MENÜ
ANA SAYFA
Pencereyi Kapat
Bir pazar günü Galata - Atölye BİA
Kent
10 Ekim 2018
Kent Fotoröportaj
10 Ekim 2018

Bir pazar günü Galata

On iki kapılı bu varsıl liman semti, şarapçı dükkanlarıyla, yüzlerce meyhanesiyle, Cenevizli, Rum, Ermeni, Yahudi, Levanten insanlarıyla...

Yağmura gebe bir sonbahar gününde sabah saatlerinden başlayarak Galata’yı dolaştık.

Fatih Sultan Mehmet İstanbul kapılarına dayandığında, 180 yıldır tarihi yarımadanın tam karşısındaki tepeye yerleşmiş Galata, 14 kilometre uzunluğundaki surlarla çevrili bir Cenova kolonisiydi. Surların kuzey batı ucunda Liman’ın ağzını gören taş bir kule vardı. Surların yerinde bugün yeller esse de 1348’de yapılan Galata Kulesi bütün ihtişamıyla yerinde duruyor. İstanbul’u gözetlemeye, turistleri ağırlamaya ve aşıklar için buluşma yeri olmaya devam ediyor. Efsaneye göre eğer bir kadın ve bir erkek Galata Kulesi’ne ilk kez birlikte çıkarlarsa mutlaka evlenirlermiş. Ama çiftlerden biri daha önce Kule’ye çıkmışsa tılsım bozulurmuş.

Galata, Osmanlı İstanbulu’nun önemli merkezlerinden biridir. Bizans’ta olduğu gibi Osmanlı’da da özerkliğini yüzlerce yıl boyunca korur. Deniz ticaretinde Cenevizli tüccarlara, para hareketlerinde Levanten sarraflara tanınan ayrıcalıkların ardından Rum-Ermeni bankerlere verilen imtiyazlarla bu ayrıcalıklar 1852’ye kadar devam eder.

On iki kapılı bu varsıl liman semti, şarapçı dükkanlarıyla, yüzlerce meyhanesiyle, Cenevizli, Rum, Ermeni, Yahudi, Levanten insanlarıyla dolu dolu bir semt.

16. yüzyılın başlarında Türkler bölgeye batıdaki tenha mahallelerden başlayarak yerleşmeye başlar. Giderek çember daralır, en son 15-16 Eylül 1955’te insanların bir bölümü daha terk-i diyar eyler.

Tenhalaşan ve kimlik değiştiren semte uzun bir süre kriminal bölge muamelesi yapılır.

1980’li yıllara gelince Galata yeniden keşfedilir. Beyoğlu entelijansiyası yıkılmaya yüz tutmuş binaları satın alıp restore ederek yerleşmeye başlar. Birkaç yıl öncesine kadar kule dibindeki banklarda oturup geç saatlere kadar muhabbet eden, müzik dinleyen gençlerin gelmesiyle birlikte yeni bir görünüm kazanır. Bir süre sonra “İçki içip etrafı rahatsız ediyorlar” bahanesiyle banklar kaldırılır.

Galata’da barış ve sanat bugün de soluk alıp vermeye devam ediyor.

Yağmur yüklü bulutların dolaştığı bir sonbahar gününde insanlar ve kediler, rengarenk grafitilerle bezenmiş Arnavut kaldırımlı sokakların keyfini çıkarıyor, biz de fotoğraflarını çekiyoruz.

 

Bir pazar günü Galata - Atölye BİA

Haliç’e sırtınızı vererek Kule’ye doğru yürüyünce, Galata’nın ihtişamlı binaları arasında grafitilerle bezeli sokakları kuleye çıkıyor.

Bir pazar günü Galata - Atölye BİA

Karaköy Alt Geçidi’nin girişinden eski kent dokusuyla birlikte Galata Kulesi izleniyor.

Bir pazar günü Galata - Atölye BİA

Galata Kulesi fonuyla anı fotoğrafı çektirmek isteyenler Meydan’a çıkan sokakları tercih ediyor.

Bir pazar günü Galata - Atölye BİA

Galata’nın seçkin yapılarından biri olan Doğan Apartmanı’nın yanındaki boş alan inşaat paravanlarıyla kapatılmış.

Bir pazar günü Galata - Atölye BİA

Pazar sabahı kapalı olan dükkan kepenklerindeki renkli grafitilerin önünde bir ziyaretçi fotoğraf çektiriyor.

Bir pazar günü Galata - Atölye BİA

Galata Kulesi’ne giriş merdivenlerinin önünde ziyaretçiler sıra beklerken kâğıt helvacı ile selfie çubuğu satıcısı sohbet ediyor.

Bir pazar günü Galata - Atölye BİA

Galata Kulesi’ne çıkan asansörün son katında Kule’nin hikâyesini içeren bilgi panoları bulunuyor.

Bir pazar günü Galata - Atölye BİA

Galata Kulesi’nin terasından İstanbul’un tarihi mekanları ve boğaz manzarası izleniyor.

Bir pazar günü Galata - Atölye BİA

Mehmet, Galata Kulesi’nin balkonunda kız arkadaşı Merve’ye yaptığı sürpriz evlilik teklifine “evet” yanıtı alınca söz yüzüğünü takıyor.

Bir pazar günü Galata - Atölye BİA

Aniden bastıran sonbahar yağmuruna aldırmayan genç çift Galata gezisine devam ediyor.

Bir pazar günü Galata - Atölye BİA

Yağmur altında Galata’yı gezmeye devam edenler 700 yaşındaki Ceneviz Sarayı’nın önünden geçiyor.

Bir pazar günü Galata - Atölye BİA

Karaköy’den Galata’ya uzanan sokakta gece yürüyüşü yapanlar ışıklar içindeki Kule’ye doğru çıkıyor.

 

ODTÜ Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. Antalya’da 10 yıl gazetecilik yaptı. Ankara Üniversitesi’nde “Babıali’de Dokuz Patron Olayı” başlıklı yüksek lisans ve İstanbul Üniversitesi’nde “Türkiye’de devletin basına resmi ilan dağıtım uygulamaları tarihi” üzerine doktora tez çalışmalarını tamamladı. Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nde öğretim elemanı olarak görev yapıyor. Atölye BİA 7-9 Eylül 2018 “Haber Fotoğrafçılığı ve Fotoröportaj Atölyesi” katılımcısı.

Açık Radyo’da “Babil’den Sonra” programını hazırlayıp, sunuyor. Yeşil Gazete kolektifi ve Yeşiller Partisi üyesi. Atölye BİA 7-9 Eylül 2018 “Haber Fotoğrafçılığı ve Fotoröportaj Atölyesi” katılımcısı.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü mezunu. Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı (um:ag) Araştırmacı Gazetecilik Kursu’nda 2018 yılında eğitim aldı. Cumhuriyet Gazetesi’nde staj yaptı. İki yıldır Habitat Derneği’nde editör olarak çalışıyor. Atölye BİA 7-9 Eylül 2018 “Haber Fotoğrafçılığı ve Fotoröportaj Atölyesi” ve 29 Şubat-1 Mart 2020 “Podcast Atölyesi” katılımcısı.