MENÜ
ANA SAYFA
Pencereyi Kapat
2022'nin ilk Temel Gazetecilik Atölyesi'ne çağrı - Atölye BİA
Atölye
12 Nisan 2022
Atölye
12 Nisan 2022

2022’nin ilk Temel Gazetecilik Atölyesi’ne çağrı

Okuma Süresi: 2 dk
IPS İletişim Vakfı/bianet sizleri Atölye BİA’nın 16-21 Mayıs tarihlerinde hibrit şekilde gerçekleşecek Temel Gazetecilik Atölyesi’ne çağırıyor. Atölyeye son başvuru tarihi 10 Mayıs Çarşamba günü saat 12.00.

Atölye BİA’nın, hak temelli habercilik için temel becerileri aktarma amacıyla düzenlediği Temel Gazetecilik Atölyesi, 2022 yılında da devam ediyor.

Bu yılın ilk Temel Gazetecilik Atölyesi, 16-21 Mayıs tarihleri arasında online ve yüzyüze olacak şekilde hibrit olarak yapılacak.

Katılımın ücretsiz olduğu Temel Gazetecilik Atölyesi’nde 6 gün boyunca;

Haberin ne olduğu ve nasıl yazıldığı, editöryal süreçlerin nasıl olduğunu gazeteci Sedat Yılmaz’la, hak odaklı haberciliğin ne olduğu, nasıl yapıldığı ve örneklerinin neler olduğunu Atölye BİA Yerel Haber ve Ağ Koordinatörü Nazan Özcan’la, haber fotoğrafçılığını ise haber ve belgesel fotoğrafçısı Özcan Yurdalan ile konuşacağız.

Programda ayrıca;

  • Prof. Dr. Nilgün Toker “Türkiye Okumaları”,
  • Gazeteci Banu Güven “Röportaj&söyleşi teknikleri”,
  • BİA Medya Gözlem Raportörü Erol Önderoğlu “Baskı dönemlerinde gazetecilik”,
  • Gazeteci Mehmet Şafak Sarı “Gazeteciler için dijital araçlar”
  • bianet insan hakları editörü Ayça Söylemez ise “Dava izleme, iddianameden ve dava tutanaklarından haber yazma” dersleri verecek.

Atölye başvuruları yaygın medyanın farklı birimlerinden gazetecilere ve işsiz bırakılmış gazetecilere, iletişim fakülteleri gazetecilik, radyo ve televizyon bölümlerinin öğrencilerine, hak örgütlerine ve ilgilenen herkese açık.

Hak temelli haber üretimi

Atölye programında yer alacak olan katılımcılar, atölye boyunca hak temelli özel haberlerini de hazırlayacak. Özel haberlerini üretecek olan katılımcıların haber oluşturma süreçlerinin kolaylaştırıcılığını ise gazeteciler Ahmet Tulgar ve Özlem Akarsu Çelik ile Atölye BİA Yerel Haber ve Ağ Koordinatörü Nazan Özcan yapacak.

Atölye BİA’da hazırlanan haberler için tıklayınız.

Atölye programına kabul edilen katılımcılarla program öncesi eğitmenlerin hazırladığı okuma listesi ve hazırlık çalışmalarını içeren detaylı program bilgilendirmesi paylaşılacak.

Programı tamamlayan katılımcıların Atölye BİA programının bir parçası haline gelmelerini ve programın iletişim ve kaynak platformu için kendi illerinden ve bölgelerinden içerik üreterek haber ortaklarımız olmalarını bekliyoruz.

Atölye ile ilgili sorularınız için atolyebia@bianet.org adresine e-posta atabilirsiniz.

* Atölye ücretsizdir.

** Atölye sonunda katılım sertifikası verilecektir.

*** Sınırlı sayıda katılımcının yol&konaklaması karşılanacaktır.

Başvuru formu için tıklayınız.