MENÜ
ANA SAYFA
Pencereyi Kapat
Antep’te kadınlar ve çocuklar belediyeden neler bekliyor? - Atölye BİA
25 Mart 2019

Antep’te kadınlar ve çocuklar belediyeden neler bekliyor?

Okuma Süresi: 3 dk
31 Mart Yerel Seçimlerine bir hafta kala Antep'te seçmenin şikayetleri toplu taşımada yaşanan sorunlar, işsizlik ve yeşil alan konusunda. Seçime dair genel kanı ise "değişiklik" gerektiği.

31 Mart 2019 yerel seçimleri yaklaşırken Antep’in Şahinbey ilçesine bağlı semt ve mahallelerini dolaşarak kadınlar, gençler ve çocuklarla kentte yaşadıkları sorunları ve nasıl bir kentte yaşamak istediklerini konuştuk.

Antep tarihi, sanayi ve gastronomi açıdan Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden biri. Ayrıca komşu illerden ve aynı zamanda son yıllarda Suriye’deki savaştan dolayı yoğun göç aldı. 2014 yerel seçimlerinde Adalet Kalkınma Partisi (AKP) yüzde 54.70 ile birinci sırada yer alırken ardından Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) yüzde 21.5, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) yüzde 11.9, Barış ve Demokratik Partisi (BDP) yüzde 6,2, Saadet Partisi (SP) yüzde 2,8, Büyük Birlik Partisi (BBP) ise yüzde 1,1 ile son sırada yer almıştı. Böylece AKP adayı Fatma Şahin Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmişti.

Kentte seçim hazırlıkları son hızıyla devam ediyor. 31 Mart seçimlerine aday olanların pankartları her yere asılmış ve üzerinde adayların fotoğraflarının olduğu arabalar sürekli dolaşıyor. Yapılacak yerel seçimde Cumhur İttifakı’nın adayı yine AKP’li Büyükşehir Belediyesi başkanı Fatma Şahin, Millet İttifakı’nın adayı İYİ Parti’den Ejder Demir ve şehirde dengeleri değiştirebilecek aday ise 15 yıl belediye başkanlığı yapan eski HDP’li DSP adayı Celal Doğan oldu.

Şikayetlerin başında toplu taşıma ve işsizlik geliyor

Antep’te kadınlar ve çocuklar belediyeden neler bekliyor? - Atölye BİA

Kentin farklı yerlerinde görüştüğümüz insanların ilk şikayetleri toplu taşımanın yetersiz olması ve genç nüfusunun işsiz olmaları oldu.

Zehra’nın (25), beklentisi bir an önce iş ortamın sağlanması ve kentin her yerine otobüslerin gitmesi oldu. Şahinbey belediyesinden pek şikayetinin olmadığını söyleyen Zehra,  arada güzel çalışmalarının da olduğunu belirtti. Zehra son olarak, “Belediyeye sadece AKP’ye mensup insanları işe almasın diğer partileri destekleyen insanları da alsın” dedi.

Gülsüm’ün (27), isteği ise Büyükşehir Belediyesinin aldığı vergileri doğru yerde kullanılması yönünde. Belediyenin çalışmalarını yetersiz bulan Gemci, “Fatma Şahin’in değişmesini istiyorum. Değişiklik her zaman iyidir. Parti fark etmiyor sadece başa geçecek olan adil olsun yeterli. Öğrencilerine iş imkanı sağlasın. Yaşı ilerleyenlerin emekliliklerini versinler. Onların yerine genç bireyler gelsin. Bazı otobüs şoförleri bize hakaret ediyorlar, bunları uyarsınlar. 65 yaş üstü insanlar otobüslere binmek istediğinde şoförler ücretsiz olduğu için almıyor” dedi.

