MENÜ
ANA SAYFA
Pencereyi Kapat
Atma, dönüştür, onar, yeniden kullan - Atölye BİA
Emek
3 Ekim 2018
Emek
3 Ekim 2018

Atma, dönüştür, onar, yeniden kullan

Okuma Süresi: 2 dk
Kadıköy’de her ayın ilk pazar günü yapılan Repair Cafe etkinliğinde, bozuk eşyalar ücretsiz tamir ediliyor.

İstanbul, Kadıköy’de bulunan Yeryüzü Derneği’nin “Atma, dönüştür, onar, yeniden kullan” sloganıyla hayata geçirdiği Repair Cafe’de (Tamir Kafe) bozulan eşyalarınız gönüllüler tarafından ücretsiz tamir ediliyor. Üstelik etkinliklere katılmak için üye olmak da gerekmiyor.

Her ayın ilk pazar günü düzenlenen etkinliğe sizler de televizyon, bilgisayar, telefon gibi bozulan eşyalarınızı çekinmeden götürebilirsiniz.
Gönüllüler aracılığıyla, sorunlu eşyalar onarılarak yeniden kullanılabilmesi amaçlanıyor. Arızanın onarımı ücretsiz yapılıyor. Onarım için gereken yedek parça ve özel malzemenin bedeli ise eşya sahibi tarafından karşılanıyor

Onarım yapılırken, yapılanlar da bir yandan anlatılıyor, böylece etkinliğin bilgi verme yönü de ortaya çıkıyor. Katılımcılar ile gönüllülerin sohbet etmesi sosyalleşmeyi sağlayan kafe ortamını oluşturuyor.

Tüketim toplumu olmamak için

Amaçlarının bozulan eşyaların çöpe atılmasını önlemek olduğunu söyleyen Yeryüzü Derneği Koordinatörü Cem Kolak, şunları aktarıyor:

“Tüketim toplumu olmamamız için elimizden geleni yapıyoruz. Etkinliklerimize katılım için üye olmak gerekmiyor. O yüzden televizyonunuzun kumandası mı bozuldu, gömleğinizin düğmesi mi koptu… Hepsi her ayın ilk Pazar günü ücretsiz olarak tamir ediliyor.

“Tamir edilirken de bir yandan getirenlere o eşyanın tamirini de öğretiyoruz. Böylece o kişi aynı durumla bir kez daha karşılaştığında sorunu çözebiliyor. Bunları tamamen gönüllülük esasına göre yapıyoruz.”

Repair Cafe ilk kez 2009’da Martine Postma tarafından Amsterdam’ da düzenlendi. “Toss it? No way!” (Atmak mı? Asla!) sloganını taşıyan etkinlik zamanla küresel bir hareket haline geldi ve bugün 35 ülkede yapılıyor: Hollanda, Belçika, Almanya, Fransa, Birleşik Krallık, ABD, Afganistan, Avusturya, Avustralya, Azerbaycan, Brezilya, Kanada, İsviçre, Şili, Danimarka, Mısır, İspanya, Gana, Yunanistan, Hong Kong, İrlanda, Hindistan, İtalya, Japonya, Lihtenştayn, Lüksemburg, Letonya, Norveç, Yeni Zelanda, Polonya, Romanya, İsveç, Slovenya, Türkiye, Güney Afrika.

Fırat Üniversitesi Gazetecilik mezunu. Atölye BİA 17-26 Eylül 2018 “Çevre ve Kent Haberciliği Atölyesi” katılımcısı.