MENÜ
ANA SAYFA
Pencereyi Kapat
Tuğrul Eryılmaz'la "Magazin Haberciliği Atölyesi" - Atölye BİA
Atölye
14 Nisan 2022
Atölye
14 Nisan 2022

Tuğrul Eryılmaz’la “Magazin Haberciliği Atölyesi”

Okuma Süresi: 2 dk
Atölye BİA’nın 2022 tematik atölye dizisinin üçüncüsü “Magazin Haberciliği”, 21 Nisan’da online ve ücretsiz olarak yapılacak. Atölyede gazeteci Tuğrul Eryılmaz konuk, akademisyen Sevilay Çelenk ise kolaylaştırıcı.

Atölye BİA, sizleri 21 Nisan Perşembe günü online olarak düzenlenecek “Magazin Haberciliği” atölyesine başvurmaya çağırıyor.

Zoom programı üzerinden 21 Nisan Perşembe akşamı 19.00 – 21.00 saatleri arasında gerçekleşecek atölyenin konuşmacısı gazeteci Tuğrul Eryılmaz olacak.

Akademisyen Sevilay Çelenk’in de kolaylaştırıcı olacağı atölyede; magazin haberciliğinin ne olduğu, neleri kapsadığı, dünyada ve Türkiye’de nasıl yapıldığı ve nasıl yapılması gerektiği, magazin haberciliğinin neden gerekli olduğu, etik kurallarının neler olduğu, sınırlarının belli olup olmadığı ve nasıl bir dinamiğe sahip olduğu üzerine konuşulacak, deneyim aktarımı yapılacak.

Atölye BİA’nın Nisan/Mayıs ayları boyunca akademisyen Sevilay Çelenk kolaylaştırıcılığında gerçekleştirdiği atölyelerden ilki Kültür-Sanat Haberciliği, ikincisi ise Spor Haberciliği üzerineydi. Dizinin sıradaki teması Magazin Haberciliği. Mayıs ayında gerçekleşecek ola son atölye teması da Yaşam/Toplum Haberciliği üzerine olacak.

21 Nisan’da gerçekleşecek atölye için son başvuru tarihi 19 Nisan Salı günü saat 18.00.

Ücretsiz olarak gerçekleşecek atölyenin başvuruları gazetecilere, işsiz bırakılmış gazetecilere, iletişim fakülteleri öğrencilerine, hak örgütlerine ve ilgilenen herkese açık.

Sorularınız için atolyebia@bianet.org adresine e-posta atabilirsiniz.

Başvuru formu için tıklayınız.

Tuğrul Eryılmaz hakkında

Gazeteci. IPS İletişim Vakfı kurucusu ve yönetim kurulu üyesi. Haftalık, Nokta, Yeni Gündem ve Sokak ve Milliyet Sanat dergileri ve Radikal 2’de yayın yönetmeni olarak çalıştı. Tempo, Yeni Asır ve Cumhuriyet de çalıştığı yayınlar arasındaydı. Ankara, Bahçeşehir, Bilgi, İzmir Ekonomi ve Kadir Has ünivesiteleri iletişim fakültelerinde gazetecilik dersleri verdi. Lisans ve yüksek lisansını Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde tamamladıktan sonra ilk gazetecilik derslerini Ankara Basın Yayın’da verdi. Bir süre İngiltere’de bulundu. Gazeteciliğe TRT Haber Merkezi’nde başladı. 1980 askeri darbesi sonrası istifa etti ve İstanbul’a taşındı. Çeşitli televizyon kanallarında sinema programlarında yer aldı. Sinema ve dizilerde danışmanlık yapıyor. T24’te “Düzeyli Magazin” köşesinde yazılar yazıyor. Rolling Stones ve Marianne Faithfull hayranı. İzmirli.

Sevilay Çelenk hakkında

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünde öğretim üyesi iken barış imzacısı olması nedeniyle 6 Ocak 2017 tarihinde 679 sayılı KHK ile görevinden ihraç edildi. Lisans eğitimini aynı üniversitenin Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünde 1990 yılında tamamladı. 1994 yılında kurulmuş olan ancak 2001 yılında kendini feshederek Eğitim Sen’e katılan Öğretim Elemanları Sendikası’nda (ÖES) iki dönem yönetim kurulu üyeliği yaptı. Türkiye’nin sivil toplum alanında tarihsel ağırlığa sahip kurumlarından biri olan Mülkiyeliler Birliği’nin 2012-2014 yılları arasında genel başkanı oldu. Birliğin uzun tarihindeki ikinci kadın başkandır. Eğitim çalışmaları kapsamında Japonya ve Almanya’da bulundu. Estonya Tallinn Üniversitesi’nde iki yıl süreyle dersler verdi. Televizyon-Temsil-Kültür, Başka Bir İletişim Mümkün, İletişim Çalışmalarında Kırılmalar ve Uzlaşmalar başlıklı telif ve derleme kitapların sahibidir. Türkiye’de Medya Politikaları adlı kitabın yazarlarındandır. Çok sayıda akademik dergi yanında, bilim, sanat ve siyaset dergilerinde makaleleri yayımlandı. Birçok gazetede ve başta bianet olmak üzere internet haberciliği yapan mecralarda yazılar yazdı.