MENÜ
ANA SAYFA
Pencereyi Kapat
Erkekler sahalara çıktı, kadınlar "Covid tedbirine" takıldı - Atölye BİA
Spor
16 Ocak 2021
Spor
16 Ocak 2021

Erkekler sahalara çıktı, kadınlar “Covid tedbirine” takıldı

Okuma Süresi: 3 dk
Pandemi nedeniyle spor alanında da birçok kısıtlamaya gidilmiş ancak daha sonra “yeni normal”e uygun bir şekilde turnuvaların, maçların devam etmesine karar verilmişti. Biri hariç; kadın futbol ligleri için Türkiye Futbol Federasyonu hâlâ bir adım atmadı.

 Manşet fotoğrafı: Özge Özgüner/csgorselarsiv.org

Covid-19’dan dolayı geçen martta ertelenen kadın futbol ligleri hâlâ başlamadı. Bu süreçte zor günler yaşadıklarını belirten kimi kadın futbol kulüpleri kapalı spor salonlarında gerçekleştirilen spor dallarının hepsinde liglerin oynandığını hatırlatarak, 4 Ocak’ta bir mesaj yayınladı.

Mesajda; 110 futbol kulübünün ve 300’ü aşkın sporcunun tüm hazırlıklarını yapmalarına rağmen liglerin başlatılmaması ve hala bir açıklama yapılmamasına değinilirken, Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) kadın futboluna verdiği önemin sorgulandığı belirtildi. Temsilciler, federasyondan bu sorunu çözmesini istedi.

“Herkes bir anda kör ve sağır kesiliyor”

Kadın futbol takımı Horozkent Spor Kulübü’nün Başkanı Kamil Karabuğa, bu konu hakkındaki taleplerini sürekli dile getirdiklerini belirtiyor:

“Tüm salon sporlarının başladığı, Avrupa’da kadın liglerinin neredeyse ilk yarılarının sona geldiği, ülkemizde de erkek profesyonel liglerin aynı durumda olduğu bir ortamda kadın liglerinin başlatılmaması akla ve mantığa aykırı.

“TFF, pandemiyi bahane ediyor ama her fırsatta Süper Lig maçlarının seyircili oynanması adına gereken tüm baskıyı kuruyor. İş kadın liglerine gelince kimse elini cebine atmıyor. Herkes bir anda kör ve sağır kesiliyor.”

TFF’nin erkek egemen bir yapıya sahip olduğunu ve varını yoğunu Süper Lig için harcadığını vurgulayan Karabuğa, Türkiye’de kadın liglerinin ve futbolcuların ayakta durmakta zorlandığını hatırlatıyor:

“Zor imkânlarda var olmaya çalışıyoruz. Ayakta durabilen, gerekli desteği bulabilen kadın futbol takım sayısı iki elin parmağını geçmez. Diğerleri var olma mücadelesi veriyor. Sürekliliğin sağlanması, hayatını futbolla kazanan futbolcularımızın umudunun devam etmesi için kadın liglerinin başlaması çok önemli. Aksi halde yıllardır çalıştığımız birikimler boşa gidecek, heba olacak.”

“Kadın liglerine gelince kaynak bulunamıyor”

“Konu kadın liglerine gelince kaynak bulunamıyor. Yakın zamandan bir örnek isterseniz, pandemi nedeniyle UEFA’nın kadın liglerine harcanması için ayırdığı 500 bin dolar hiçbir zaman bizlere aktarılmadı. Paranın nereye gittiğini de bilmiyoruz. 500 bin dolarlık fonun denetim mekanizmasında yer almak isteyen Kadın Futbol Kulüpleri Birliği Başkanı Erdem Göktürk istifaya zorlandı. En acısı da federasyonun üç aydır tek bir destek bile vermemesi. Zor günler yaşıyoruz.”

Karabuğa’ya göre bu sorunun çözümü basit:

“TFF’de kadın futbol departmanı açılmalı ama göstermelik olmamalı. Yıllarını kadın futboluna vermiş insanlar oraya getirilmeli ve Süper Lig kulüplerinin de kadın futbol şubesi açması istenmeli. Kadın ligleriyle alakalı kararlar ortak alınmalı. TFF’nin kadın futboluna bakış açısı acilen değişmeli.”

