MENÜ
ANA SAYFA
Pencereyi Kapat
İngiltere Premier Ligi'nde krampon bağcıkları gökkuşağına boyandı - Atölye BİA
Spor
4 Aralık 2018
Spor
4 Aralık 2018

İngiltere Premier Ligi’nde krampon bağcıkları gökkuşağına boyandı

Okuma Süresi: 2 dk
İngiltere Premier Lig’de, LGBTİ+ bireylere destek olmak ve farkındalık yaratmak amacıyla ‘’Stonewall Rainbow Laces (Stonewall Gökkuşağı Bağcıkları)’’ kampanyası kapsamında etkinlikler gerçekleştirildi.

Dünyanın en köklü ve prestijli futbol liglerinden biri olan İngiltere Premier Lig’de ‘’Bu Herkesin Oyunu’’ sloganıyla, geçtiğimiz hafta sonu oynanan maçlarda LGBTİ+ bireylere destek olmak ve farkındalık yaratmak amacıyla ‘’Stonewall Rainbow Laces (Stonewall Gökkuşağı Bağcıkları)’’ kampanyası kapsamında bir dizi etkinlik gerçekleştirildi.

İngiltere Premier Ligi'nde krampon bağcıkları gökkuşağına boyandı - Atölye BİA

30 Kasım – 5 Aralık tarihleri arasında oynanan maçlarda futbolcular gökkuşağı renklerinden oluşan ayakkabı bağcıkları ve yine aynı renklerden oluşan kaptanlık pazı bantları kullanırken, kulüpler de maç önü seremonilerinde çeşitli etkinlikler düzenleyerek LGBT+ bireylere karşı farkındalık oluşmasını sağlayacak mesajlar verdi.

Kampanya 2017’de de gerçekleşti

Lezbiyen, gay, biseksüel ve trans bireylerin haklarını korumayı ve yaşam koşullarını iyileştirmeyi amaçlayan Birleşik Krallık merkezli bir yardım kuruluşu olan Stonewall, geçtiğimiz hafta içerisinde resmi siteden yayınladığı bir metinle LGBTİ+ bireylere karşı farkındalık yaratmak amacıyla “Stonewall Gökkuşağı Bağcıkları” isimli bir kampanya yürüttüklerini belirterek İngiltere’deki sporcu ve çeşitli spor federasyonlarına bu kampanyaya destek vermeleri çağrısında bulundu. Stonewall, aynı kampanyayı  2017 yılında da gerçekleştirildi ve çeşitli spor federasyonlarının yanı sıra kulüpler ve futbolcular da bu etkinliğe destek verdi.

İngiltere Premier Ligi'nde krampon bağcıkları gökkuşağına boyandı - Atölye BİA

“Premier Lig futbolu, her yerde herkes içindir”

Premier Lig’den geldi. İngiltere Premier Lig Yönetim Kurulu Başkanı Richard Scudamore, Premier Lig resmi sitesine yaptığı açıklamada, futbolun ruhunu ve enerjisini sahada iyi bir güç olarak kullanmak için yapabilecekleri daha fazla şey olduğunu bildiklerini ve bu yüzden Premier Lig olarak Stonewall’un ‘Gökkuşağı Bağcıkları’ kampanyasını desteklemeye karar verdiklerini belirtti:

“Premier Lig futbolu, her yerde herkes içindir. Kulüplerimiz de sporda eşitliği ve çeşitliliği destekliyor. Bu hafta sonu oynanacak tüm maçlarda ve dijital ve sosyal medya kanallarımızda ‘’Gökkuşağı Bağcıkları’’ kampanyasını destekleyici içerikler kullanacağız. Kulüpler de maçlar sırasında kendi düzenleyeceği etkinliklerle bunu daha da ileri götürebilecekler.”

İngiltere Premier Ligi'nde krampon bağcıkları gökkuşağına boyandı - Atölye BİA

Yeşil sahalarda “renkli” görüntüler

İngiltere Premier Ligi'nde krampon bağcıkları gökkuşağına boyandı - Atölye BİA

Scudamore’un bu açıklamasından sonra Premier Lig’in köklü kulüpleri de resmi sitelerinden yaptıkları açıklamalarda bu kararı desteklediklerini belirtti ve bu doğrultuda ligin 14. Haftasında oynanan maçlarda kulüpler ve futbolcular kullandıkları maç ürünlerinde LGBTİ+ hareketinin simgesi olan gökkuşağı renklerine yer verdi.

Futbolcular, kampanyaya ismini de veren gökkuşağı renklerinden oluşan ayakkabı bağcıkları ve kaptanlık pazı bantları kullanırken kulüpler de maç öncesi düzenledikleri etkinlikler ve stadyum içerisindeki reklam panolarından LGBTİ+ bireylere karşı farkındalık içeren mesajlar yayınlayıp hafta boyunca sosyal medya hesaplarında kullandıkları kulüp logolarına gökkuşağı desenleri ekledi. Hakemlerin de kayıp zaman işareti gösterilen tabelalar ve formalarına gökkuşağı renklerini ekleyerek destek verdiği etkinlikte teknik direktörler de yakalarına kampanyayı destekleyici rozetler iliştirdi.

Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunu. Diyarbakır doğumlu. Alansavunması.org’un kurucusu. bianet Şubat 2020 stajyeri. Atölye BİA 16-25 Temmuz 2018 ”Gazeteciler İçin Haber Atölyesi” ve 24-28 Şubat 2020 “Uygulamalı Haber Atölyesi” katılımcısı.