MENÜ
ANA SAYFA
Pencereyi Kapat
Taksim'de gözaltına alınanların sayısı 200'ü aştı - Atölye BİA
1 Mayıs 2021

Taksim’de gözaltına alınanların sayısı 200’ü aştı

Okuma Süresi: 2 dk
Harbiye, Ömer Hayyam, Mecidiyeköy, Kazancı Yokuşu, Dolmabahçe ve Osmanbey'den Taksim'e çıkmak isteyen işçiler ve öğrenciler gözaltına alındı.

1 Mayıs İşçi Bayramı’nın yasaklanmasını Taksim Meydanı’nda protesto etmek isteyen Gençlik Komitesi üyesi bir grup, polis tarafından gözaltına alındı.

Beyoğlu Ömer Hayyam’dan Ellerinde “Her Yerde Mücadele İktidar Gezinemeyenlere” pankartı taşıyan grup, İstiklal Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti. “Taksim Halka Kapatılamaz”, “Yaşasın 1 Mayıs Mücadelemiz”, “Yaşasın 1 Mayıs”, “Bijî 1 Gulan” gibi sloganlar attı.

https://www.youtube.com/watch?v=LU71iV9H2_4

Galatasaray Meydanı’na çıkan ara sokaklardaki barikatları geçen gruba meydan girişinde polisler müdahale etti. Polisin müdahale ettiği gruptan 10 kişi gözaltına alındı.

Taksim’e çıkmak isteyenlere polis izin vermezken Tarlabaşı’nda “1 Mayıs alanı Taksim’dir” pankartı açarak yürüyüş yapan İşçi Temsilcileri Konseyi ve Emeğin Gücü üyelerini polis gözaltına aldı.

Ömer Hayyam’da gözaltına alınlar: Devrim Çapar, Emin Beyaz, Hasan Doğan, Mert Batur, Kemal Yılmaz, Yunus Emre Karaca, İlknur Alagöz, Candeniz Aksu, Ezgi Gözoğlu, İbrahim Keskin. Gözaltına alınanlar Vatan Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Dolmabahçe’de bir araya gelen Depo, Liman, Tershane ve Deniz İşçileri Sendikası (DGD SEN) ve UMUT SEN üyelerine polis müdahale etti. 10 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanları isimleri: Gizem Balcı, Leyla Bilgen, Çayan Akbıyık, Ulaş Hacımuratoğlu, Faik Kündeş, Rojhat Tunç, Tahir Çetin, Erhan Akdoğan, Barış Altun, Dilan İnce.

Harbiye’den Taksim’e yürümek isteyen Halk Evleri, Birleşik Mücadele Güçleri, Birleşik Mücadele Meclisleri’ne polis müdahale etti. 30 kişi gözaltına alındı.

Osmanbey’de ise “Kampüsten sokağa biz kazanacağız” pankartı ile Taksim’e doğru yola çıkan üniversite öğrencilerine de müdahale eden polis yürüyüş yapan bütün öğrencileri gözaltına aldı.

Kazancı Yokuşu’ndan Taksim’e “Kavgadır 1 Mayıs” pankartıyla yürüyen Devrimci Anarşist Federasyon üyelerine de polis müdahale etti. Çok sayıda kişi darp edilerek gözaltına alındı.

Mecidiyeköy’de bir araya gelen Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) üyeleri de Taksim’e doğru yürüyüşe geçti. 10’dan fazla SODAP üyesi polisin müdahalesiyle gözaltına alındı.

ÇHD: Gözaltı sayısı artıyor

Çağdaş Hukukçular Derneği’nden yapılan açıklamada gözaltı sayısının yaklaşık 204 olduğu belirtildi:

“Gözaltına alınanlardan 2 kişi Karaköy Karakolundan serbest bırakıldı. Mecidiyeköy’den gözaltına alınan bir gazeteci de idari para cezası kesilerek serbest bırakıldı. Diğer gözaltılar ağırlıklı olarak sağlık kontrolü ardından Vatan Emniyete götürülüyor.

Güncel gözaltı sayısı yaklaşık olarak 204. Birçok meslektaşımız ile birlikte sahadayız. Karakollarda ve hastanelerde gözaltıları takip ediyoruz.”

Gazeteci. Cumhuriyet, Gazete Hayır, Sendika.org gazetelerinde çalıştı. Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünde yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Atölye BİA 20-28 Şubat 2021 “Kürtçe Hak Odaklı Habercilik Atölyesi” katılımcısı. 1997 yılında Mersin’in Tarsus ilçesinde doğdu.