MENÜ
ANA SAYFA
Pencereyi Kapat
CHP Sancaktepe'de hiç olmadığı kadar umutlu - Atölye BİA
27 Mart 2019

CHP Sancaktepe’de hiç olmadığı kadar umutlu

Okuma Süresi: 6 dk
“1 Nisan'dan itibaren Sancaktepe’yi sendikaların, iş insanlarının, sivil toplum örgütlerinin, yöre ve köy derneklerinin birlikte yapacağı; ilçedeki bütün insanların evet diyeceği ‘Kent Anayasası' ile yöneteceğiz."

İstanbul’da Anadolu yakasında metro hattının adı Üsküdar-Çekmeköy-Sancaktepe. Metroda en uzak durak Sancaktepe olarak görülüyor. Metro hattı açılınca daha önce adı çok geçmeyen İstanbul’un bu “yeni” ilçesi daha bilinir oldu.

Ancak Cumhuriyet Halk Partisi’nin Sancaktepe adayı Özgen Nama’ya göre ilçenin yerel yönetiminin göstermelik politikalarından biri bu:

“Metro geldi diyorlar. Bu da göstermelik. Ortada metro yok. Sadece Sancaktepe diye bir durak ismi var. O da burada değil, Çekmeköy’de” diyor.

31 Mart 2019 Yerel Seçim çalışmalarını anlatırken Sancaktepe’ye yatırım yapılmadığını, belediye hizmetlerinin “Metro Sancaktepe’ye geldi” örneğinde olduğu gibi göstermelik olduğunu söylüyor.

“Sancaktepe’ye gelmek için tekrar otobüse binmeniz gerekiyor. Bunlar hep aldatmaca.”

Nitekim Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım Sancaktepe’de sürdürdüğü seçim çalışmaları kapsamında Samandıra Meydanı’nda yaptığı mitingte bir müjde olarak “Sancaktepe’ye metro geliyor” dedi.

Oysa “Üsküdar-Çekmeköy-Sancaktepe metro hattının ikinci etabı açıldı” haberlerini 21 Ekim 2018 günü basının bir bölümünde okuduk, bazı televizyon kanalları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kurdele kestiği töreni canlı verdi.

Sancaktepe, İstanbul Anadolu Yakası’nın yeni ilçelerinden biri. 2008 yılında ilçe statüsü verildi. Ümraniye’nin Sarıgazi, Yenidoğan ve Kartal’ın Samandıra beldelerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuştu.

“Buradan bir Kadıköy çıkacak”

CHP adayı ilçenin kısa tarihi anlatırken Ataköy ile karşılaştırıyor:

“Sancaktepe’ de hiç yatırım yapılmadı. Ataşehir ile birlikte ilçe oldu ama bugün iki ilçe arasında uçurum fark var. Buradaki insanlar tatil günlerinde ya Ataşehir’e ya da Kadıköy’e kaçıyor.”

Nama Kadıköy’ü örnek alacaklarını söylüyor:

Sancaktepe’nin bir silueti bile yok.  Onun yanında sinema yok, tiyatro yok, festival alanı yok.  Bunları ilçeye kazandıracağız. Yepyeni bir şehir kuracağız. Kadıköy’ü örnek alıyoruz. Buradan bir Kadıköy çıkacak.”

Peki bunları nasıl yapacak?

“Önceliğimiz eğitim ve işsizlikle mücadele olacak. Tam gün eğitim veren ve 24 kişiyi geçmeyecek sınıf mevcutları oluşturacağız. 1 Nisandan itibaren Sancaktepe’yi sendikaların, iş insanlarının, kanaat önderlerinin, sivil toplum örgütlerinin, yöre ve köy derneklerinin birlikte yapacağı ve imzalayacağı; ilçedeki bütün insanların evet diyeceği ‘kent Anayasası’ ile yöneteceğiz.”

Üniversite, fuar alanı, tıp merkezleri

Net projelerini de söylüyor hemen:

“Bizim buradaki askeri alan boşaltılıyor. Küçük bir alanına şehir hastanesi kurulup, geri kalanı satacaklar. İşte biz bu alanı kurtarmak için de seçilmek istiyoruz. Orayı satmayacağız. Beylikdüzü’ndeki fuar gibi bir fuar kuracağız. Ve bundan dolayı ilçemiz canlanacak. Ekonomik olarak ilçe toparlanacak. Ayrıca o bölgeye üniversite kurulması için teşvikler vereceğiz.  Parklar ve etkinlik alanları olacak. Orası şirketlerin eline terk edilmeyecek.

“Samandıra, Sarıgazi ve Yenidoğan’da tıp merkezleri kuracağız. Bugün Maltepe’de olan Türkan Saylan Tıp Merkezi gibi üç merkezimiz olacak.

