulaması konuşuldu, uygulamalı atölye çalışması yapıldı.

Atölye soru-cevapların ardından sona erdi.