MENÜ
ANA SAYFA
Pencereyi Kapat
Bülent Şık ile “Ne Yiyoruz, Ne Biliyoruz?” webinar serisi başlıyor - Atölye BİA
Atölye
22 Eylül 2022
Atölye
22 Eylül 2022

Bülent Şık ile “Ne Yiyoruz, Ne Biliyoruz?” webinar serisi başlıyor

Okuma Süresi: 2 dk
IPS İletişim Vakfı/ bianet, gıda mühendisi Doç. Dr. Bülent Şık ile birlikte dört ayrı başlıkta bir webinar serisi düzenliyor. Serinin “Pestisitler ve Halk Sağlığı” başlıklı ilk webinarı, 10 Ekim Pazartesi günü saat 19.00’da.

IPS İletişim Vakfı/bianet ve Atölye BİA, Gıda mühendisi Doç. Dr. Bülent Şık ile birlikte Ekim ayı boyunca sürecek olan bir webinar dizisine başlıyor.

“Ne Yiyoruz, Ne Biliyoruz? Gıda Güvenliğinde Güncel Meseleler” başlıklı webinar dizisi kapsamında her hafta Pazartesi günü 19.00- 20.00 saatleri arasında birer saatlik bir webinar gerçekleştirilecek.

Webinar serisi gazeteciler, medya çalışanları, sivil toplum örgütü üyeleri, hak örgütü çalışanları, gıda-tarım-çevre aktivistlerine ve ilgilenen herkese açık.

Sorunlar ve çözüm yolları konuşulacak

Webinar dizisi içerisinde; iklim krizi odağında, gıda ve beslenme sorunları ve çözüm yolları konuşulacak; halk sağlığı, gıda güvenliği ve pestisit gibi konularda ilgili tartışmalar yürütülecek.

Webinar serisindeki diğer başlıklar ve tarihleri ise şöyle;

  • 10 Ekim Pazartesi – Pestisitler ve Halk Sağlığı
  • 17 Ekim Pazartesi – İklim Krizi, Mikroorganizmalar ve Gıda Güvenliği
  • 24 Ekim Pazartesi – Gıda Güvenliğinde Risk ve Belirsizlik: Örnek Olay: Bhopal Felaketi
  • 31 Ekim Pazartesi – Çocukları Toksik Kimyasalların Zararlı Etkilerinden Nasıl Koruruz?

10 Ekim Pazartesi akşamı saat 19.00’da Zoom’da gerçekleşecek olan program ayrıca YouTube kanallarından da yayınlanacak.

Webinara kayıt için tıklayınız.

Bülent Şık hakkında

Gıda Mühendisi. Akademisyen. Çevre dostu analiz yöntemleri geliştirilmesi üzerine doktora yaptı. Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren çeşitli laboratuvarlarda çalıştı. 2009 Yılında öğretim üyesi olarak Akdeniz Üniversitesine geçti. Üniversitede Gıda Güvenliği ve Tarımsal Araştırmalar Merkezi’nin kurulumu ve faaliyete geçmesi çalışmalarını yürüttü. Gıdalarda ve sularda katkı maddelerinin ve çeşitli toksik kimyasal maddelerin kalıntılarının belirlenmesi üzerine çalışmalar yaptı. Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünde öğretim üyeliği yaparken 22 Kasım 2016’da çıkarılan 677 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamu görevinden çıkarıldı. Türk Toraks Derneği Çevre ve İklim Sorunları Savunuculuk Ödülü, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Nusret Fişek Halk Sağlığı Hizmet Ödülü, Vefik Kitapçıgil Kamu Hizmeti Ödülü ve Halkevleri ‘Hakikatın Peşinde’ Ödülü’ne layık görüldü. Mutfaktaki Kimyacı ve Bizi Yeryüzüne Bağlayan Hikâyeler adlı iki kitabı bulunuyor.