MENÜ
ANA SAYFA
Pencereyi Kapat
İrlanda'da koronavirüs kısıtlamaları protesto edildi - Atölye BİA
Toplum
3 Mart 2021
Toplum
3 Mart 2021

İrlanda’da koronavirüs kısıtlamaları protesto edildi

Okuma Süresi: 2 dk
İrlanda’nın başkenti Dublin'de binlerce kişi Haziran ayına kadar uzatılması planlanan koronavirüs yasaklarını protesto etti.

Koranavüris salgının tüm dünyada etkili olmasından bu yana sosyal yaşamı derinden etkileyen kısıtlamalar da devam ediyor. Yaşamımızın parçası haline gelen koronavirüs kısıtlamalarını savunanlar kadar bu kısıtlamaların bir an önce sona ermesi gerektiğine inananlar da var. Buna inanan ülkelerden biri de İrlanda. Kısıtlamalarla birlikte ciddi gelir kaybı yaşayan bazı kesimler, yasakları delerek sokaklara döküldü.

5 kilometre kadar uzaklaşılabiliyor

5 milyon nüfusa sahip ülkedede günlük 500 ile 600 arası yeni koronavirüs vakası kayda geçiyor. En son Pazar günü 6 ölüm ve 612 yeni vaka kaydedildi. İrlanda devleti koronavirüs kısıtlamalarını en etkili şekilde uygulandığı ülkelerden biri. Salgının başından beri ülkede uygulanan koronavirüs kısıtlamaları devam ediyor.

İrlanda'da koronavirüs kısıtlamaları protesto edildi - Atölye BİA

Ülkede 5 kilometre kuralı uygulanmıyor. Vatandaşlar evlerinden 5 kilometreye kadar uzaklaşabiliyor. Beş kilometre kuralı gıda alışverişi ve açık alanda spor etkinlikleri için yeterli görülüyor. Ülkede barlar, giyim mağazaları, alışveriş merkezleri kapalı. Ancak okulların kademeli bir şekilde açılması planına geçilmiş durumda. Restorantlar ise sadece dışardan sipariş alabiliyor.

İrlanda hükümeti, bu kısıtlamalar doğrultusunda pandemi başlangıcından bu yana işsiz kalan vatandaşlarına haftalık 350 evro işsizlik ödemesi yapıyor. Fakat pandemi kısıtlamalarının Haziran ayına kadar uzatılacağı haberi üzerine kısıtlamalara karşı olan vatandaşlar sokağa çıkarak protesto düzenledi. Polis güçleri ile vatandaşlar arasında çatışmalar yaşandı.

“Koronavirüs yasakları sona ermeli”

Dublin şehir merkezinde toplanan kalabalık, hükümetin pandemi kısıtlamalarına karşı yasaklara rağmen bir araya geldi ve protesto düzenledi. Koronavirüs başlangıcından beri sıkı bir şekilde kısıtlamalara giden İrlanda yönetimini eleştiren İrlandalılar, kısıtlamaların bir an önce sona ermesini gerektiğini sloganlarla dile getirdi.

Protestolarda göstericiler ve polis arasında şiddet olayları da yaşandı. Hükümet, kısıtlamalara rağmen protesto düzenleyen protestocular hakkında yasal işlem uygulanacağını belirtti.

Gazeteci. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümü mezunu. Gaziantep Üniversitesi Kadın Çalışmaları master öğrencisi. Master tezini “Urfa Yerel Basınında Kadın Temsili” üzerine hazırladı. Halen toplumsal cinsiyet eşitliği üzerine çalışmalar yapıyor. Atölye BİA 20-27 Şubat 2019 “Temel Gazetecilik Atölyesi” katılımcısı.