MENÜ
ANA SAYFA
Pencereyi Kapat
İstanbullular depreme karşı çaresiz hissediyor - Atölye BİA
25 Şubat 2020

İstanbullular depreme karşı çaresiz hissediyor

Elazığ, Malatya ve en son 23 Şubat’ta Van’da gerçekleşen depremler, İstanbul’da beklenen “Büyük Deprem”i tekrar gündeme taşıdı. İstanbullular depreme karşı nasıl önlemler alıyor? Bu konudaki devlet politikasını yeterli buluyorlar mı?

*Manşet fotoğrafı: Anadolu Ajansı

Uzmanların, ‘Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın 7’den büyük bir deprem üretme potansiyelini’ açıklamasına rağmen, İstanbul’da araştırma şirketi Areda Survey’in çalışması nüfusun yüzde 77 ‘sinin deprem anında ne yapacağını bilmediğini ortaya koydu.

“Geçtiğimiz Eylül’den bugüne, İstanbullular deprem hakkında ne düşünüyorlar? Devlet politikalarını yeterli buluyorlar mı? Hangi önlemleri alıyorlar?” sorularına Beyoğlu sokaklarında cevap aradık.

“Bırakın AFAD alanını, boşluk bile yok!”

Melinda S. (34), hem yaşadığı evin hem de çalıştığı ofisin, depreme dayanıklılık durumunun incelendiğini söylüyor. İş yerinin 5.0-6.0 şiddetinde bir depremi kaldırabileceğinin belirtildiğini, ancak bir önlem alınmadığını anlatıyor. “Evinizin etrafındaki toplanma alanlarını biliyor musunuz?” sorumuza ise şu cevabı veriyor: “Eyüp’te oturuyorum. Bırakın AFAD alanlarını, boşluk bile yok orada!”

Kontrol sonrası evinin zemini sağlam çıksa da Melinda S., buna güvenmiyor:

“Zeminin sağlam olduğu söylendi fakat bu bir tehlike olmadığı anlamına gelmiyor maalesef…” Uzmanların uyardığı Büyük Marmara Depremi’nin sonrasına dair ise, “Büyük Marmara Depremi’nden sonra ülkenin zaten kötü halde olan ekonomisi, tam anlamıyla çöker herhalde. Şimdi zaten ‘birkaç ceset’ olarak görülüyoruz, deprem sonrası da ‘birkaç milyon ceset’ oluruz” yorumunu yapıyor.

“Süreç çok yavaş işliyor”

İstanbullular depreme karşı çaresiz hissediyor - Atölye BİA

Jir Mahir Arslan


Beyoğlu’nda esnaf olan 35 yaşındaki Jîr Mahir Aslan, Şirinevler’de eski bir binada oturuyor. Bu sefer sorularımızı ona yöneltiyoruz: “Yaşadığınız bina depreme dayanıklı mı?” Aslan, “Belediyeye başvurduk. Bina şu an sıkıntılı bir durumdaymış. Bununla ilgili çalışmalar yapmalarını bekliyoruz, fakat süreç inanılmaz yavaş işliyor. Şu an kendi başımızın çaresine bakmaya çalışıyoruz. Yani müteahhitlerle anlaşmaya uğraşıyoruz ama prosedür çok sıkıntılı olduğu için çıkmaz bir durum oluşuyor” yanıtını veriyor.

“İktidarlar çaresizliği yerleştirdi”

1999 Marmara Depremi’ne tanık olan Aslan, bir deprem çantası edinmiş fakat bunun yeterli olmadığını vurguluyor: “Deprem çantam var. Var ama ne kadar bilinçliyiz? Hala panik yaşıyoruz.” ‘Depremin kendisinden korkmadığını’ söyleyen Aslan, asıl beklenen İstanbul depremi sonrası için endişeli. Bu kaygı da 1999 Marmara Depremi’nin sonrasında, tedbirsizlik nedeniyle yaşananlardan geliyor: “1999’daki depremi yaşarken uyuyordum… Annemlerin çığlıklarıyla uyandım. Sonrasında sokağa çıktığımızda etraf mahşer alanı gibiydi. Çıplak insanlar, şaşkınlık… O zaman korktum, fakat depremin kendisinden korkmadım. Coğrafya olarak, siyasal iktidarlar bu toplumlara hep çaresizliği yerleştirdiler. Maalesef bu düzelmiyor. 1999’dan bu yana hiçbir önlem alınmamış. İstanbul depremi yaşandığında bu bir felaket olacak…”

“Verebileceğim kira, yaşayabileceğim yer belli…”

İstanbullular depreme karşı çaresiz hissediyor - Atölye BİA

Eylül Saka

Sorularımızı bu defa 20 yaşındaki psikoloji öğrencisi Eylül Saka’ya yöneltiyoruz. Beşiktaş’ta oturan Saka, ‘yaşadığı evin depreme karşı dayanıklılığını kontrol ettirmediğini’ söylüyor. Gerekçesini ise şöyle anlatıyor:

“Yaşadığım evin sağlam olup olmadığını araştırmadım çünkü zaten yeni ve depreme dayanıklı evlerin kiraları çok yüksek. Bir öğrenci olarak verebileceğim kira, yaşayabileceğim yer belli… Bir de depremi düşünüp ona göre hareket etmemiz, mali olarak mümkün değil…”

Okullar da tehlike altında

Taksim’de yaşayan ve ismini vermek istemeyen 45 yaşındaki bir öğretmen, 26 Eylül’de gerçekleşen 5.8 şiddetindeki depremden sonra çalıştığı okulun depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle boşaltıldığını, fakat eğitime devam etmek için geçici olarak kullanılmaya başlanan yeni binanın sağlamlığının kontrol edilmediğini anlatıyor. “Devletin depremle ilgili politikalarını yeterli buluyor musunuz?” sorumuza ise, “Yeterli olsaydı insanlar ölmezdi… 21’inci yüzyılda herhangi bir depremde insanlar ölüyorsa orada yeterli bir politikanın varlığından bahsedemeyiz” cevabını alıyoruz.

İlk ve ortaokulu İzmir’de, liseyi İstanbul’da okudu. Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümü mezunu. Mardin doğumlu. Atölye BİA 16 – 25 Temmuz 2018 “Gazeteciler İçin Haber Atölyesi” ve 24-28 Şubat 2020 “Uygulamalı Haber Atölyesi” katılımcısı. TGS ve Uluslarası Şeffaflık Derneğinin birçok eğitimine katıldı.

Gazeteci. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümü mezunu. Gazete Duvar kültür sanat ve kitap bölümlerinde editör olarak çalıştı ve İngilizce ile Almanca dillerinden çeviriler yaptı. Hala Gazete Duvar’a içerik üretmeye devam ediyor. Atölye BİA 5-13 Aralık 2019 “Temel Gazetecilik Atölyesi” ve 24-28 Şubat 2020 “Uygulamalı Haber Atölyesi” katılımcısı.