MENÜ
ANA SAYFA
Pencereyi Kapat
Atölye BİA'da üçüncü gün: Haber yapıyoruz - Atölye BİA
Atölye
18 Mayıs 2022
Atölye
18 Mayıs 2022

Atölye BİA’da üçüncü gün: Haber yapıyoruz

Okuma Süresi: 2 dk
Atölye BİA’nın düzenlediği, 16 Mayıs’ta başlayan ve 21 Mayıs’a kadar sürecek olan Temel Gazetecilik Atölyesi, bugün üçüncü gün oturumuyla devam etti.

Atölye BİA’nın düzenlediği ve 21 Mayıs’a kadar sürecek olan Temel Gazetecilik Atölyesi, farklı şehir ve mesleklerden 11 kişinin katılımıyla bugün üçüncü gün oturumuyla devam etti.

Katılımın ücretsiz olduğu Temel Gazetecilik Atölyesi’nde altı gün boyunca, “Haberin ne olduğu ve nasıl yazıldığı, editöryal süreçlerin nasıl olduğunu, hak odaklı haberciliğin ne olduğu, nasıl yapıldığı ve örneklerinin neler olduğunu, haber fotoğrafçılığı” konuşulacak.

Temel Gazetecilik Atölyesi’nin üçüncü gününde (bugün), Atölye BİA Yerel Haber ve Ağ Koordinatörü Nazan Özcan ve gazeteci Özlem Akarsu Çelik katılımcılarlaydı.

Atölye, Özcan’ın “hak odaklı habercilik” sunumuyla başladı.

Hakları bilmek

Özcan, şunları aktardı:

“Hak odaklı gazetecilik yapabilmek için haklarımızı bilmemiz gerekir. Yazılı haklarımız vardır. Haklarımızı bilmeliyiz. Haklarımızı bilmezsek, hangi hakkımızın elimizden alındığını da bilemeyiz. Dolayısıyla haklarımızı bilmezsek, hak odaklı habercilik de yapamayız.

Atölye BİA'da üçüncü gün: Haber yapıyoruz - Atölye BİA

“Gazeteci bir anlamda sesi duyurulmayan kişilerin, sessizlerin sesi olmalıdır. Bunu yaptığında hak odaklı habercilik yapmış olur.

“Haberlerinizi yaparken bakmanız gerekir, hak nedir, hukuk nedir, sözleşme ne diyor, kanun ne diyor. Dolayısıyla yazılanın aksine bir durumsa hak ihlali mevcuttur ve kaynağınızı da göstererek bunu haber yapabilirsiniz.”

Atölye BİA'da üçüncü gün: Haber yapıyoruz - Atölye BİA

“Gazetecilerin kamuyu bilgilendirme sorumluluğu vardır. Gazeteciler barışa hizmet etmeli.

“Gazeteciler ayrıca yaptıkları haberlerle hedef gösterilmekten de korkmamalı. Siz doğru yerde duruyorsanız ve etik kurallara göre haber yapıyorsanız, haberiniz eleştirilebilir, bunda sorun yok. Siz bunun için meslekten vazgeçmemelisiniz. Gazetecilikte ısrarcı olun.”

Gündem toplantısı

Atölyenin devamında, katılımcılarla gündem toplantısı gerçekleştirildi.

Gündem değerlendirmesinin ardından katılımcıların yapacakları haber konuları ve haber oluşturma sürecinde izleyecekleri yol, görüşecekleri kaynaklar belirlendi.

Atölye BİA'da üçüncü gün: Haber yapıyoruz - Atölye BİA

Katılımcıların Nazan Özcan ve Özlem Akarsu Çelik ile hazırlayacakları haberler, bianet’te ve atolyebia.org’da yayımlanacak.

Atölye 21 Mayıs’a kadar haber atölyeleriyle devam edecek.