MENÜ
ANA SAYFA
Pencereyi Kapat
Oyunlarla sanatçı Mürsel Gülmez'i yaşatan festival - Atölye BİA
18 Mayıs 2022

Oyunlarla sanatçı Mürsel Gülmez’i yaşatan festival

Okuma Süresi: 2 dk
Bulancak Sanat Tiyatrosu’nun, trafik kazasında hayatını kaybeden kurucularından Mürsel Gülmez adına düzenlediği Mürsel Gülmez Tiyatro Günleri, Giresun Bulancak’ta başladı. İki çocuk ve beş yetişkin tiyatro oyunu olmak üzere toplam yedi oyun sahneleniyor.

Pandemide verilen iki yıllık zorunlu aranın ardından ”Sanata Evet” sloganıyla 16 Mayıs’ta Giresun Bulancak ilçesinde başlayan “Mürsel Gülmez Tiyatro Günleri”, 22 Mayıs’a kadar devam edecek. Bulancak 75. Yıl Tiyatro Salonu’nda yapılan festivale Trabzon Devlet Tiyatrosu ”Oz Büyücüsü”, Bulancak Sanat Tiyatrosu ”Açık Denizde”, Erzurum Medya Sanat Evi ”Kızıl Sır”, Samsun Karma Sahne ”Antigone”, Trabzon Umut Tiyatrosu ”Sığıntılar”, Amasya İris Sanat ise ”Darbeli Çocuklar” ve ”Ormanlar Hepimizin” adlı oyunlarıyla katılacak.

Bulancak Sanat Tiyatrosu, 1987’de Mürsel Gülmez, Sezai Yeşiltepe ve Ömer Mustafa Yılmaz tarafından kuruldu. Amatör bir tiyatro olan Bulancak Sanat Tiyatrosu, bünyesinde işçi, esnaf, öğrenci vb. her kesimden insanı barındırıyor. 35 yıllık tiyatro şimdiye kadar 40’ın üzerinde oyun sahneledi.

Mürsel Gülmez adını yaşatmak

İlk olarak 2000’de düzenlenen “Mürsel Gülmez Tiyatro Günleri”nin çıkış amacı, 1999 Marmara Depremi’nde depremzedelere yardım için gittiği Sakarya dönüşünde trafik kazasında hayatını kaybeden Bulancak Sanat Tiyatrosu kurucusu ve tiyatro sanatçısı Mürsel Gülmez’in adını yaşatmak ve Bulancak halkına tiyatro sevgisini aşılamak.

Oyunlarla sanatçı Mürsel Gülmez'i yaşatan festival - Atölye BİA

Tiyatronun kurucularından Ömer Mustafa Yılmaz, ”Mürsel Gülmez, Bulancak’ta tiyatronun bugüne kadar gelişmesini sağlayan, oyunlar yöneten, Bulancak’ı Türkiye’ye tanıtan bir arkadaşımız. O bizim için liderimiz ve önderimizdi, onun anısını yaşatmak istiyoruz” diyor.

Bu yıl 21’incisi yapılan festivali düzenleyenler Ömer Mustafa Yılmaz, Leyla Kara, Yurduşen Konanç ve Mustafa Çolakoğlu.
Tiyatro festivali, bugüne kadar başta Türkiye’den olmak üzere Rusya, Gürcistan, Azerbaycan ve İran’dan birçok tiyatro grubunu ağırladı.

Tiyatroyla yetişmiş bir şehir

Bulancak Sanat Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Çolakoğlu, Bulancak seyircisinin daha önceki festivallerde olduğu gibi salonları dolduracağını ve yaklaşık bin seyirciye ulaşacaklarını umduğunu belirterek şöyle diyor:

“Amatör tiyatro dediğimiz şeyin en temel taşlarından biri de seyirci yetiştirmektir. Bulancak’ın tiyatroyla yetişmiş kaliteli bir seyircisi var. Buraya il dışından gelen tiyatro sanatçıları, bundan daima övgüyle bahseder. Bunda BST’nin kurulduğu günden bu yana sanatın ön planda olduğu oyunlar tercih etmesi de büyük rol oynar.”

Oyunlarla sanatçı Mürsel Gülmez'i yaşatan festival - Atölye BİA

Bulancak Sanat Tiyatrosu’nun kurucularından Ömer Mustafa Yılmaz, BST’nin çeşitli illerdeki tiyatro festivallerine ve ODTÜ Tiyatro Şenlikleri’ne katıldığını belirtti. Yılmaz, Sanat Tiyatrosu’nun birçok ödüle layık görüldüğünü ve bunların en sonuncusunun 2017’de Ankara’da verilen “Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri” olduğunu söyledi.

FESTİVAL PROGRAMI

  • 17 Mayıs Salı, Bulancak Sanat Tiyatrosu: Açık Denizde / Yazar: Slawomir Mrozek / Yönetmen: Mustafa Çolakoğlu
  • 18 Mayıs Çarşamba, Erzurum Medya Sanat Evi: Kızıl Sır / Yazar: Nehir Dinç / Yönetmen: Oğuzhan Vatolioğlu
  • 19 Mayıs Perşembe, Samsun Karma Sahne: Antigone / Yazar: Sophokles / Yönetmen: Hakan Alkan
  • 20 Mayıs Cuma, Trabzon Umut Tiyatrosu: Sığıntılar /  Yazar: Slawomir Mrozek / Yönetmen: Nuri Nalbantoğlu
  • 21 Mayıs Cumartesi, Amasya İris Sanat: Darbeli Çocuklar / Yazar: Şahin Ünal / Yönetmen: Hakan Alkan
  • 22 Mayıs Pazar, Amasya İris Sanat: Ormanlar Hepimizin (Çocuk Oyunu) / Uyarlayan: İris Sanat / Müzik: Selçuk Yılmaz

Bulancak Sanat Tiyatrosu sosyal medya hesapları:
instagram: https://www.instagram.com/bulancaksanat/?hl=tr
facebook: https://www.facebook.com/bulancak.sanat.tiyatrosu
twitter: https://twitter.com/bulancak_sanat

Erzurum Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunu. 2016 yılında Cumhuriyet Gazetesi Kültür Sanat bölümünde okul stajını tamamladı. Şuanda freelance olarak gazeteciliğe devam ediyor. Atölye BİA 15-26 Kasım 2021 “Temel Gazetecilik Atölyesi” katılımcısı.