MENÜ
ANA SAYFA
Pencereyi Kapat
Diyarbakır Newroz'unda LGBTİ+lara psikolojik ve fiziksel şiddet - Atölye BİA
LGBTİ+
24 Mart 2021
LGBTİ+
24 Mart 2021

Diyarbakır Newroz’unda LGBTİ+lara psikolojik ve fiziksel şiddet

Okuma Süresi: 4 dk
Amed Newroz'unda homofobik saldırıya uğradıklarını açıklayan LGBTİ+lar, "Her meydanda sesimizi duyurmaya ve varlığımızı gökkuşağının renkleriyle görünür kılmaya çalıştıkça ayrımcılığa karşı olan hak örgütleri tarafından bile örselendik" dedi.

Manşet fotoğrafı: Fethullah Çelik – Diyarbakır Newroz’u 2021

21 Mart Diyarbakır’daki Newroz Bayramı’na katılan LGBTİ+ aktivistleri, Amedspor Direniş taraftar grubunun saldırısına uğradığını açıkladı. Yaptıkları açıklama ile grup üyelerinin sözlü ve fiziki tacizine maruz kaldıklarını belirten aktivistler, “Bu olayla halk düşmanı ilan edildik” dedi.

Aktivistlerin açıklamasına karşı Amedspor Direniş Taraftar grubu, Barikat grubu ve Mor Barikat da mağdurları suçlayıcı açıklamalarda bulundular. Ulaştığımız HDP Diyarbakır Basın Birimi de Direniş Grubu’nun sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı açıklamayı işaret ederek “gerekli açıklama” şeklinde izah etti.

“Linç etmeye kalktılar”

Homofobik şiddete maruz kalan aktivistlerden biri gelişen olayı şöyle anlattı:

“2021 Newroz’u için alandaydık. Gökkuşağı bayrağımızı açtığımız gibi biri sürekli yanımıza gelip bayrağı indirmemizi istedi. Başta bayrağı indirmedik. Sonra ‘fotoğrafınızı çekin ve gidin buradan’ dedi. ‘Tamam’ dedik, fotoğraflarımızı çektikten sonra birden grup halinde saldırdılar. Aramızdan birini iteleyerek  fiziksel saldırı oluşturdular.

Diyarbakır Newroz'unda LGBTİ+lara psikolojik ve fiziksel şiddet - Atölye BİA

Fotoğraf: Ciwan Veysel – 2020 Diyarbakır Newroz’u

“Arkadaşımızın çenesi tutulup yüzüne yumruk atıldı. Biz o arkadaşımızı tutarken saldırganların sayısı arttı. Aramızda İstanbul’dan gelen trans misafir arkadaşlarımız da vardı. Bir trans arkadaşımıza çelme takıp yere düşürdüler. Linç etmeye kalktılar. Karşı taraftan ayırmaya çalışanlar da vardı.

“Alandan çıkacaktık. Bayrağı ikinci kere kaldırmaya yeltenince etrafımızı sardılar. Gökkuşağı bayrağını açmamamız ve alandan çıkmamız amacıyla çember içine alındık. Olaydan sonra meydandan çıkmamız için herhangi bir fiziksel zorlama olmadı ama psikolojik olarak baskı oluşturdular. Bayrağı tekrar açmış olsaydık, bizi zorla atacaklardı. Çıkmamızı bekliyorlardı.

“Her şey 10-15 dakika içinde oldu. Çevremizdeki herkes bakıyordu ama kimse müdahale etmedi. Çok büyük bir arbede yoktu ama en az 15 kişi vardı. O esnada fotoğraf çekemedik. Ama şiddet uygulayan kişiyi tarif etmem gerekirse; zayıf, 1,80 boylarında, esmer ve sakallı biriydi. Olay yaşandığında saat 12:00-12:30 gibiydi. 13:00-13:30 gibi alandan çıkmış olduk.”

“Tertip Komitesi de Direniş Grubu da ifşa edilmeli”

Adını vermek istemeyen LGBTI+ aktivistlerinden biri de olay sonrasında yaşananlarla ilgili olarak şunları söyledi:

Diyarbakır Newroz'unda LGBTİ+lara psikolojik ve fiziksel şiddet - Atölye BİA

Fotoğraf: Ciwan Veysel – 2020 Diyarbakır Newroz’u

“Direniş grubu başkanının şiddete maruz kalanlarla görüşmek, özür dilemek istediğini ve alandan çıkmak zorunda kalan arkadaşlara aktarıldı. Şiddet mağdurları bu meseleyi biraz konuşup düşünmeye ihtiyaçları olduklarını söylediler. ‘Özrü tabii ki kabul edeceğiz ama bir metin yayınlayıp bu olayı ortak bilgi haline getirmenin de gerekliliği konusunda hemfikiriz. Hem tertip komitesi hem de Direniş grubu ifşa edilmeli’. Bunun için bir metin hazırlandı.

“Ben ve  arkadaşlar kimliklerimizi  açıklamak istemediğimiz  için metni ‘Velvele’ ile paylaştım. Anonim bir fotoğrafla birlikte yayınlanmasını istediğimizi söyledim.

