MENÜ
ANA SAYFA
Pencereyi Kapat
Atölye BİA'da son gün: Haberler yayına hazırlandı - Atölye BİA
Atölye
21 Mayıs 2022
Atölye
21 Mayıs 2022

Atölye BİA’da son gün: Haberler yayına hazırlandı

Okuma Süresi: < 1 dk
Atölye BİA’nın 16 Mayıs’ta başlayan ve altı gün süren Temel Gazetecilik Atölyesi, bugün katılımcıların özel haberlerini sunmasının ardından sona erdi.

Atölye BİA’nın düzenlediği Temel Gazetecilik Atölyesi, 16-21 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirildi. Atölye son günü (21 Mayıs) katılımcılar özel haberlerini hazırladı.

Farklı şehir ve mesleklerden 8 kişinin katıldığı ve 6 gün süren atölyede; haberin ne olduğu ve nasıl yazıldığı, editöryal süreçlerin nasıl olduğu, hak odaklı haberciliğin ne olduğu, nasıl yapıldığı ve örneklerinin neler olduğu, haber fotoğrafçılığı konuşuldu.

Programda ayrıca Prof. Dr. Nilgün Toker “Türkiye Okumaları”, gazeteci Banu Güven “Röportaj&söyleşi teknikleri”, BİA Medya Gözlem Raportörü Erol Önderoğlu “Baskı dönemlerinde gazetecilik”, gazeteci Mehmet Şafak Sarı “Gazeteciler için dijital araçlar”, bianet insan hakları editörü Ayça Söylemez ise “Dava izleme, iddianameden ve dava tutanaklarından haber yazma” dersleri verdi.

Birbirinden farklı özel haberler

Temel Gazetecilik Atölyesi’nde katılımcılar, atölye boyunca hak temelli özel haberlerini hazırladı. Özel haberlerin kolaylaştırıcılığını ise gazeteci Özlem Akarsu Çelik ile Atölye BİA Yerel Haber ve Ağ Koordinatörü Nazan Özcan yaptı.

Atölyenin son gün oturumunda (bugün), katılımcıların hazırladıkları haberleri Akarsu Çelik ve Özcan değerlendirdi. Hazırlanan haberler, bianet’te ve atolyebia.org‘da yayınlanacak.