MENÜ
ANA SAYFA
Pencereyi Kapat
Nadir Hastalıklar Günü için "Çizgi Roman" projesi - Atölye BİA
Çocuk
28 Şubat 2020
Çocuk
28 Şubat 2020

Nadir Hastalıklar Günü için “Çizgi Roman” projesi

Okuma Süresi: < 1 dk
Çocuklarda ve ailelerinde farkındalık yaratmak amacıyla yürütülen proje, Uzman Psikolog ve Pedagog Ebru Şen’in danışmanlığında ve çizer Erhan Candan’ın çizgileriyle oluşturuluyor.

Dünya Nadir Hastalıklar Günü’nde çocuklarda ve ailelerinde farkındalık yaratmak amacıyla Uzman Psikolog ve Pedagog Ebru Şen’in danışmanlığında ve çizer Erhan Candan yürütücülüğünde bir çizgi roman projesi hazırlanıyor.

Nadir GEN ve Kistik Fibrozis Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (KİFDER) destek verdiği çizgi roman projesi 9-13 yaşları arasında çocuklara hitap ediyor.

2020’in son aylarında çıkması planlanan Nadir- X çizgi romanında Kistik Fibrozis hastalığı ve iki nadir hastalık daha yer alacak. Proje satışında elde edilen gelir projeyi yürüten ve katkıda bulunan derneklerce kullanılacak.

Gün geçtikçe artmakta olan nadir hastalıklar Türkiye’de 6 milyon kişide görülürken Dünya’da ise 350 milyona yakın kişiyi etkiliyor. Nadir- X çizgi romanında bahsedilen nadir hastalık Kistik Fibrozis çocuklarda doğuştan ortaya çıkan ve yaşam sürelerini kısaltan bir hastalıktır. Erken teşhisle tedavi edilen çocukların yaşam süresiyle kalitesi artmakta.

Çocuklara destek

Nadir-X çizgi romanında nadir hastalıkların etkilediği çocukların günlük hayatta yaşadıkları zorlukları ortadan kaldırmak, tedavi süreçlerini kolaylaştırmak, okulda dışlanmalarını engellemek adına bilinçlendirmek amaçlanmış. Çizgi romanda nadir hastalık, çocukların özel güçleri gibi gösterilmekte. Çocuklara hikâyede geçen gizli bir karakter için hayal güçlerini kullanarak bir kahraman çizmeleri ve web sitesi aracılığıyla paylaşmaları isteniyor.

Uzman Psikolog ve Pedagog Ebru Şen nadir hastalık sahibi çocukların çektiği zorbalığa dikkat çekerek “Yapılan bu çalışmadaki hedef, beklenti ve arzu toplumsal bir farkındalık ve bilinç geliştirmek, aynı zamanda bu sorunu yaşayan çocukların içinde bulundukları tedavi ve şartların öneminin altını çizmektir” dedi.

Ankara Başkent Üniversitesi Radyo,Televizyon ve Sinema bölümü mezunu. Uçan Süpürge Vakfı gönüllü çalışanı. Atölye BİA 2-10 Eylül 2019 “Temel Gazetecilik Atölyesi” ve 24-28 Şubat 2020 “Uygulamalı Haber Atölyesi” katılımcısı.