MENÜ
ANA SAYFA
Pencereyi Kapat
Beyoğlu esnafı: "Taşlar insanların üstüne düşüyor" - Atölye BİA
Kent
25 Şubat 2020
Kent Atölye BİA Sokakta
25 Şubat 2020

Beyoğlu esnafı: “Taşlar insanların üstüne düşüyor”

Beyoğlu’nda kendi kaderine terk edilmiş bazı binalar yıkım tehlikesiyle karşı karşıya. Sadece iki ayda üç binada çökme olduğu biliniyor. Beyoğlu esnafı arasında tedirgin olan da var, umursamayan da. İşte esnafın ve Beyoğlu sakinlerinin anlattıkları…

İstanbul’un en çok ziyaret edilen ilçelerinden Beyoğlu’nda 23 Şubat’ta yıkılmak üzere olan metruk binada çöküntü meydana geldi. Çukur Mahallesi Peşkirci Sokak’ta bulunan binadaki çökme çevredeki vatandaşları korkuttu. Bu, Beyoğlu için ilk değildi. Bu yıl Firuzağa Mahallesi Kadiriler Yokuşu ve Ayhan Işık sokaklarında da binalarda çökme oldu. Biz de bu sorunu esnafa sorduk.

“Zamanla çürüyen evler tehlike yaratıyor”

Beyoğlu esnafı: "Taşlar insanların üstüne düşüyor" - Atölye BİA

Recep A. (28) çay ocağı işletiyor, Beyoğlu Mis Sokak’taki metruk bina yakınında: “Belediyeyle iletişime geçtik ama daha bir sonuç çıkmadı, bekliyoruz. Yıkılacak, tadilat yapılacak diyorlar ama şu an kimse gelip bir şey demiyor bize” diyor.

Yağmurlu havalarda sorunun arttığını dile getiren bakkal Vedat K.( 46) ise, “Kışın yağmurlu zamanlarda taşlar insanın üstüne düşüyor, zamanla çürüyen bu evler daha fazla tehlike yaratıyor” diyor. Tekel işletmecisi Cahit T. (34), yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Kaza yaşanmadı ama sürekli uzun süre yağmurlarda taş parçacıkları düşüyor insanların kafasına. Tehlike tabii ki arz ediyor, bugün denk gelmez ama yarın birisine isabet eder. Hiç kimse herhangi bir yere başvurmadı, bu konuyla ilgilenen olmadı.“

Metruk binanın yanındaki otel çalışanı Yahya Y. (53), genelde bu tarz binalarda tinercilerin yaşadığını ve can güvenliğinin olmadığının altını çizerek, “Belediye bir şeyler yapmak istiyor ama anıtlar engelliyor” diye konuşuyor.

“Şu ana kadar bir şey olmadı”

Sokak sakinlerinden bazıları ise bu binaları dert etmediklerini söyledi. Mis Sokak’taki binanın yakınındaki bir kafenin müdavimi olan Serdar Ç. (30) da onlardan biri. “On yıldır bu mekâna gelip gidiyorum, yıkılma tehlikesinin farkındayım ama şu ana kadar herhangi bir sorun olmadı” diyor. Yıkılmak üzere olan binaların depo olarak kullanılması dikkatimizi çekerken, bir kısım esnaf da bu binaların tehlike yaratmadığını savunuyor.

Ankara Başkent Üniversitesi Radyo,Televizyon ve Sinema bölümü mezunu. Uçan Süpürge Vakfı gönüllü çalışanı. Atölye BİA 2-10 Eylül 2019 “Temel Gazetecilik Atölyesi” ve 24-28 Şubat 2020 “Uygulamalı Haber Atölyesi” katılımcısı.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde yüksek lisans yapıyor. Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümü mezunu. Atölye BİA 1-8 Ekim 2018 “Yargı Haberciliği”, 10-12 Nisan 2019 “Haber Fotoğrafçılığı” ve 24-28 Şubat 2020 “Uygulamalı Haber Atölyesi” katılımcısı.