“Halk düşmanı ilan edildik”

“Biz LGBTİ+’lar olarak her meydanda sesimizi duyurmaya ve varlığımızı gökkuşağının renkleriyle görünür kılmaya çalıştıkça ayrımcılığa karşı hak örgütleri tarafından bile örselendik. Zorlu dönemlerden geçtiğimiz bu yıllarda itirazlarımız hep bir ihtiyat çerçevesindeydi. Bazen önceliklerimizi kestirmekte zorlandığımız anlar yaşadık. Bir şekilde birlikte mücadele verdiğimiz kesimlere karşı sözümüzü yükseltmedik. Bu durum her şeyin güllük gülistanlık olduğu gibi bir algı yaratmış olacak ki, bu olayla birlikte halk düşmanı ilan edildik. Artık yeter!”

Velvele’de haber yayınlanınca Barikat grubu Twitter’dan bir açıklama yayınladı.

Barikat grubunun açıklamasında şiddete uğradığını söyleyen aktivistlerden kanıt ve fotoğraf sunmalarını istedi.

Barikat grubunun yaptığı açıklama ile ilgili olarak da aktivistler şunları söyledi: “Burada yürütülen tartışmalardan sonra, darp izlerinin fotoğraflarını yollama gerekliliği üzerine tartıştık, ama sonra buna gerek olmadığına kanaat getirdik. Olayda Amedspor Barikat grubunun adı geçmemesine rağmen, bir arkadaşımızdan fotoğraf veya görüntü istediler. Arkadaşımız buna gerek olmadığını söyleyince, bunun sert bir tepki olduğuna karar veren Amedspor Barikat grubu, meseleyi kişiselleştirip Amed’li tüm LGBTİ+’ları hain ilan eden bir açıklama yayınladı.

Ardından Direniş grubu ile beraber Barikat grubu ve Amed Spor’un kadın taraftarları tarafından oluşturulan Mor Barikat da konuya ilişkin sosyal medya hesapları üzerinden açıklama yaptılar ve Trans+ Diren’i hedef gösterdiler.

HDP Diyarbakır Basını Direniş’in açıklamasına yönlendirdi

HDP Diyarbakır Basın Biriminden iletişime geçtiğimiz Vedat Dağ, “Partimizin LGBTİ+lara karşı duruşu bellidir, parti üzerinden ilerlemek doğru değildir” dedi. Alan kalabalıklığından ve yetersiz görevliden müdahalenin gerçekleşemediğini belirtip Newroz alanında gerekli kınamanın yapıldığını dile getiren Dağ, açıklama olarak Newroz Hazırlık Komitesi Başkanının sosyal medya hesabı üzerinden attığı tweeti gönderdi. Dağ “Gerekli açıklamayı zaten Direniş grubu Twitter’dan yapmıştır” dedi.

 

Viyana’da da aktivistler de saldırıya uğradı

Avusturya’nın başkenti Viyana’da kutlanan Newroz’da da LGBTİ+ aktivistlerine yönelik bir saldırı oldu. iletişime geçtiğimiz şiddet mağduru aktivist olayı şu şekilde anlattı:

“6 kişiydik. Alanda gökkuşağı bayrağını açtığımızda, indirmemizi istediler. Biz de direttik. Diretme üzerine arbede çıktı ve biz şiddetten ancak polis çemberi içinde on dakika kalarak kurtulabildik. Newroz komitesi müdahale etmedi. Antifa’dan arkadaşların en baştan beri olan yardımları sayesinde alandan çıkabildik.”

“Newroz da Kürtlük de sizin oldukları kadar bizim”

Bu arada her iki olayla ilgili olarak sosyal medya hesapları üzerinden tepki gösteren Kürt LGBTİ+lar “Newroz da, mücadele de, Kürtlük de, sizin oldukları kadar bizim. Bu homofobik saldırıyı kesinlikle tüm halkımıza mal etmiyoruz ve Newroz’u da kendi rengimizle sahiplenmeye devam edeceğiz” şeklinde açıklamada bulundular.

2015’te İslami STK’lar nefret eyleminde bulunmuştu

2015 yılında İstasyon Meydanı’nda İslami STK’lar yaptıkları bir etkinlikte LGBTİ+’ya karşı nefret eyleminde bulunmuştu. LGBTI+ aktivistleri konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptılar:

“O günden bugüne bir şey değişmedi. Siyasi olarak farklı, ideolojik olarak ise bir denklik söz konusu. Amedspor direniş taraftar grubu ve Barikat taraftar grubu, Mor Barikat grubunu da kendi eril ideolojilerine alet ediyorlar ve kendilerini maalesef Hizbullah sempatizanlarıyla aynı pozisyona sokuyorlar.”

Bingöl’lü. İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrencisi. LGBTQI+ ve ekoloji alanıyla ilgili. Atölye BİA 20-28 Şubat 2021 “Kürtçe Hak Odaklı Habercilik Atölyesi” katılımcısı.