Tabii bunları yapabilmesi için seçimi kazanması gerekiyor. “Eşit Hizmet Temiz Siyaset, Özgen Nama ile Gelecek” sloganıyla kapı kapı dolaşıyor, projelerini anlatıyor.

Sancaktepe hakkında

Güneyinde Kartal, güneybatısında Maltepe, batısında Ataşehir ve Ümraniye, kuzeyinde Çekmeköy, doğusunda Pendik ve Sultanbeyli ilçeleri bulunuyor.

Sancaktepe’nin 19 mahallesi var. 62 kilometrekareleki alanda 414 bin 143 kişi yaşıyor.

Kurtköy Sabiha Gökçen Havalimanı’na olan bağlantıları, TEM otoyolu ve TEM-Kartal bağlantı yolu ilçeden geçtiği için stratejik bir konumu var.

2014 Yerel Seçimleri’nde AKP yüzde 49,1 ile belediyeyi kazanmıştı. AKP’li başkan İsmail Erdem 2009’da da seçimleri kazanmıştı. CHP oyların yüzde 34,8, BDP yüzde 7,3 ve MHP yüzde 5,5 oy oranı.

Sahada gördüğü ilgi ile yüzde 50’nin üzerinde oy alacaklarını söylüyor.

Nama 2014’teki yerel seçimlerde de adaydı. Oyların yüzde 34,8’ini almış ve yüzde 49,1 alan AKP’ye kaptırmıştı yarışı. Nama’ya 60 bin 620 seçmen ol vermişti; AKP adayı ise 85 bin 395 oy almıştı.

Beş yılda neler oldu?

Beş yıl içinde neler değiştiğini ise şöyle açıklıyor:

“Beş yıl önce böyle bir ilgiye şahit olmamıştım. O dönem bu kadar insana ulaşamamıştım.

Daha önce istifa eden CHP ilçe yönetiminin geri gelmesi onun açısında umutlu bir haber. “Onlarda benimle birlikte seçim çalışması yapıyor. Son on yılın ilçe başkanları yanımda, hiç küskün kalmadı ilçede”.

Ancak Sancaktepe’yi şöyle bir gezdiğinizde bilboardlarda AKP’den başka bir şey göremiyorsunuz.

AKP daha mı çok çalışıyor? Bun onun göstergesi mi?

“Hayır” diyor Nama, “CHP ilçe yönetimi, billboardları kiralamak istedi ama her seferinde 31 Mart’a kadar boş billboard olmadığı yanıtı aldık.”

Nama bunu önemsemiyor; “Hayır bloğunun adayıyım” diyor; her kesimden, her görüşten insanın desteğini aldığını söylüyor. Seçim sloganını hatırlatıyor ve “Adil, açık ve şeffaf olacağım, vatandaşlar arasında ayrım yapmayacağım. İlçede her kesimin belediyede temsilcisi olacak.”

Kendisine güveninin nedeni aldığı destek, insanların kendisini desteklemesinin nedenini ise “Geçen dönemde Sancaktepe’ye hiç yatırım yapılmadı” diyerek gerekçelendiriyor.

“Sancaktepe 10 yıl önceki plana göre idare ediliyor. Yeni bir ilçe kuruldu. Ama ona rağmen her şeyde sıkıntı var. Yeni kurulan ilçenin alt yapı, üst yapı, trafik sorunları olmaz. Bunların dışında deprem toplanma alanları yok. Bir şehri kurarken önce meydanlar, deprem toplanma alanları oluşturulur. Ama bizim burada hiç biri yok. Düzensiz yapılanma almış başını gidiyor otopark sorunu ile beraber. Neden imar izni verirken binaların altı otopark yaptırılmıyor. Hiç yatırım yapılmadı”.

“İmamoğlu ile ikimiz seçilirsek…”

CHP Büyükşehir adayı Ekrem İmamoğlu ile konuştuğunu ve söz aldığını da söylüyor:

“İkimiz de seçilirsek ilk metro burada açılacak. Ayrıca imar adaletsizliği giderilecek. İskansız binalar var. Onların eksikliği giderilip iskan verilecek. Tapu sorunu var bu ilçede onu çözeceğiz. Ve ters dubleks diye bir şey çıkarmışlar. Onlara izin verilmeyecek. Yerlerine otoparklar yapılacak”.

Nama’nın hayvan haklarından çiftçi haklarına, işsizliğe değin geniş yelpazede sözü ve fikri var.