“Oynanmayan tek ülke Türkiye”

Altay Kadın Futbol Takımı Teknik Direktörü Monica Simes ise, bu yaşananların çok üzücü olduğunu belirtiyor:

“Bir oyuncu üç hafta arka arkaya antrenman yapmazsa çabaları boşa gidiyor ve siz bu oyuncuları bir yıl oynatmıyorsunuz, nasıl olacak?.”

Tüm ülkelerde kadın liglerinin oynandığını belirten Simes, sadece Türkiye’de oynanmadığın hatırlatıyor:

“Romanya bir testle iki maç oynatıyor. Gürcistan virüsün kış döneminde daha kötü olacağını tahmin ederek, ligleri ağustosta başlattı ve kasımda bitirdi. Bizler de farklı yollar izleyebilirdik… Erkek futboluna sağlanan imkanların bize de sağlanmasını istiyoruz. Bizi bırakın oynayalım çünkü sadece bu şekilde bizler daha iyi ve popüler olabiliriz. Kadın futbolu için özel bir departman yapılmalı ve kararları o departman almalı.

“Bu sene 2. ve 3. Liglerin oynatılmaması gibi iddialar var. Büyük takımlar için altyapıları ne kadar önemliyse, bizler için de diğer ligler aynı şekilde önemli. Bu ligler kadın futbolunun geleceği.”

“Top peşinde koşmayı özledik”

Adana Akdeniz Demir Spor oyuncusu Kübra Coşkun, kadın liglerinin başlamamasıyla ilgili şunları belirtiyor:

“Erkek ligleri oynatılıyor, kadınlarda da voleybol, basketbol ligleri oynatılıyor ama futbol kadın ligleri oynatılmıyor. Antrenmanlara çıkamıyoruz ve bu bizim için çok zor oluyor. Sahalarda top peşinde koşmayı özledik, bir an önce ligimiz başlatılsın… Destekçilerimiz çok az ve tek arzumuz erkeklere ve erkek futboluna verilen önemin bizlere de verilmesi. Eğer bu isteğimiz gerçekleşirse her şeyin güzel olacağını biliyoruz.”

“Kadın futbolunun gelişmesini istemiyorlar”

1207 Antalyaspor Kadın Futbol Takımı oyuncusu Gözde Uçar  liglerin oynanmaması nedeniyle maddi zorluklar yaşadıklarını belirtenlerden:

“TFF bizi desteklemiyor. Her zaman olduğu gibi geri plana atıldık ve beklediğimiz değeri yine bir türlü göremedik. Erkek ligleri oynatılıp, bizim liglerimiz oynatılmıyorsa bizler burada bir ayrım ararız.

“Ülkemizde futbolun erkek branşı olduğunu kabullenmemizi istiyorlar ve kadın futbolunun gelişmesini istemiyorlar. Bu nedenle sorunlar ortaya çıkıyor. Bence futbolun ligi yok çünkü herkes aynı emeği, fedakarlığı gösteriyor. 1.Liglerin oynatılıp, diğerlerinin oynatılmaması adil olmaz. Umarız bu söylenti doğru değildir ve biran önce tüm ligler oynatılmaya başlanır.”

 Altay Kadın Futbol Takımı da konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklama şöyle: 

Erkekler sahalara çıktı, kadınlar "Covid tedbirine" takıldı - Atölye BİA

 

İstanbul Arel Üniversitesi gazetecilik son sınıf öğrencisi. Lise eğitimini bilgisayar, web tasarım üzerine tamamladı. Gazetecilik bölüme girdiğinden beri editörlük, tasarımcılık, muhabirlik, moderatörlük ve foto muhabirlik görevlerini kısaca deneyimledi ve çeşitli eğitimlere katıldı. Şu an bitirme projesi için sporda cinsiyetçilik üzerine yazıyor.