MENÜ
ANA SAYFA
Pencereyi Kapat
Atölye BİA'da üçüncü oturum: "Habercilikte yeni formatlar" - Atölye BİA
Atölye
19 Kasım 2021
Atölye
19 Kasım 2021

Atölye BİA’da üçüncü oturum: “Habercilikte yeni formatlar”

Okuma Süresi: 2 dk
Atölye BİA'nın 15-26 Kasım tarihleri arasında düzenleyeceği Temel Gazetecilik Atölyesi, bugün üçüncü gün oturumuyla devam etti. Haber toplantısının ardından akademisyen Orhan Şener, habercilikte yeni formatları anlattı.

Atölye BİA’nın 2021 Güz Dönemi Programı’nın ikinci Temel Gazetecilik Atölyesi 10 kişinin katılımıyla bugün devam etti. Atölye 15 Kasım’da başladı, 26 Kasım tarihine kadar sürecek.

Güz Dönemi Programı Aralık ayında da düzenlenecek.

TIKLAYIN – Atölye BİA’nın Güz Dönemi Programı’na başvurular devam ediyor

Haber toplantısı

Temel Gazetecilik Atölyesi’nin 16 Kasım tarihli ikinci gün oturumunda gazeteci Ahmet Tulgar, Esra Açıkgöz, Bahadır Özgür ile “Haber Toplantısı” yapıldı. Haber toplantısında, gündem değerlendirmeleri yapıldı ve atölye boyunca yapılacak haber konuları üzerine konuşuldu.

Atölye BİA'da üçüncü oturum: "Habercilikte yeni formatlar" - Atölye BİA

Katılımcıların yapacakları haberler, haber oluşturma sürecinde izleyecekleri yol ve görüşecekleri kaynaklar belirlendi. Hazırlanan haberler, bianet’te ve Atölye BİA web sitesinde yayımlanacak.

Dr. Arsan’la gazeteciliğe giriş

Haber Toplantısı’nın ardından, Doç. Dr. Esra Arsan “Gazeteciliği Giriş” sunumu yaptı.

Atölye oturumunda, gazetecilik nedir, gazeteci kimdir, haber nedir, haberin unsurları nelerdir üzerine konuşuldu.

Arsan, gazeteciliği şöyle açıklıyor:

“Gazetecilik mesleği, teknik ve etik ilkeleri olan bir meslektir. Mesleğin özü de, eldeki bilgiyi teknolojinin olanaklarını kullanarak kamuoyuna iletmektir. Gazetecilik bir bilgi aktarımıdır. Bu bilginin de gazetecilik ilkeleriyle üretilmesi gerekiyor. Gazeteci, elindeki bilgiyi meslek kodlarına uygun bir şekilde ve teknik imkanları da kullanarak yeniden işlemelidi ve öyle sunmalıdır.”

Atölye BİA'da üçüncü oturum: "Habercilikte yeni formatlar" - Atölye BİA

Haber kavramına da değinen Arsan şöyle devam etti:

“Haber dediğimiz şey gerçek dünyada olup biten her şeydir. Gündelik hayatımızın içinde çok sık şekilde gündeme gelen her şeydir. İşte bu noktada her şeyi haberleştiremeyeceğiniz için gazetecilikte seçicilik ortaya çıkar. Yani bir haberin haber değerinin olup olmadığına gazeteci karar verir ve onu haber yapar.

“Habercilikte  -di’li geçmiş zaman haberin normative yapısını oluşturur. Haberler de ters piramit şeklinde yazılmalıdır ve 5N1K da olmalıdır.

Atölye, haber kaynakları, kaynakların seçimi ve haberi yazarken teyit almak konularıyla devam etti.

Daha sonra örnek haberler üzerinden, Türkiye medyası konuşuldu. Arsan’ın ardından bianet Genel Yayın Yönetmeni Nazan Özcan, katılımcılara bianet’in habercilik pratiğini ve hak odaklı haberciliğin nasıl yapıldığını anlattı.

Habercilikte yaklaşımlar

Atölyenin bugünkü oturumunda gazeteci Tulgar, Açıkgöz ve Özgür’le haber süreçleri yeniden değerlendirildi.

Daha sonra akademisyen Orhan Şener, “format” kavramını açıklayarak, habercilikte yaklaşımlar konusunu anlattı.

Atölye BİA'da üçüncü oturum: "Habercilikte yeni formatlar" - Atölye BİA

Şener, yeni yaklaşımları şöyle sıraladı:

  • Çözüm gazeteciliği
  • Açıklayıcı gazetecilik
  • Topluluk gazeteciliği
  • Yavaş gazeteciliği
  • Sonlu gazetecilik

Çözüm gazeteciliğinin karar mekanizmalarını etkileyen bir format olduğunu söyleyen Şener, şöyle devam etti:

“Çözüm gazeteciliği, insanları umutsuzluğa sürüklemez. İyi niyetli bir hareketin, taktiğin başka yerlerde de uygulanmasına sebep olur. Çözüm gazeteciliği, kahraman hikayeler anlatmaz. Sunulan çözümün uygulanabilir, tekrarlanabilir olması gerekiyor. Bir çözüm modeli sunulması gerekiyor. Ne kadar uygulanabilir olduğunu da ayrıca belirtmeli.”

Okurların ilgisinden yola çıkarak “ilgi ekonomisi” kavramına değinen Şener, daha sonra açıklayıcı gazeteciliği, yavaş gazeteciliği ve topluluk gazeteciliğinden bahsetti:

Atölye BİA'da üçüncü oturum: "Habercilikte yeni formatlar" - Atölye BİA

“Yavaş gazetecilik, enformasyon bombardımanı altında, yavaş bir şekilde, araştırarak ve doğru yapılan haberciliktir. Daha derin, daha uzun, daha anlamlı haberler sunmaktır. Doğru bilgiyi hızın önüne koyarak, okunabilir haberler yapmaktır.

“Topluluk gazeteciliği ise kendi topluluğumuzun önemsediği bir haberi, onlardan dinleyerek haber yapmaktır. Spesifik olarak bu alanda muhabirler mevcut. Tabandan yapılan pozitif bir gazetecilik diyebiliriz.”

Yeni formatlarla hazırlanmış içerikler izlendi.