MENÜ
ANA SAYFA
Pencereyi Kapat
“Biz avukatlığımızı yapıyoruz ama hâkim hâkimliğini yapmıyor” - Atölye BİA
Hukuk
23 Mart 2019
Hukuk
23 Mart 2019

“Biz avukatlığımızı yapıyoruz ama hâkim hâkimliğini yapmıyor”

Okuma Süresi: < 1 dk
ÇHD'li avukatlar Sabah gazetesinin kendilerini hedef gösterdiği haberi hakkında suç duyurusunda bulundu.

20 Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi avukatın yargılandığı dava geçen hafta İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Silivri’de görüldü. Avukatlara duruşmada toplamda 150 yıla yakın ceza verildi.

Sabah gazetesinin duruşmayla ilgili haberinde, avukatların duruşma salonundaki kapıları yumrukladıkları ve mahkeme heyetine hakaret ettikleri iddia edildi.

ÇHD: Kalem memurları da tespit edilsin

“Biz avukatlığımızı yapıyoruz ama hâkim hâkimliğini yapmıyor” - Atölye BİABunun üzerine ÇHD’li avukatlar Sabah gazetesinin duruşmayla ilgili yaptığı “mahkeme heyetine tehdit ve hakaret tutanakta” haberi hakkında suç duyurusunda bulundu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusunda duruşma salonundaki ses kayıtları ile görüntülerin basına sızdırılmasının soruşturmanın gizliliğini ihlal ettiğini ve görevlilerin görevlerini kötüye kullandıklarını belirtildi.

Avukatlar aynı zamanda kalem memurlarının tespit edilmesini de isteyerek dava açılmasını talep etti. ÇHD’li avukatlar Sabah gazetesindeki iddiaların doğru olmadığını, avukatların duruşmaya alınmama kararının kendilerine tebliğ edilmediğini, mahkeme heyetinin suç işlediğini söyledi

“Üye hakim bana hakaret etti”

Hedef gösterilen Avukat Bahattin Özdemir söz konusu haber hakkında şu bilgileri verdi:

“Öncelikle hâkim kararını okuduğu sırada salonda bulunan herkes avukattır, Sabah’ın yazdığı gibi dinleyici değildir. Biz dışarıdaydık, reddi hâkim talebinde bulunacaktık ve kapıdan girdiğimizde mahkeme heyetine ‘kararı yüzümüze okumanız gerekiyor’ dedim. Bu sırada üye hâkim bana el kol hareketi yaparak hakaret etti, onları göstermiyor tabii ki kamera görüntüleri.

“Sabah’ın yazdığı ‘demir sopa vardı’ kısmı da görüntülerde zaten yalanlanıyor, öyle bir şey yok. Mahkeme SEBGİS kayıtlarını bize vermedi ancak basınla paylaştı. Biz avukatlığımızı yapıyoruz ama hakim hakimliğini yapmıyor.”

Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümü öğrencisi. KBÜ Radyo Tv Programcılığı ve AÖF Fotoğrafçılık Kameramanlık okudu. İzmir’de yaşıyor. Ent Dergi Yazı İşleri Sorumlusu, gündem editörü. Serbest fotoğrafçı, gayri-resmî gazeteci. Feminist, sosyalist.