MENÜ
ANA SAYFA
Pencereyi Kapat
Küçük Prens'in de Kürtçe konuştuğu Şa Performans'ta tiyatro çalışmaları - Atölye BİA
23 Mayıs 2019

Küçük Prens’in de Kürtçe konuştuğu Şa Performans’ta tiyatro çalışmaları

2018 yılında üç arkadaşıyla birlikte Şa Performans’ı kuran Tuncay Özel İstanbul'da Kürtçe tiyatro gösterimleri düzenliyor. Özel, yönetmen ve oyuncular tiyatro çalışmaları hakkında sorularımızı yanıtladı.

Kendini en iyi dille ifade eden sanat dallarından biri olan tiyatro, Kürtçe olarak Şa Performans’ta varlığını sürdürüyor.

Şa Performans, İstanbul Beyoğlu’nda yaklaşık bir senedir seyircisine Kürtçeye çevrilmiş oyunların yanı sıra özgün çocuk ve yetişkin oyunları da sergiliyor.

“Anadilinde tiyatro için Şa Performans’ı kurduk”

2018 yılında üç arkadaşıyla birlikte Şa Performans’ı kuran Tuncay Özel anadilde tiyatronun önemini belirterek “İstanbul’a gelmeden önce Batman’da tiyatro oyunları oynuyordum. İstanbul’da da bunu sürdürmek, burada yaşayan ve anadilinde tiyatro izlemek isteyenlere sahnelediğim oyunları göstermek istedim.” dedi.

Şa Performans, “Küçük Prens”, “Akademiye bir Rapor”, “Cephede Piknik”, “Nohut ve Mercimeğin Düğünü” isimli dört oyun sahneledi.

Bu dört oyun dışında Zinar Ataman’ın oyunculuğunu Zelal Aygan’ın yönetmenliğini yaptığı, ilk olarak Ankara’da sahnelenen “Tuvalette” adlı Kürtçe yazılmış oyun Şa Performans seyircisi tarafından beğeni topluyor.

Oyuncu Ataman, Şa Performans’ın kendileri dahil pek çok Kürtçe oyuna ev sahipliği yaptığını vurguladı: “İlk oyunumuzu 17 Nisan’da Ankara Yeni Sahne’de sergiledik. Sonra Şa Performans bizi davet etti, oyunumuzu sergilememizi istedi.”

Otuza Yakın Oyun, Bine Yakın Seyirci

2018’den bu yana Şa Performans, otuza yakın oyun sahnelendi ve bine yakın seyirciyi ağırladı. Seyirciler oyunların çeşitliliğinden memnun olmakla birlikte giderek artmasını ümit ediyorlar.

2012’den beri seyyar sahaf. İngilizce, Kürtçe ve Türkçe dillerinde serbest zamanlı tercümanlık yapıyor. Bir gezi programı için sunuculuk serüveni devam ediyor. Atölye BİA 13-20 Mayıs 2019 “Gazeteciler için Yeni Medya Atölyesi” katılımcısı.

İstanbul Üniversitesi Yeni Medya ve İletişim Yönetimi bölümü yüksek lisans öğrencisi. Atölye BİA 13-20 Mayıs 2019 “Gazeteciler için Yeni Medya Atölyesi” katılımcısı.

Lisans eğitimini Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde, yüksek lisans eğitimini ise Anadolu Üniversitesi İletişim Tasarımı ve Yönetimi Anabilim Dalı’nda tamamladı. Şuan Marmara Üniversitesi Gazetecilik Anabilim Dalı’nda doktora öğrencisi olup Beykoz Üniversitesi Medya ve İletişim Programı’nda öğretim görevlisi olarak çalışıyor. Atölye BİA 13-20 Mayıs 2019 “Gazeteciler için Yeni Medya Atölyesi” katılımcısı.