MENÜ
ANA SAYFA
Pencereyi Kapat
Marta Koyu Dayanışması: Bu zenginliği korumaya kararlıyız - Atölye BİA
Kent
13 Haziran 2019
Kent
13 Haziran 2019

Marta Koyu Dayanışması: Bu zenginliği korumaya kararlıyız

Okuma Süresi: 2 dk
Bayram tatili boyunca Marta Koyu’na kurulan çadırlar, ardından çöpleri bıraktı. Burgazadalı'ların oluşturduğu inisiyatif, “Kıyı Kanunu yok sayılarak, bütün kıyı şeridi şezlonglarla kapatıldı” diyor.

Burgazada’da 1. Derece Doğal Sit alanı olan Marta Koyu’nun Silahtarağa Vakfı’nca özel bir şirkete kiralanmasının ardından başlayan çevre tahribatı büyüyor.

Marta Koyu Dayanışması: Bu zenginliği korumaya kararlıyız - Atölye BİA

Toplam 58 dönümlük bir koruma alanı olan Marta Koyu, 9 günlük bayram tatili boyunca çadırlar, plastik şezlonglar ve rastgele atılan çöplerle doldu.

Doğal yapısıyla İstanbul’da eşsiz bir konuma sahip olan Marta Koyu’nu korumak için Burgazadalıların oluşturduğu sivil bir inisiyatif olan Marta Koyu Dayanışması, bu gelişmeyle ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Marta Koyunda yer alan makiler, ötücü kuşların göç yolunda dinlenmelerini sağlıyor, sudaki deniz çayırları ise deniz canlılarının en önemli yaşam alanını oluşturuyor.

“En önemli yaşam alanlarından biri”

Marta Koyu Dayanışması: Bu zenginliği korumaya kararlıyız - Atölye BİA

“Bilim insanları, bu koyun İstanbul çevresinde korunması gereken en önemli yaşam alanlarından biri olduğunu dile getiriyor.

Ancak Marta Koyu’nda bayram boyunca bir işletmeci tarafından yasaya aykırı şekilde onlarca çadır kurduruldu ve bunlardan ücret alındı.

“Kıyı Kanunu yok sayılarak, bütün kıyı şeridi şezlonglarla kapatıldı. Koy, binlerce günübirlik ziyaretçinin çevreye rastgele attığı çöplerle doldu.

“Kurulan elektrik sistemi ve çadır çevrelerinde yakılan ateşler, orman yangını tehlikesini artırıyor. Marta Koyu Dayanışması olarak elimizde kalan bu son doğal zenginliği korumada kararlıyız.

Marta Koyu Dayanışması: Bu zenginliği korumaya kararlıyız - Atölye BİA

“Bunun için, yerel ve merkezi yönetim nezdinde girişimlerimiz ve iletişimimiz sürüyor. Tüm duyarlı İstanbullulardan talebimiz, dayanışmamıza destek olmaları ve bu çevresel tehdide dur demeleridir.”

Marta Koyu neden önemli?

Marta Koyu, İstanbul yakınındaki en önemli deniz çayırlarına ve doğal zenginliğe sahip bir alan. Deniz çayırları, deniz ekosistemi için büyük önem taşıyor: Oksijen üretir, kıyı erozyonunu engeller, suda askıda bulunan partikülleri önler ve suyun ışık geçirgenliğini artırır.

Marta Koyu Dayanışması: Bu zenginliği korumaya kararlıyız - Atölye BİA

İstanbul Üniversitesi Biyoloji Bölümü, Hidrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Cem Dalyan, “Neredeyse bütün canlılık bununla başlar” diyor.

Dalyan, şunları dile getiriyor:

“Marta Koyu’ndaki deniz çayırları birçok açıdan önem taşıyor. Öncelikle, balık yavrularını koruma alanı oluşturuyor. Çünkü canlıların üremeyi sağlayabilmesi ve sürdürebilmesi için böyle korunaklı ortamlara ihtiyacı var.”

“Marta Koyu’nda 5-6 metre derinlikten sonra, kum zemin üzerinde yayılan ufak taşlar var. Bunlar, aralarda yaşamayı seven, özellikle omurgasız türler için muhteşem bir yaşam alanı. Ve sanki şöyle bir şey yapılmış: Marta Koyu’na birisi gelmiş, deniz nasıl daha güzel olur demiş, oturmuş düşünmüş ve aşağıda onu uygulamış. Bu nedenle, çok acil olarak Marta Koyu koruma altına alınmalı. Yoksa biyoçeşitliliğimizin büyük bir kısmını çok yakın bir zamanda kaybedeceğiz.”

Freelance gazeteci. Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümü mezunu. Kocaeli Ekonomi Gazetesi, Cumhuriyet Gazetesi, Origami Medya ve Ataköy Gazetesi’nde çeşitli dönemlerde muhabirlik yaptı. Atölye BİA 11-18 Şubat 2019 “Temel Gazetecilik Atölyesi” katılımcısı.