MENÜ
ANA SAYFA
Pencereyi Kapat
Atölye BİA’nın sıradaki tematik atölyesi: “Spor Haberciliği” - Atölye BİA
Atölye
6 Nisan 2022
Atölye
6 Nisan 2022

Atölye BİA’nın sıradaki tematik atölyesi: “Spor Haberciliği”

Okuma Süresi: 2 dk
Atölye BİA’nın 2022 tematik atölye dizisi “Spor Haberciliği” ile devam ediyor. 14 Nisan’da online ve ücretsiz olarak gerçekleşecek atölyede Eurosport Türkiye’nin Genel Yayın Yönetmeni Bağış Erten konuk, akademisyen Sevilay Çelenk ise kolaylaştırıcı.

Atölye BİA, sizleri 14 Nisan Perşembe günü online olarak düzenlenecek “Spor Haberciliği” atölyesine başvurmaya çağırıyor.

Zoom programı üzerinden 14 Nisan Perşembe akşamı 18.00 – 20.00 saatleri arasında gerçekleşecek atölyenin konuşmacısı Eurosport Türkiye’nin Genel Yayın Yönetmeni Bağış Erten olacak.

Akademisyen Sevilay Çelenk’in de kolaylaştırıcı olacağı atölyede; spor haberciliğinin ne olduğu, neleri kapsadığı, dünyada ve Türkiye’de nasıl yapıldığı ve nasıl yapılması gerektiği, spor haberciliğinin neden gerekli olduğu, etik kurallarının neler olduğu, sınırlarının belli olup olmadığı ve nasıl bir dinamiğe sahip olduğu üzerine konuşulacak, deneyim aktarımı yapılacak.

Atölye BİA, Nisan-Mayıs ayları boyunca akademisyen Sevilay Çelenk kolaylaştırıcılığında tematik atölye gerçekleştirmeye devam edecek. Dizide yer alan tematik atölye başlıklarından birkaçı ise şöyle:

  • 21 Nisan – Yaşam/Toplum Haberciliği Atölyesi
  • 12 Mayıs – Magazin Haberciliği Atölyesi

14 Nisan’da gerçekleşecek atölye için son başvuru tarihi 12 Nisan Salı günü saat 13.00.

Ücretsiz olarak gerçekleşecek atölyenin başvuruları gazetecilere, işsiz bırakılmış gazetecilere, iletişim fakülteleri öğrencilerine, hak örgütlerine ve ilgilenen herkese açık.

Sorularınız için atolyebia@bianet.org adresine e-posta atabilirsiniz.

Başvuru formu için tıklayınız.

Bağış Erten hakkında

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1998’de mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesi’nde Yakın Tarih yüksek lisansını tamamladı ve iki yıl araştırma görevlisi olarak çalıştı. Daha sonra İletişim Yayınları’nda editörlük yaptı. Modern Türkiye Siyasi Düşünce Ansiklopedisi’nin yayın kurulunda yer aldı, ansiklopedinin yayın sekreteriydi. İlk yazısı 1994 yılında yayımlandı. O günden beri de yazıyor. Yazıları Bizim Gazete, Ekspress, Radikal Futbol, Radikal, Tam Saha, Four Four Two, Cumhuriyet ve kurucusu olduğu Socrates’te yayımlandı. 2005-2017 yılları arasında spor yorumculuğu yaptı. Önce CNN Türk sonra da NTV Spor’da görev aldı. Şu anda Eurosport Türkiye’nin Genel Yayın Yönetmeni olarak çalışıyor. Aynı zamanda Kadir Has Üniversitesi’nde öğretim görevlisi ve Spor İletişimi Sertifika Programı direktörü. 1973 Ankara doğumlu.

Sevilay Çelenk hakkında

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünde öğretim üyesi iken barış imzacısı olması nedeniyle 6 Ocak 2017 tarihinde 679 sayılı KHK ile görevinden ihraç edildi. Lisans eğitimini aynı üniversitenin Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünde 1990 yılında tamamladı. 1994 yılında kurulmuş olan ancak 2001 yılında kendini feshederek Eğitim Sen’e katılan Öğretim Elemanları Sendikası’nda (ÖES) iki dönem yönetim kurulu üyeliği yaptı. Türkiye’nin sivil toplum alanında tarihsel ağırlığa sahip kurumlarından biri olan Mülkiyeliler Birliği’nin 2012-2014 yılları arasında genel başkanı oldu. Birliğin uzun tarihindeki ikinci kadın başkandır. Eğitim çalışmaları kapsamında Japonya ve Almanya’da bulundu. Estonya Tallinn Üniversitesi’nde iki yıl süreyle dersler verdi. Televizyon-Temsil-Kültür, Başka Bir İletişim Mümkün, İletişim Çalışmalarında Kırılmalar ve Uzlaşmalar başlıklı telif ve derleme kitapların sahibidir. Türkiye’de Medya Politikaları adlı kitabın yazarlarındandır. Çok sayıda akademik dergi yanında, bilim, sanat ve siyaset dergilerinde makaleleri yayımlandı. Birçok gazetede ve başta bianet olmak üzere internet haberciliği yapan mecralarda yazılar yazdı.