MENÜ
ANA SAYFA
Pencereyi Kapat
"Devlet vahşet üzerinden para kazanmak istiyor" - Atölye BİA
11 Haziran 2021

“Devlet vahşet üzerinden para kazanmak istiyor”

Okuma Süresi: 3 dk
Bir canın değeri nedir? Tarım ve Orman Bakanlığı’nın "av turizmi" ihale listesindeki yanıt şehirlere göre değişse de bir karaca için ortalama 1400 TL, yaban keçisi için ortalama 13 bin, kızıl geyik için 17 bin TL…

*Fotoğraf: pixabay

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 12 ilde 115 yaban keçisi, dağ keçisi, kızılgeyik ve karacanın avlanması için açtığı yeni ihaleler, hayvanseverlerin tepkisini çekti. Yaban hayvanlarının para karşılığında spor ve turizm adı altında öldürülmelerinin vahşet olduğunu belirten hayvanseverler, “Hayvan Hakları Yasası beklerken devletin vahşet üzerinden para kazanmayı istemesi bizlere büyük bir hayal kırıklığı yaşattı” diyor.

Bir canın değeri nedir? Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “av turizmi” ihale listesindeki yanıt şehirlere göre değişse de bir karaca için ortalama 1400 TL, yaban keçisi için ortalama 13 bin, kızıl geyik için 17 bin TL… Daha önce Dersim’de 17 dağ keçisini avlatmak için açtığı ihale nedeniyle yoğun tepki alan bakanlık yeni av ihalelerini duyurdu. Buna göre, 12 ilde toplamda 115 yaban keçisi, dağ keçisi, kızılgeyik ve karacanın avlanması planlanıyor. Sivas da bu illerden biri. Divriği, Hafik ve Suşehri ilçelerinin her birinde iki olmak üzere toplam altı yaban keçisinin öldürülmesini de kapsayan bakanlığın 15. Bölge Müdürlüğü’nün ihalesi 22 Haziran’da yapılacak.

“Parayı veren düdüğü çalar” mantığı

Bakanlık tarafından yayınlanan duyuruyu “2021-2022 yılı cinayet takvimi” olarak tanımlayan Hayvan Hakları Fedarasyonu (HAYTAP) Sivas Temsilcisi Özge Nihan Çubukçu, “Hayvan Hakları Yasası beklerken devletin vahşet üzerinden para kazanmayı istemesi bizlere büyük bir hayal kırıklığı yaşattı” diyor.

Av turizmi, av sporu adı altında hayvanların parayla öldürtüldüğünü belirten Çubukçu, şunları söylüyor:

“Turizm hayvan yaşamına müdahaleyi gerektirmiyor. Bu durumun alt metni, siyasi boyutu çok geniş ancak özetle ‘Parayı veren düdüğü çalar’ mantığıyla yaşamın kutsiyeti değil, paranın egemenliği pekiştiriliyor. Avcılığı spor olarak tanımlıyorlar fakat spor bilinçli olarak yapılır ve kimsenin ölümüyle de sonuçlanmaz. Av yalnızca vahşetle tanımlanabilir, spor ya da turizm bu vahşeti yumuşatmak için kullanılan ifadeler.”

Nesli tükenme tehlikesindeki hayvanlar da listede

Hayvan Hakları Yasası çıktığında avcılıkla alakalı düzenlemelerin de yapılmasını istediklerini vurgulayan Çubukçu, HAYTAP olarak Türkiye çapında bu konuda farkındalık yaratmaya çalıştıklarını belirtiyor. Çubukçu, bu konuda yaptıklarını ise şöyle anlatıyor:

“Nesli tükenmekte olan hayvanlar hakkında farkındalık yaratmak için çok sayıda broşür yayınladık. Avcılar tarafından kuruluşumuzun sosyal medya hesaplarına küfür içerikli mesajlar geliyor. Öldürdükleri hayvanların görsellerini atarak ‘İyi ki yaptım’ diyorlar. Ruhsatlı avcıların yanı sıra kendi aralarında bohçacı olarak tanımlanan ruhsatsız avcılar da, bu vahşetin diğer bir yüzü.

“Türkiye’nin 9 Ocak 1984 tarihinde taraf olduğu Bern Anlaşması’nda koruma altına alınan hayvan listesinde, bakanlığın bu yılki listesinde yer alan ve Sivas’ta da altı tanesinin vurulması hükmedilen yaban keçisi var. Yine aynı şekilde sözleşme kapsamında kırmızı listede yer alan kızıl geyik, karaca ve çengel boynuzlu dağ keçisi de yer alıyor. HAYTAP olarak durumun takipçisi olacağız.”

12 ilde 115 hayvan avlanması planlandı

Tarım ve Orman Bakanlığı 7, 12, 15 ve 2. Bölge Müdürlükleri tarafından açılan ihalelerde, Mersin’de 39; Niğde’de 18; Adana, Hatay ve Bilecik’te 2; Kayseri’de 9; Rize’de 4; Giresun’da 8; Gümüşhane’de 3; Artvin’de 17; Kahramanmaraş’ta 5; Sivas’ta 6 olmak üzere toplamda 115 yaban keçisi, dağ keçisi, kızılgeyik ve karacanın avlanması planlanıyor. Av Turizmi Uygulama Talimatı’nda yurtdışından gelen devlet misafiri ve diplomatlara ücretsiz olarak hayvan öldürme izni verileceği bilgisi de yer alıyor.

“Avcılık Tamamen Yasaklansın” kampanyası

Aralarında HAYTAP, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), TEMA Vakfı’nın da yer aldığı, 234 sivil toplum kuruluşunun, hayvanların “av turizmi” adı altında öldürülmesini sağlayan ihalelerin iptal edilmesi ve avcılığın tamamen yasaklanması için Change.org’da başlattıkları kampanya sürüyor. “Avcılık Tamamen Yasaklansın” isimli imza kampanyasında, “Başka bir canlıyı öldürmenin sporu, turizmi, hobisi, ihalesi olamaz!” denilerek, Kara Avcılığı Kanunu’nun değiştirilerek Doğa Koruma Kanunu olarak tekrar düzenlenmesi talep ediliyor.Kampanya metninde geçen 16 yıl içinde 17 bin avcılık kursu açıldığı ve 500 bin kişinin avcılık sertifikası aldığı bilgisi aktarılıyor. Doğada büyük bir tahribata yol açacak uygulamadan bir an önce vazgeçilmesi talep ediliyor.

"Devlet vahşet üzerinden para kazanmak istiyor" - Atölye BİA

Avına izin verilen türler ve avlanma tarihlerini içeren tablo şöyle:

"Devlet vahşet üzerinden para kazanmak istiyor" - Atölye BİA

Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü öğrencisi. 2 yıldır internet haberciliği yapıyor. Atölye BİA 28 Nisan-2 Mayıs 2021 “İklim Haberciliği Atölyesi” ve 7-15 Haziran 2021 “Haber Atölyesi” katılımcısı.