MENÜ
ANA SAYFA
Pencereyi Kapat
Atölye BİA’dan Kültür-Sanat Haberciliği Atölyesi’ne çağrı - Atölye BİA
Atölye
29 Mart 2022
Atölye
29 Mart 2022

Atölye BİA’dan Kültür-Sanat Haberciliği Atölyesi’ne çağrı

Okuma Süresi: 2 dk
Atölye BİA’nın 2022 tematik atölyelerinin ilki olan Kültür-Sanat Haberciliği, 7 Nisan’da online olarak yapılacak. Atölyede gazeteciler Efnan Atmaca ve Erkan Aktuğ konuk, akademisyen Sevilay Çelenk ise kolaylaştırıcı.

Atölye BİA, sizleri 7 Nisan Perşembe günü online olarak düzenlenecek “Kültür-Sanat Haberciliği” atölyesine başvurmaya çağırıyor.

Zoom programı üzerinden 7 Nisan Perşembe akşamı 19.00 – 21.00 saatleri arasında gerçekleşecek atölyenin konuşmacıları gazeteciler Efnan Atmaca ve Erkan Aktuğ olacak.

Akademisyen Sevilay Çelenk’in de kolaylaştırıcı olacağı atölyede; kültür-sanat haberciliğinin ne olduğu, neleri kapsadığı, dünyada ve Türkiye’de nasıl yapıldığı ve nasıl yapılması gerektiği, kültür-sanat haberciliğinin neden gerekli olduğu, etik kurallarının neler olduğu, sınırlarının belli olup olmadığı ve nasıl bir dinamiğe sahip olduğu üzerine konuşulacak, deneyim aktarımı yapılacak.

Atölye BİA, Nisan-Mayıs ayları boyunca akademisyen Sevilay Çelenk kolaylaştırıcılığında tematik atölye gerçekleştirmeye devam edecek. Dizide yer alan tematik atölye başlıklarından birkaçı ise şöyle:

  • 14 Nisan – Yaşam/Toplum Haberciliği Atölyesi
  • 21 Nisan – Spor Haberciliği Atölyesi
  • 12 Mayıs – Magazin Haberciliği Atölyesi

7 Nisan’da gerçekleşecek atölye için son başvuru tarihi 5 Nisan Salı günü saat 13.00.

Ücretsiz olarak gerçekleşecek atölyenin başvuruları gazetecilere, işsiz bırakılmış gazetecilere, iletişim fakülteleri öğrencilerine, hak örgütlerine ve ilgilenen herkese açık.

Sorularınız için atolyebia@bianet.org adresine e-posta atabilirsiniz.

Başvuru formu için tıklayınız.

Erkan Aktuğ hakkında

Hürriyet gazetesinde Kitap Sanat eki şef editörü olarak çalışıyor. 2019’dan bu yana aylık Milliyet Sanat dergisinin Plastik Sanatlar bölümü editörlüğü görevini de sürdürüyor. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGS) ve Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) üyesi. 1996 Eylül’ünde stajyer muhabir olarak girdiği Radikal gazetesinin kültür sanat servisinde sırasıyla muhabir, editör ve Kültür Sanat Şefi olarak görev yaptı. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında Ankara Film Festivali ve Gezici Festival/Avrupa Filmleri Festivali’nde çalıştı. 1 Mayıs 1973’te Trabzon Akçaabat’ta doğdu.

Efnan Atmaca hakkında

Daha önce Akşam, Radikal ve Hürriyet gazetesinde görev yapan Efnan Atmaca, Milliyet gazetesinin Kültür Sanat müdürlüğünü yürütüyor.

Sevilay Çelenk hakkında

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünde öğretim üyesi iken barış imzacısı olması nedeniyle 6 Ocak 2017 tarihinde 679 sayılı KHK ile görevinden ihraç edildi. Lisans eğitimini aynı üniversitenin Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünde 1990 yılında tamamladı. 1994 yılında kurulmuş olan ancak 2001 yılında kendini feshederek Eğitim Sen’e katılan Öğretim Elemanları Sendikası’nda (ÖES) iki dönem yönetim kurulu üyeliği yaptı. Türkiye’nin sivil toplum alanında tarihsel ağırlığa sahip kurumlarından biri olan Mülkiyeliler Birliği’nin 2012-2014 yılları arasında genel başkanı oldu. Birliğin uzun tarihindeki ikinci kadın başkandır. Eğitim çalışmaları kapsamında Japonya ve Almanya’da bulundu. Estonya Tallinn Üniversitesi’nde iki yıl süreyle dersler verdi. Televizyon-Temsil-Kültür, Başka Bir İletişim Mümkün, İletişim Çalışmalarında Kırılmalar ve Uzlaşmalar başlıklı telif ve derleme kitapların sahibidir. Türkiye’de Medya Politikaları adlı kitabın yazarlarındandır. Çok sayıda akademik dergi yanında, bilim, sanat ve siyaset dergilerinde makaleleri yayımlandı. Birçok gazetede ve başta bianet olmak üzere internet haberciliği yapan mecralarda yazılar yazdı.