MENÜ
ANA SAYFA
Pencereyi Kapat
"Kot farkı her yağmurda binayı su içinde bırakıyor" - Atölye BİA
Kent
14 Mayıs 2021
Kent
14 Mayıs 2021

“Kot farkı her yağmurda binayı su içinde bırakıyor”

Okuma Süresi: 2 dk
Kadıköylülerin yıllardır çilesi haline gelen Kurbağalıdere ıslahı büyük oranda tamamlandı. Ama ıslah çalışmasından şikayet edenler de var. 2012’de balıkçı barınağını 10 yıllığına kiralayan Kadıköy Su Ürünleri Kooperatifi yetkilileri, kot farkından dolayı balıkçı barınağının her yağmur yağdığında su içinde kaldığını ve İBB’den çözüm beklediklerini söylüyor.

*Fotoğraflar: Su Akça

İstanbul Kadıköy Kurbağalıdere’de yıllardır devam eden ıslah çalışmalarının büyük kısmı tamamlandı. Yenilenen yürüme yolları, bisiklet yolu ve yeşil alan düzenlemelerinden semt sakinleri memnun. Ancak Kurbağalıdere Balıkçı Barınağı konusunda ciddi bir şikayet var.

"Kot farkı her yağmurda binayı su içinde bırakıyor" - Atölye BİA

* Kot farkı

Kadıköy Su Ürünleri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı İmdat Diler, yapılan düzenlemelerden sonra yürüyüş yolu ile kullandıkları Balıkçı Barınağı arasında kot farkı oluştuğunu ve bunun da yağmur yağdığı zaman binanın sular içinde kalmasına yol açtığını belirtti.

Diler, Balıkçı Barınağı’nda yaşanan sorunu yerinde göstererek anlattı. Yıllardır yağmur yağdığında binayı zaten su bastığını dile getiren Diler, “Şimdi buradaki kot farkı ile durum daha da kötüleşecek. İstanbul’da son zamanlarda yağan yoğun yağmurlarda burası sular içinde kaldı” dedi.

“Binada çatlaklar oluştu”

Yapılan çalışmalar sırasında zeminde kayma olduğunu ve kooperatif binasında çatlaklar oluştuğunu da iddia eden Diler, çatlakları sıva ile kapattıklarını ancak binaya ciddi zarar verdiğini söyledi. Sorunu çok kez belediyeye de ilettiklerini ifade eden Diler, süreci şöyle anlattı:

"Kot farkı her yağmurda binayı su içinde bırakıyor" - Atölye BİA

* Duvarda oluşan çatlaklar

“İki parmak girecek kadar derin çatlaklar oluştu. Buradaki projeye başlanırken eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Fen İşleri Daire Başkanı Kasım Arısoy tarafından bize vaat edilen sözler tutulmadı. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Gürkan Alpay da kendilerinden önce söylenen sözleri yerine getireceğini belirtmişti. Ama hiçbir gelişme olmadı. Bize vinç ve çekek yeri sözü de verilmişti, maalesef ondan da vazgeçtiklerini öğrendik.

“Yıllardır kirasını ödediğimiz alanın içindeki yol hakkımız bile daraltıldı. Derenin her iki tarafında da üçer metrelik yürüme yolu hakkımız 1.40’a düşürüldü. Buna karşılık binamızı yenileyeceklerini söylemişlerdi. Söz verdikleri gibi binamızı yenilemeyeceklerini öğrenince, 1.40’a düşürdükleri yolu ekletme ile 3 metreye tekrar çıkarttırdım.”

İmdat Diler’in iddialarıyla ilgili aradığımız İBB yetkilileri ise herhangi bir açıklama yapmadılar.

Maltepe Üniversitesi Gazetecilik bölümü son sınıf öğrencisi. Atölye BİA 12-26 Nisan 2021 “Temel Gazetecilik Atölyesi” katılımcısı.