MENÜ
ANA SAYFA
Pencereyi Kapat
Atölye BİA'nın sıradaki tematik webinarı: "Araştırmacı Gazetecilik" - Atölye BİA
Atölye
19 Ekim 2022
Atölye
19 Ekim 2022

Atölye BİA’nın sıradaki tematik webinarı: “Araştırmacı Gazetecilik”

Okuma Süresi: 2 dk
Atölye BİA’nın güz döneminde 4 ayrı başlıkta düzenlediği tematik webinar serisinin üçüncüsü olan “Araştırmacı Gazetecilik”, gazeteci Bahadır Özgür’ün katılımıyla 26 Ekim Çarşamba saat 19.00’da yapılacak. Webinar'ın kolaylaştırıcısı gazeteci İrfan Aktan.

Atölye BİA’nın dört ayrı başlıkta Kasım’a kadar sürecek olan tematik webinar serisinin üçüncü başlığı “Araştırmacı Gazetecilik”.

26 Ekim Çarşamba saat 19.00-20.30 saatleri arasında yapılacak webinarın konuğu gazeteci Bahadır Özgür. Zoom programı üzerinden yayınlanacak webinarın kolaylaştırıcısı ise gazeteci İrfan Aktan olacak.

Atölye BİA, tematik gazetecilik serisinin ilkini Nisan-Mayıs aylarında yapmıştı. Akademisyen Sevilay Çelenk kolaylaştırıcılığında gerçekleştirilen tematik atölyeler şöyleydi: Kültür-Sanat HaberciliğiSpor HaberciliğiMagazin Haberciliği ve Yaşam/Toplum Haberciliği.

Webinarda; araştırmacı gazeteciliğin ne olduğu, neleri kapsadığı, Türkiye’de nasıl yapıldığı ve nasıl yapılması gerektiği, araştırmacı gazeteciliğin neden gerekli olduğu, etik kurallarının neler olduğu, sınırlarının belli olup olmadığı ve nasıl bir dinamiğe sahip olduğu üzerine konuşulacak, deneyim aktarımı yapılacak.

Atölye BİA, Ekim-Kasım ayları boyunca her Çarşamba günü gazeteci İrfan Aktan kolaylaştırıcılığında tematik webinarlara devam edecek. Dizinin son başlığı olan “Ekonomi Haberciliği” Çiğdem Toker’in katılımıyla 2 Kasım Çarşamba günü gerçekleşecek.

Webinar, gazetecilere, medya çalışanlarına, işsiz bırakılmış gazetecilere, iletişim fakülteleri öğrencilerine, hak örgütlerine ve ilgilenen herkese açık. Zoom’dan yapılacak olan webinar, ayrıca bianet’in ve Atölye BİA’nın YouTube kanalından da yayınlanacak.

Webinara kayıt için tıklayınız.

Bahadır Özgür hakkında

Gazeteci. 1996 yılında Evrensel gazetesinde gazeteciliğe başladı. 2005’ten itibaren Referans ve Radikal gazetelerinde editör ve yazı işleri müdürlüğü yaptı. Radikal kapandiktan sonra Hürriyet gazetesine geçti ve kısa süre sonra istifa etti. 2018 yılından beri de bağımsız gazetecilik yapıyor. 2021 yılına kadar internet gazetesi Duvar’da köşe yazdı, halen BirGün gazetesinde köşe yazarı. 1975 Kayseri doğumlu.

İrfan Aktan hakkında

Gazeteciliğe 2000’de bianet’te başladı. Sırasıyla Express, BirGün, Nokta, Yeni Aktüel, Newsweek Türkiye, Radikal ve birdirbir.org ile zete.com, Gazete Duvar web sitelerinde muhabirlik, editörlük veya yazarlık yaptı. Bir süre İMC TV Ankara Temsilciliği’ni yürüttü. “Nazê/Bir Göçüş Öyküsü” ile “Zehir ve Panzehir: Kürt Sorunu” isimli kitapların yazarı. Halen Express ve Artı Gerçek’te yazıyor.