MENÜ
ANA SAYFA
Pencereyi Kapat
Gıda güvenliğinde risk ve belirsizlikler neler? - Atölye BİA
Atölye
19 Ekim 2022
Atölye
19 Ekim 2022

Gıda güvenliğinde risk ve belirsizlikler neler?

Okuma Süresi: 2 dk
IPS İletişim Vakfı/ bianet’in gıda mühendisi Dr. Bülent Şık ile birlikte düzenlediği “Ne Yiyoruz, Ne Biliyoruz?” webinar serisinin “Gıda Güvenliğinde Risk ve Belirsizlikler” konulu üçüncü bölümü, 24 Ekim Pazartesi günü saat 19.00’da yapılacak.

IPS İletişim Vakfı/bianet ve Atölye BİA’nın gıda mühendisi Dr. Bülent Şık ile birlikte Ekim ayı boyunca sürecek olan “Ne Yiyoruz, Ne Biliyoruz? Gıda Güvenliğinde Güncel Meseleler” başlıklı webinar serisi, 24 Ekim’de “Gıda Güvenliğinde Risk ve Belirsizlikler” başlığıyla devam edecek.

Webinar serisi her Pazartesi günü 19.00- 20.00 saatleri arasında yapılıyor. Webinarın ilki “Pestisitler ve Halk Sağlığı”, ikincisi ise “İklim krizi, mikroorganizmalar ve gıda güvenliği” üzerineydi.

Webinar serisi gazeteciler, medya çalışanları, sivil toplum örgütü üyeleri, hak örgütü çalışanları, gıda-tarım-çevre aktivistleri ve ilgilenen herkese açık.

24 Ekim Pazartesi akşamı saat 19.00’da Zoom’da yapılacak program ayrıca bianet ve Atölye Bia’nın YouTube kanallarından da yayınlanacak.

Son bölüm 31 Ekim’de

Webinar dizisi içerisinde; iklim krizi odağında gıda ve beslenme sorunları ve çözüm yolları konuşuluyor; halk sağlığı, gıda güvenliği ve pestisit gibi konularda ilgili tartışmalar yürütülüyor.

Webinar serisi, “Çocukları Toksik Kimyasalların Zararlı Etkilerinden Nasıl Koruruz?” başlıklı son bölümle, 31 Ekim Pazartesi günü sona erecek.

Webinara kayıt için tıklayınız.

Bülent Şık hakkında

Gıda Mühendisi. Akademisyen. Çevre dostu analiz yöntemleri geliştirilmesi üzerine doktora yaptı. Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren çeşitli laboratuvarlarda çalıştı. 2009’da öğretim üyesi olarak Akdeniz Üniversitesi’ne geçti. Üniversitede Gıda Güvenliği ve Tarımsal Araştırmalar Merkezi’nin kurulumu ve faaliyete geçmesi çalışmalarını yürüttü. Gıdalarda ve sularda katkı maddelerinin ve çeşitli toksik kimyasal maddelerin kalıntılarının belirlenmesi üzerine çalışmalar yaptı. Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nde öğretim üyeliği yaparken 22 Kasım 2016’da çıkarılan 677 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamu görevinden çıkarıldı. Türk Toraks Derneği Çevre ve İklim Sorunları Savunuculuk Ödülü, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Nusret Fişek Halk Sağlığı Hizmet Ödülü, Vefik Kitapçıgil Kamu Hizmeti Ödülü ve Halkevleri ‘Hakikatın Peşinde’ Ödülü’ne layık görüldü. Mutfaktaki Kimyacı ve Bizi Yeryüzüne Bağlayan Hikâyeler adlı iki kitabı bulunuyor.