MENÜ
ANA SAYFA
Pencereyi Kapat
Esnaf: Müşteri fiyat soruyor, almadan dükkândan çıkıyor - Atölye BİA
Ekonomi
23 Mayıs 2022
Ekonomi
23 Mayıs 2022

Esnaf: Müşteri fiyat soruyor, almadan dükkândan çıkıyor

Okuma Süresi: 2 dk
Her gün gelen yeni zamlar ve derinleşen ekonomik kriz, tüketicileri endişelendirirken esnafı da zor durumda bırakıyor. bianet, bir zamanlar yüksek cirolar yapan Taksim büfecileriyle görüştü. Esnaf, “Bugünler iyi günlerimiz. Zamlar böyle devam ederse büfeleri kapatmak daha kârlı olacak” dedi.

Temel gıda ürünleri ile birlikte içki ve sigaraya gelen zamlar vatandaşın yanı sıra esnafı da zor durumda bıraktı. İstanbul’da yerli ve yabancı turist sayısının en fazla olduğu bölgelerden Taksim’de büfe işleten esnaf, zamların etkisini bianet’e değerlendirdi.

Uzun yıllardır Taksim’de büfe işleten R.K., “Eskiden buralar çok yoğun olurdu. Şimdi ise büfeye nadiren müşteri giriyor, bize fiyat soruyor ancak almıyor çünkü fiyatlar çok yüksek” dedi.

Her gün artan fiyatlar nedeniyle turistlerle güven problemi yaşadıklarını belirten R.K. yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

“Turistler geliyor, bize fiyat soruyorlar. Biz bir ürüne 30-40 TL dediğimiz zaman da inanmıyorlar. Dolandırmaya çalıştığımızı sanıyorlar. Sonra da bize kızıp büfeden çıkıyorlar.”

“Beyoğlu’nda turist devri de bitmek üzere”

Esnaf, Beyoğlu’na gelen birçok turistin büfelere uğradığını ancak kendilerine inanmadıklarını ve esnaf yerine büyük marketlere giderek oradan alışveriş yaptıklarını belirtiyor.

Esnaf: Müşteri fiyat soruyor, almadan dükkândan çıkıyor - Atölye BİA

Beyoğlu’nda büfe işleten bir başka esnaf M.K., turistlerin büfeler yerine zincir marketleri tercih ettiğini söyledi ve bir zamanlar en fazla para kazandığı turist gruplarından olan İranlıların bugün alışverişte zorlandığını anlattı:

“İranlı turistlere baktığımızda onların parası Türk Lirasından bile değersiz. Burada bize pahalı gelen birçok ürün, onlar için hayal oluyor. Eskiden buralar turist doluydu. Şimdi ne bizim büfemize ne de Beyoğlu’na geliyorlar. Beyoğlu’nda turist devri kapanıyor.”

“Kaç insan 40 TL’ye sigara alabilir!”

Büfeci A.A. da şöyle konuştu:

“Sigaralara tekrar zam bekleniyor. En düşük sigaranın 40 TL olacağı söyleniyor. Eskiden insanlar giriyor 30 TL’ye iki veya üç paket sigara alıp çıkıyordu. 40 TL’ye sigara alacak kaç insan bulabilirsiniz? Gelmiyorlar, açık tütün alıyorlar. Bizim de büfeye günlük olarak aldığımız sigaralar satılmıyor.

“Bunlar bizim iyi günlerimiz”

Esnaf: Müşteri fiyat soruyor, almadan dükkândan çıkıyor - Atölye BİA

“Bunlar daha iyi günlerimiz. Ciddi söylüyorum, şükredelim. Yine gün içinde kapımıza gelip bir şeyler alanlar çıkıyor çok şükür ama ben böyle süreceğini sanmıyorum. Bu zamlar böyle sürerse kapımıza bir gün kimseler gelmeyecek.

“Gelen son zamlarla birlikte günlük ciromuz 20 bin TL. Elbette çoğu ürünü tekrar tedarik etmemiz gerekiyor günlük olarak. Bundan dolayı günlük harcamamız da 30 bin TL’yi buluyor. Böyle giderse büfemi kapatmak daha kârlı olacak.”

2022’nin ilk üç ayında 29 bin 206 esnaf iflas etti

Türkiye Esnaf ve Sicil Gazetesi’nin verilerine göre 2022’nin ilk üç ayında Türkiye’de iflas eden esnaf sayısı 29 bin 360 oldu.

“İflas Eden Mağdur Esnaf Derneği” de iflas etmişti

İflas eden esnafla birlikte destekçilerini kaybettiğini belirten Tüm İflas Eden Mağdur Esnaf Derneği (TİEMEDER) de 11 Mart’ta kapanma kararını “Biz de iflas ettik” açıklamasıyla duyurmuştu.

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü öğrencisi. Aynı zamanda Sosyoloji bölümü ile Çift Anadal yapıyor. Şu an Medyascope’da stajyer olarak çalışıyor. Atölye BİA 16-21 Mayıs 2022 “Temel Gazetecilik Atölyesi” katılımcısı.