MENÜ
ANA SAYFA
Pencereyi Kapat
"Ji Dûr-Bîna Zaroktiyê/ Çocukluğa Uzaktan Bakmak" podcasti yayında - Atölye BİA
Podcastler
3 Mayıs 2021
Podcastler
3 Mayıs 2021

“Ji Dûr-Bîna Zaroktiyê/ Çocukluğa Uzaktan Bakmak” podcasti yayında

Okuma Süresi: < 1 dk
Atölye BİA'nın Uygulamalı Podcast Atölyesi katılımcılarından Hülya Akan, "Ji Dûr-Bîna Zaroktiyê" (Çocukluğa Uzakttan Bakmak) adlı bir podcast hazırladı.

“Ev podcast wê bibe cihê çîrokên zaroktiya Yadê Rewşen, Xwişka Zêrê, Xalê Derwêş û gelek kesên dî. Niha dem dema guhdarkirina çîrokên me ye!”

Atölye BİA’nın Podfresh ekibiyle birlikte düzenlediği Uygulamalı Podcast Atölyesi katılımcılarından Hülya Akan, “Şimdi birbirimizin hikayelerine kulak verme vakti” dedi ve “Ji Dûr-Bîna Zaroktiyê” (Çocukluğa Uzaktan Bakmak) adlı bir podcast yayınladı. Podcastte Yadê Rewşen’in, Xwişka Zêrê’nin, Xalê Derwêş’in ve daha nicelerinin çocukluk hikayelerini dinleyeceksiniz.

“Ji Dûr-Bîna Zaroktiyê” podcastinin her bölümünde farklı bir katılımcının çocukluğuna dair unutulmayan “güzel an”ların hikayesine yer verilecek.

Kürtçe hikayeler kayıt altına alınacak

Akan, dijital bir çağda yaşadığımız halde mevcut mecralarda kendilerine çok yer bulamayan çocukluğa ilişkin Kürtçe hikayeleri kayıt altına alacak ve çocukluğun “hatırlama” ve “unutma biçimlerine” odaklanacak. “Ji Dûr-Bîna Zaroktiyê”, çocukluklarını hikayeleştiren anlatıcılar için dinleyicileriyle buluşmalarını sağlayan yeni bir mekân yaratacak; hikayeler yeniden dolaşıma girecek ve sıradan olan görünür kılınacak.

Akan, hikâye anlatıcılığının önemine değinirken Ursula Le Guin’ın “Tekerleği kullanmayan büyük toplumlar oldu ama hikâye anlatmayan hiçbir toplum olmadı” sözüne de dikkat çekiyor.

Podcast’e buradan ulaşabilirsiniz.