MENÜ
ANA SAYFA
Pencereyi Kapat
Baba Rıza Yedikule'yi anlatıyor: "O güzel insanlar gittiler, o güzel günler de" - Atölye BİA
1 Kasım 2018

Baba Rıza Yedikule’yi anlatıyor: “O güzel insanlar gittiler, o güzel günler de”

Okuma Süresi: < 1 dk
Baba Rıza olarak bilinen Rıza Güce’nin ailesi Yedikule'ye 1800’lerin sonunda gelmiş. 1970'e kadar aile geleneği olan bostancılığı sürdürmüş.

Baba Rıza (Rıza Güce) ile Tarihi İsmail Paşa Bahçe Bostanı’nda yani surların hemen üstünde şu anda asfalt dökülmüş olan alanda buluşuyoruz.

“O güzel insanlar gittiler, o güzel günlerde gitti” deyip uzaklara baksa da yüzü gülüyor hala umutlu.

 

Baba Rıza Yedikule'yi anlatıyor: "O güzel insanlar gittiler, o güzel günler de" - Atölye BİA

“Arnavutlardan son bostancı benim başka kimse kalmadı” diyen Baba Rıza şöyle başlıyor söze:

“Dedemler buraya gelmeden evvel Rumlar varmış burada. Rumlardan Arnavutlara, Arnavutlardan da Kastamonululara geçti. Arnavutlardan son bostancı benim, başka kimse kalmadı. Tabii ben de yapamıyorum artık. Herkes dışardan gelen malları yiyor.

“Surların kapısından girdiğinde…”

Baba Rıza Yedikule'yi anlatıyor: "O güzel insanlar gittiler, o güzel günler de" - Atölye BİA“Eskiden hepsi ilaçsızdı yani domatesi kopar dalında ye. Surların kapısından girdiğinde kokudan duramazdın. Domates, marul kokusu sarardı her yeri.  Suni gübre falan yoktu o zamanlar.

“Buz gibi kuyu suyunu içerdik. Havuzların içinde büyüdük. Canımız ne isterse onu yerdik kimse karışmazdı.

“Bir avuç bıraktılar”

“Şu anda bostancılar kendilerine kadar yetiştirebiliyor. Öncesinde pazarcı gelir direk bostancıdan alırdı. Şimdi yok öyle bir avuç bıraktılar hepsini. Şimdi ki çocuklar görmüyor bunu.”

“Rumca, Arnavutça şarkılar söylerdik”

Baba Rıza, Yedikule Bostanları’nın bostan olduğu günleri anlatırken mahalle halkını ve nasıl yaşandığını şöyle anlatıyor:

“Bostan halkı bahçelerde toplanır Rumca, Arnavutça şarkılar söylerdik. Arnavut kaldırımında yürürdük, Arnavutköy’e giderdik, bir de Abbasağa’da kahve içerdik. O güzel insanlar gittiler, o güzel günlerde gitti.”

Marmara Üniversitesi Gazetecilik bölümü öğrencisi. Cumhuriyet Gazetesi’nde staj yaptı. Hrant Dink Vakfı’nda “Medyada Nefret Söylemi” projesi kapsamında gönüllü olarak çalıştı. SiyasiHaber adlı İnternet Gazetesi’nde 4 yıldır editörlük ve muhabirlik yapıyor. Atölye BİA 15-23 Ekim 2018 “Gazeteciler İçin Haber Atölyesi” ve 10-12 Mayıs 2019 “Haber Fotoğrafçılığı Atölyesi” katılımcısı.