MENÜ
ANA SAYFA
Pencereyi Kapat
Venezuela’nın Ankara elçisi: Türkiye halklarından destek bekliyoruz - Atölye BİA
Siyaset
26 Ocak 2019
Siyaset
26 Ocak 2019

Venezuela’nın Ankara elçisi: Türkiye halklarından destek bekliyoruz

Okuma Süresi: 2 dk
Venezuela’nın Ankara Elçisi Reyes, “Venezula halkı, hükümeti, devleti bütün bu saldırılara karşı mücadele ediyor ve etmeye devam edecek” dedi.

Venezuela’da Ulusal Meclis’in Başkanı Juan Guaido’nun kendisini “geçici devlet başkanı” ilan etmesi ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu değil, Guaido’yu tanıdığını açıklamasına bir tepki de Venezuela’nın Ankara Elçisi Jose Bracho Reyes‘dan geldi. Reyes, Ankara’daki elçilik konferans salonunda basına açıklama yaptı.

Elçi Reyes, açıklamalarında şu noktalara değindi:

“Venezuela demokratik bir ülkedir bugüne kadar böyle bir durumla karşılaşmamıştır. Hükümeti iktidara taşıyan halkın kararı ve seçimdir. Yürütme yetkisine ülkesinde halk dışında kimse özellikle yabancı ülkeler karar veremez ve karışamaz. Halk kendisi karar verir.

“Venezuela seçimleri şeffaf ve denetime açıktır”

“Venezuela’da seçimler anayasada belirtildiği gibi yapılır. Seçim kapalı yapılır seçim sistemi dünyanın en demokratik ve en şeffaf ve kendi denetim mekanizmasının varlığıyla gerçekleştirilir.

“Hükümet ve başkan öyle seçilir. 2018 sonunda yapılacak seçim Muhalefetin çağrısıyla Venezuela Yüksek Seçim Kurulu tarafından Mayıs 2018’de yapılmış dokuz milyon kişi oy kullanmış oyların %60’nı alan Madoru başkan seçildi. Yaklaşık 200 yakın uluslar arası gözlemcinin katılımı ile gözlemlendi, gerçekleştirilen seçimlerde herhangi bir sorun yaşanmadı. Fakat erken seçim çağrısı yapan muhalefet son anda seçimlere katılmama kararı alarak seçimleri tanımadığını açıkladı.

“Venezuela seçim sistemi, seçim usulsüzlüklerini engellemek adına oy sandıklarının %50’sinden fazlasını denetleyen dünyadaki tek sistemdir. ABD gibi ülkeler oy sandıklarının sadece%5’ini denetlemektedir. İngiltere, Fransa, Kolombiya veya Meksika gibi diğer ülkelerde böyle bir denetim mekanizması bulunmuyor.

“Venezuela anayasası kendi kendine ilan edilen böylesi bir paralel devlet örgütlenmesine izin vermez. Seçimler ancak salt çoğunluk elde edilmediği ve ya da başkana bir şey olduğu durumda yenilenir ya da iptal edilebilir. Chaves öldüğünde bu durum gerçekleşti. YSK seçim çağrısı yaptı seçimler oldu ve seçimi Maduro kazanarak iktidar oldu.

“Venezuela çok boyutlu bir savaşın içinde”

“Yaşanan bu saldırılar başka bir aşamaya geçtiğimizin göstergesi Venezuela halkına, hükümetine ve başkanına karşı gerçekleşti.  Biz bu saldırıların geçmişe dayandığını biliyoruz. Darbeyi ilk kez yaşamıyoruz.

“Bildiğiniz gibi 2002 yılında aynı senaryo Chavez’e karşı denendi ancak Venezuela halkının mücadelesi sayesinde darbe püskürtüldü ve başarısız oldu. Saldırılar medya, ekonomi, siyasi savaş olarak devam ediyor. Adil olmayan tek taraflı saldırılar yaşandı ve yaşanıyor. Bizim ABD’ye bugüne dek böylesi açıktan ve gizli bir saldırımız olmadı.

“Bugün devlet başkanı Maduro’ya karşı paralel bir devlet başkanın tanınması yeni bir koas yaratacak sataşmanın önünü açacak. Bunun bir sonraki aşaması ise proksi aşaması yani komşu ülkelerde yapılan saldırı planları başta Kolombiya, Brezilya, vd diğer ülkeler üzerinden ABD destekli paramiliter çetelerin ülkeye saldırıları planları.

“Venezuela Latin Amerika’nın özgürlüğü için var”

“ABD’nin yaptığı bu saldırı uluslararası normlara ve kurallara uymaz.  Bu saldırılar halkların kendi kaderini tahin etme hakkına saldırıdır. Hiçbir olay ve durum bunu saldırıları haklı çıkaramaz. ABD’nin vekillerinden askeri müdahale olasılığını göz ardı etmiyoruz. Ama umarız ki böyle bir şey yaşanmaz. Venezuela’da parlayacak kıvılcım, tüm Latin Amerika’yı sarar. Umarım ki, bu maceralarını ileriye taşımazlar.

“Başta Venezuela halkı, hükümeti, devleti bütün bu saldırılara karşı mücadele ediyor ve etmeye devam edecek biz bu mücadeleden direnerek galip çıkacağız.

“Türkiye’ye en çok saygı duyduğumuz şey, Venezuela halkının iradesine duyduğu saygıdır. Türkiye halklarından destek bekliyoruz.”

Bağımsız haber platformlarında muhabirlik ve editörlük yapıyor. Atölye BİA 8-16 Kasım 2018 “Gazeteciler İçin Haber Atölyesi” katılımcısı.