MENÜ
ANA SAYFA
Pencereyi Kapat
Homofobiyle mücadele maçı: “Sahalardan vazgeçmeyeceğiz” - Atölye BİA
LGBTİ+
10 Mart 2020
LGBTİ+
10 Mart 2020

Homofobiyle mücadele maçı: “Sahalardan vazgeçmeyeceğiz”

Okuma Süresi: < 1 dk
Atletik Dildoa, Muamma ve Lolitop kuir futbol takımları, Queer Olmypix’in de düzenleyicisi olan Atletik Dildoa’nın organizasyonunda bir araya gelerek “Homofobiyle Mücadele Ayı” kapsamında bir futbol maçı yaptı.

*Manşet fotoğrafı ve video-haber: Ali Safa Korkut

Şubat ayı, 19 Avrupa ülkesinde “Futbolda Homofobiyle Mücadele Ayı” olarak anılıyor. Bu ay içerisinde çeşitli federasyonlar, spor kulüpleri veya futbolcular, sporu homofobiden arındırmak ve daha kapsayıcı bir spor ortamı oluşturmak adına bir dizi etkinlik düzenliyor.

Homofobiyle mücadele ayı, özellikle Birleşik Krallık’ta daha yaygın ve geniş kapsamlı olarak kutlansa da bu ay, 2020’de Türkiye’de de çeşitli etkinliklerle kutlanmaya devam ediyor.

https://www.youtube.com/watch?v=3XztH4Swr8Y

Son olarak, Queer Olmypix’in de düzenleyicisi olan İstanbul temsilcisi Atletik Dildoa ile Mersin’den Muamma ve Lolitop kuir futbol takımları, Homofobiyle Mücadele Ayı kapsamında 23 Şubat Pazar günü bir futbol turnuvasında bir araya geldi.

“Kış Güneşi Futbol Turnuvası” adı verilen ve futboldaki her türlü ayrımcılıkla mücadele etmeyi amaç edinmiş uluslararası bir ağ olan FARE Network’ün desteğiyle düzenlenen etkinlik, Taksim Süleyman Seba Tesisleri’nde gerçekleşti.

Homofobiyle mücadele maçı: “Sahalardan vazgeçmeyeceğiz” - Atölye BİA

Saaat 15.00’te başlayan turnuva kapsamında Atletik Dildoa, Muamma ve Lolitop futbol takımları, takım olarak rekabet etmenin aksine iki karma futbol takımı oluşturarak birbirleri arasında bir maç yaptı.

Queer Olympix nedir?

Atletik Dildoa kuir futbol takımı tarafından düzenlenen Queer Olympix, ayrımcılığa ve nefret söylemlerine yer olmayan; her bedenin, her cinsiyetin keyif alarak oyun oynayabileceği ve pasların eşit dağıldığı, küfürsüz, yaratıcı takım oyunlarına yer veren kuir bir spor buluşmasıdır.

Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunu. Diyarbakır doğumlu. Alansavunması.org’un kurucusu. bianet Şubat 2020 stajyeri. Atölye BİA 16-25 Temmuz 2018 ”Gazeteciler İçin Haber Atölyesi” ve 24-28 Şubat 2020 “Uygulamalı Haber Atölyesi” katılımcısı.