MENÜ
ANA SAYFA
Pencereyi Kapat
"Mükerrer Gezi Soruşturması'yla terör organizasyonu algısı yaratılmaya çalışılıyor" - Atölye BİA
Hukuk
6 Aralık 2018
Hukuk
6 Aralık 2018

“Mükerrer Gezi Soruşturması’yla terör organizasyonu algısı yaratılmaya çalışılıyor”

Okuma Süresi: 2 dk
Ankara'da Gezi Parkı Soruşturması'yla ilgili olarak ifadeye çağrılanların avukatlarından Nihat Can Koçak yaptığı açıklamada savcılığın mükerrer soruşturma yürüttüğünü söyledi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Gezi Parkı eylemleriyle ilgili 2013’te başlatılan soruşturma kapsamında 600 kişiden 120’i hakkında iddianame düzenleyerek mahkemeye gönderdi.

Soruşturmalara bakmakla görevli Cumhuriyet Savcısı, şu ana kadar 120 şüpheli hakkında “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” ve “kamu görevlisine görevi yaptırmamak için direnme” suçlarından 5 ayrı dava açtı.

2013’te açılan ve günümüze kadar bekletilen 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kapsamındaki dosyadan 58 kişi, Ankara Cumhuriyet Savcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yeniden ifadeye çağrıldı.

İfadeye çağrılanların bazı kişilerin savunmalarını üstlenen Avukat Nihat Can Koçak müvekkillerinin 2911 sayılı kanuna muhalefet nedeniyle ifadeye çağrıldıklarını söyledi.

“Zaten dava açılmıştı”

Ankara’da ifadeye çağrılan 58 kişiden çoğunluğuna Gezi Eylemleri sebebiyle terör örgütü üyeliği, üye olmamakla birlikte örgüt adına eylem yapmak, 2911 sayılı kanuna muhalefet gibi suçlamalarla zaten dava açıldığını belirten Koçak, “Bu davalarda terör örgütü üyeliği ve örgüt adına eylem yapma suçlarından beraat kararları verildi. 2911 sayılı kanuna muhalefet sebebiyle ceza alanlar oldu. Ancak dosyalar Yargıtay’da olduğu için henüz cezalar henüz kesinleşmedi” dedi.

Koçak yaptığı açıklamada “Ankara Basın Suçları Savcılığı ise bu kişiler hakkında açık dosya olup olmadığına bakmaksızın aynı konuda ve aynı suçlamadan mükerrer soruşturma yürütüyor” ifadelerini kullandı.

Koçak açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Hukuken bu kişiler hakkında soruşturma dosyasının ifade alınmaksızın kapatılması lazım. Çünkü biz nasıl bu davaların varlığından haberdarsak savcılığın da haberdar olmaması beklenemez. Ancak müvekkillerimizden öğrendiğim kadarıyla birçoğunun evine ifade vermeleri yönünde tebligat gitmiş. Bu açık bir hukuka aykırılık ve aynı zamanda keyfilik maalesef.”

İstanbul’da farklı Ankara’da farklı dava

“Ankara’daki dosyaların yanında İstanbul ve diğer illerde de Gezi Parkı eylemleri sebebiyle çeşitli suçlardan soruşturmalar başlatılmış durumda. Ankara’da sadece Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefetten soruşturma açılmışken İstanbul’da örgüt üyeliği iddiası ve Anayasal düzeni cebir ve şiddetle ortadan kaldırmaya dönük eylemler yapıldığı iddiasıyla bir soruşturma açılmış.

“Oysa İstanbul’da da bu suçlamalarla davalar açıldı ve insanlar beraat ettiler. Taksim Dayanışması ve diğer ifadeye çağrılanların dosyasında kısıtlılık kararı olduğu için detaylı bilgi veremem ancak bütün bu dosyaları birlikte düşündüğümüzde Gezi Eylemlerine ilişkin, milyonlarca insanın sokaklarda olduğu ülkenin büyük bir çoğunluğunun destek verdiği barışçıl gösteriler için yeniden bir terör organizasyonu algısının yaratılmaya çalışıldığını düşünüyorum.”

Bağımsız haber platformlarında muhabirlik ve editörlük yapıyor. Atölye BİA 8-16 Kasım 2018 “Gazeteciler İçin Haber Atölyesi” katılımcısı.