“Sancaktepe’de istihdam merkezi kuracağız. İlçe sınırlarındaki insanlar, bize öz geçmişlerini verecekler. Onları, mesleklerine göre iş sahibi yapacağız. Ama sayı fazla olduğu zaman çıkacak iş alanlarına yönlendireceğiz. İşverenleri buraya çekmek için çalışmalar yapacağız. Sadece ilçe sınırları içinde değil, başka yerlerde işçi ihtiyacı olduğu zaman merkezimiz hemen buradaki öz geçmişleri oraya yönlendirecek. Yani onların adına onlara bizde eğer ilçemizde iş yoksa ilçe dışında iş arayacağız.

“Sokak hayvanları için barınaklar kuracağız.

“Bizim Paşaköy diye bir köyümüz var. Orada tarımsal yatırımlar yapacağız. Koorperatiflik sistemi oluşturacağız. Kendi belediyemizin çiftçileri olacak. Ayrıca yetiştirdiğimiz ürünleri ihtiyaç sahiplerine ücretsiz dağıtacağız. Bu konuda Ovacık Belediyesi’ni örnek almak istiyoruz”.

“Kadınlar için projeler geliştireceğiz. Bunların başında sokak atölyeleri geliyor. Her mahallede kurup, kadınların burada eğitim görmelerini sağlayacağız. Bu ilçede evinde çıkamayan kadınlar, iş sahibi olup eve para götürebilecekler.

“Ayrıca uyuşturucu ile de mücadele edilecek. Özel rehabilitasyon merkezleri kurulacak.

“Ve çocuklarımız için her mahalleye kreş kuracağız”.

Fikri Sağlar: İnsanlar “Bizim Özgen” Kazanır diyorlar

CHP Sancaktepe'de hiç olmadığı kadar umutlu - Atölye BİA

Özgen Nama ile röportajımız sırasında CHP eski milletvekili Fikri Sağlar’la da görüşme olanağı bulduk.

Sağlar iki gündür Özgen Nama ile Sancaktepe’yi geziyordu.

“Bu kadar umutlu değildim” diyor; “Gezdikten sonra, insanların Özgen’e gösterdiği olumlu tepkiden sonra umudum çok arttı. Her taraftan insanlar ‘bizim Özgen kazanır’ diyor ve sahip çıkıyorlar. Bu çok önemli, kenetlenme var. Halk sahip çıkıyor” diye anlatıyor gözlemlerini.

Sağlar’a göre bu seçim çok önemli;  “Umudumuzu kaybetmemiz için kazanmamız gerekiyor” diyor.

“Bundan başka seçim olmayabilir” diye uyarıyar Sağlar:”Cumhuriyet’in sonu olmasın, Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyeti yıkmalarına izin vermemiz gerekiyor.

“Sürekli 2023 diyorlar. Amaçları Cumhuriyeti bitirmek. Bu seçimde oylarınızı bunları göz önüne alarak kullanın. Cumhuriyet tarihinde Kürtlere, Alevilere, Kemalistlere hiç bu kadar zülüm edilmemişti. Bizi ayrıştıran, bölüştüren, haklarımızı gasp edenlere karşı bu seçimi alacağız” dedi.

Özgen Nama kimdir?

CHP Sancaktepe Belediye Başkanı adayı. 1975 yılında Kars’ta doğdu. Süleyman Demirel Üniversitesi’nde Muhasebe Bölümünü ve ardından Anadolu Üniversitesi’nde İşletme Bölümünü tamamladı. İstanbul Aydın Üniversitesi Mahalli İdareler ve Yerel Yönetimler alanında da yüksek lisansını sürdürüyor.

Tekstil üzerine aile şirketinde üst düzey yönetici olarak çalışıyor. Siyasete Samandıra SHP Belde Başkanlığı’nda başladı. SHP Samandıra Gençlik Kolları Başkanlığı SHP Kartal Gençlik Kolları Başkanlığı yaptı. SHP-CHP birleşmesinden sonra CHP Kartal Gençlik Kolları sekreteri olarak görev yürüttü. CHP İstanbul İl Gençlik Kolları Sekreterliği, CHP Kartal İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği ve Örgütlenmeden Sorumlu İlçe Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Daha sonra Samandıra CHP Belde Örgüt Başkanlığı yaptı. 2009 Yerel Seçimlerinde Sancaktepe Belediye Meclis Üyesi seçildi.

2011-2014 İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği ve İBB CHP Grup Sözcülüğü, İl ve İlçe Delegelikleri, 32. 33. ve 34. Olağan Büyük Kurultay Delegelikleri, 14. 15. 16. ve 17. Olağanüstü Büyük Kurultay Delegeliği yaptı ve 2012 yılından bu yana da Büyük Kurultay Delegesidir.

Özgen Nama, evli ve üç çocuk babası.

İzmir Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümü 2017 mezunu. Atölye BİA 11-18 Şubat 2019 “Temel Gazetecilik Atölyesi” katılımcısı.