“Hastanelerdeki cihazların arttırılmasını istiyorum”

Antep’te kadınlar ve çocuklar belediyeden neler bekliyor? - Atölye BİAİkinci üniversitenin bir an önce açılmasını isteyen Merve (21), Üniversite Hastanesi’ndeki cihazların da arttırılmasını istiyor. Vasıfsız insanların illegal yollarla başa geçilmesinin önüne geçilip o alanla ilgili eğitimli ve tecrübeli bireylerin başa geçilmesi gerektiğini belirtti. Merve, “Başa gelen kişi geçmişini, zaaflarını dışarda bırakıp vicdan ve merhametiyle işini yapmasını istiyorum.  Bireysel bir yaklaşım değil toplumsal faydacılık ilkesi göz önünde bulundurulmalıdır” şeklinde konuştu.

“Parkların güvenliği yok”

İrem (18), akşam saatlerinde parkların güvenliği olmadığını bundan dolayı gezemediğini söylüyor.  Gece bekçilerinden de memnun değil. 9 yaşındaki Tuana ise güvenli bir park alanı ve her yerin çim olmasını istiyor.

“Mahalle çalışmaları yetersiz”

Tuğba Küçüktürkmen (23), Şahinbey Belediyesi’nden memnun olmadığını söyledi. Sarıgüllük mahallesinde oturan Küçüktürkmen, “Sokağımızın ışığı yok. Kaç kez belediyeye başvurmamıza rağmen yollarımızı yapmadılar. Belediyecilik anlamında çok çalıştıklarını düşünmüyorum” dedi.

“Şehrin bir sürü eksik yanı var”

Antep’te kadınlar ve çocuklar belediyeden neler bekliyor? - Atölye BİA

Yolda Ahmet Erkul Mesleki ve Anadolu Lisesi’nde okuyan gençlerle karşılaşıyoruz. Belediyeden kısmen memnun olduklarını ve eksikliklerinin çok olduğunu söylüyorlar. Yaş aralığı 16-18 olan gençler, ders saatlerinin fazla olmasından şikayetçi. Ailelerinden çok hocalarını gördüklerini söylüyorlar. Ayrıca okullarında ve mahallelerinde sportif faaliyetlerin eksikliğinden yakınıyorlar.

Enes İnme (17), parkların mahallesinden uzak olduğu için fazla yararlanmadıklarını söylüyor. İdris Bozkurt ise kültürel faaliyetlerin çok az olduğunu… Ahmet Tavşanlı, mahallesine havuz yapılmasını istiyor. Rabia Yener (17) ise, son yıllarda kadınlara ve hayvanlara şiddetin arttığını ve belediyenin bir an önce bunun önüne geçmesini istediğini söylüyor. Enes (18), Düztepe mahallesinde oturduğunu ve orada uyuşturucu satanların çok olduğunu söylüyor.

“Çalışarak ailelerinin geçimini sağlıyorlar”

Antep’te kadınlar ve çocuklar belediyeden neler bekliyor? - Atölye BİA

Fadime Canan (49), Şahinbey ilçesinde oturuyor. Sekiz yıldır kendi iş yerinde ayakkabı satıyor. Belediyenin Antep’i tanıtmada biraz yetersiz kaldığından yakınıyor. Kentin tanıtımı yeterli düzeyde yapılsa daha çok turist çekeceğini ve böylece satışlarının artacağını düşünüyor.

Zübeyde (43), iki yıldır parklarda mısır satarak ailesinin geçimini sağlıyor. Belediyeden memnun olmadığını söylüyor. Yardım için belediyeye gitmiş ve kapıdan geri çevrilmiş. Zübeyde, “Maddi yetersizliğimden dolayı çocuklarım okulu bırakmak zorunda kaldı. Bodrum katında tek odalı bir evde yaşıyoruz. Tek isteğim başımızı sokacak bir ev ve biraz eşya versinler” diyor.

Gaziantep Üniversitesi Gazetecilik bölümü mezunu. Gaziantep Üniversitesi’nde İletişim ve Toplumsal Dönüşüm alanında yüksek lisans yapıyor. Atölye BİA 11-18 Şubat 2019 “Temel Gazetecilik Atölyesi” katılımcısı.