MENÜ
ANA SAYFA
Pencereyi Kapat
"Sınırlar kafamızda, göçmenler aramızda, hayat beraberce güzel" - Atölye BİA
Göç
30 Eylül 2019
Göç
30 Eylül 2019

“Sınırlar kafamızda, göçmenler aramızda, hayat beraberce güzel”

Okuma Süresi: 2 dk
Beraberce Derneği’nin, bu yıl ikincisini düzenlediği "Kadıköy Birlikte Yaşam Festival"i, Kadıköy Belediyesi’nin desteğiyle Yoğurtçu Parkı’nda gerçekleştirildi.

Beraberce Derneği, “Birlikte Yaşam Festivali”ni İstanbul başta olmak üzere göçmen toplulukların yoğunluklu olarak yaşadıkları farklı il ve ilçelerde yapıyor. Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda dün (29 Eylül) gerçekleşen festivale de birçok dernek ve kollektif katıldı.

"Sınırlar kafamızda, göçmenler aramızda, hayat beraberce güzel" - Atölye BİA

Her kooperatif, dernek ve kollektifin kendi ürünlerini sergileyip tanıttığı standlar açıldı.

İstanbul’un değişik ilçelerinde yaşayan göçmenler başta olmak üzere, birçok vatandaş ilgi gösterdi.

Festivalde, Kadın Kadına Mülteci Mutfağı’nın emekleriyle yapılan geleneksel yemek ve aşure ikramı da yapıldı.

‘’Sınırlar kafamızda, göçmenler aramızda, hayat beraberce güzel’’ sloganıyla başlatılan festival, ‘Çocuklar için Sanat Atölyesi: Hepimizin Resmi’ ve ‘Çocuklar için Sosyal Sirk’ etkinlikleriyle devam etti.

Çocuklar için eğlenceli oyun ve etkinlikler düzenlenirken göçmen çocukların daha önce çizdiği resimlerin sergilendiği ‘Çocukların Şiddet Algısı’ adlı sergi de ilgi gördü. Yetişkinler için Dans Atölyesi’nde ise Arap danslarından olan Depkee eğitimi verildi.

Forumlarda göç ve göçmen sorunları tartışıldı

"Sınırlar kafamızda, göçmenler aramızda, hayat beraberce güzel" - Atölye BİA

‘Kent, Göç ve Birlikte Yaşam’ ve ‘Birlikte Yaşam ve Dayanışma Pratikleri’ adlı forumlar gerçekleştirildi. Bu forumlar ‘göçmen toplulukların yaşadıkları kentle ve komşularıyla kurdukları ilişkileri birlikte yaşam zemininde yeniden düşünmeye’ itmek amacıyla düzenlendi.

Forumlarda göçmenlerin kentte yaşadığı sorunlar ve dayanışma pratikleri kendi ağızlarından dinlenildi ve bu konuda yanlış bilinen gerçekler noktasında farkındalık yaratmak için gerekli bilgiler ve istatistikler paylaşıldı.

Öktem: Hayat beraberce güzel

Festivalde konuşan Beraberce Derneği Direktörü Ayşe Öktem “Ne kadar zenginiz, farkında mısınız? Ne kadar çok dilde birbirimize günlerimizin güzel, huzurlu ve barış içinde geçmelerini dileyebiliyoruz’’ dedi ve şöyle devam etti:

“Bütün bu muazzam zenginliklerimiz yıllarca inkar edildi, öğretilmedi, gizlendi. Bu kadar zenginken, bu kadar çok güzellik varken, huzur dilemek varken, tek sesli, tek renkli, tek tınılı bir yokluğa, bir kuraklığa, bir çöle hapsetmeyeceğiz artık kendimizi.

“Bütün renklerimizle var olalım, bütün seslerimizle, bütün farklılıklarımızla. Biri günaydın derken, diğeri rojbaş desin, şalom aleyhem diyerek hepimizin barış içinde yaşamasını dilesin, merhaba diyelim, benden sana zarar gelmez ve selam verelim birbirimize. Hayatı beraberce kuralım. Çünkü, hayat beraberce güzel. Ve beraberce örgütlersek hayatı, her şey gerçekten de çok güzel olabilir.’’

Farklı müzik kültürleri buluştu

"Sınırlar kafamızda, göçmenler aramızda, hayat beraberce güzel" - Atölye BİA

Etkinlik, derneğin kendi deyimiyle ‘’farklı coğrafyalardan sanatı belleğimize işli isimlerin konserleri’’ ile devam etti.

Konserde Suriye, İran, Azerbaycan, Balkan, Afrika, Kafkaslar ve Ortadoğu’dan halkların ezgilerini dillendiren farklı müzik grupları sahne aldı. Her müzik grubunun notalarıyla kendi ülkesinin güzelliklerini yaşattığı konserde zaman zaman kendini ritimlerin akışına bırakan izleyiciler, bu coşkuya dansla eşlik etti. Gecenin ilerleyen saatlerinde insanların yüzünde asılı kalan tebessümle konserde çalan son şarkıyla festivalde sona ermiş oldu.

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümü öğrencisi. Atölye BİA 2-10 Eylül 2019 “Temel Gazetecilik Atölyesi” katılımcısı. İnternet gazetesi T24’ün editör masasında Ocak-Mart 2020 tarihlerinde stajyer olarak çalıştı. Göçmen Dayanışma Derneği’nde gönüllü olarak çalışmalar yürütüyor.