MENÜ
ANA SAYFA
Pencereyi Kapat
8 Mart’ta kadınlar sahaya çıkıyor - Atölye BİA
Kadın
27 Şubat 2020
Kadın
27 Şubat 2020

8 Mart’ta kadınlar sahaya çıkıyor

Okuma Süresi: 3 dk
Kadınlar her yıl olduğu gibi bu sene de 8 Mart’ta sokaklarda olacak. Denizli Gazeteciler Cemiyeti’ndeki kadın gazeteciler ise, bu yıl farklı bir kutlama planladı. Bu 8 Mart’ta kurdukları futbol takımıyla sahaya çıkacaklar.

Denizli Merkezefendi Belediyesi ile Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği (TFAD) tarafından her yıl düzenlenen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü organizasyonunda bu sene bir ilk yaşanacak. Belediye ve TFAD işbirliğiyle gerçekleştirilen çeşitli sportif faaliyetler arasına kadınların futbol maçı da eklendi.

Denizli Gazeteciler Cemiyeti’ndeki (DGC) kadın gazeteciler, spordaki ve hayatın her alanındaki toplumsal cinsiyet eşitsizliğine dikkat çekmek amacıyla 8 Mart’taki etkinlikler çerçevesinde bir futbol maçı yapmak üzere kendi aralarında bir takım kurdu.

“Kadınlar her alanda etkin ve yetkin olmalı”

İlk antrenmanlarını Merkezefendi Belediyesi Selçukbey Tesisleri’nde gerçekleştiren DGC Kadın Futbol Takımı’nın teknik direktörlüğünü, cemiyetin yönetim kurulunda da yer alan gazeteci Sevim Say yapıyor.

8 Mart’ta kadınlar sahaya çıkıyor - Atölye BİA

Maç hakkında bianet’e konuşan Say, amaçlarının cinsiyet eşitliğine ve kadına şiddete karşı farkındalık yaratmak olduğunu söylüyor. Maç için heyecanlı olduklarını belirten Say, takımın oluşma sürecini ise şöyle ifade ediyor:

“Kadınların hayatın her alanında etkin ve yetkin olması gerektiğine inanan kadınlar olarak böyle bir takım kurduk. Cemiyetteki kadın gazeteciler olarak çok mutlu ve heyecanlıyız. Bu fikir ortaya ilk atıldığında da gazeteci arkadaşlarımız çok büyük bir istek duydular.

“Takımda toplam 14 kadınız ve hiçbirimiz daha önce futbol oynamadık. Bu, bizim de ilk tecrübemiz olacak. Buna rağmen antrenmanda sanki yıllardır futbol oynuyor gibiydik. Kadın gazeteciler olarak gayet güzel oynadık, keyif de aldık. Hatta iki de gol attık”.

“Cinsiyet değil yetenek değerlendirilmeli”

8 Mart’ta kadınlar sahaya çıkıyor - Atölye BİA

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde gerçekleşecek olması sebebiyle etkinliklerinin önemli bir farkındalık yaratacağına inanıyor Say. Özellikle de “erkek uğraşı” gibi görülen futbolla ilgili böyle bir etkinlik yapmaktan mutlu, şunları anlatıyor:

“Spor, özellikle de futbol genelde bir erkek uğraşı olarak görülüyor. Sadece sporda değil, kadınlar hayatın her alanında baskılanmış ve ikinci plana atılmış durumda. Denizlili kadın gazeteciler olarak bu algıyı yıkmak için de böyle bir girişimde bulunduk.

“O yüzden durumu sadece spor üzerinden değil, genel olarak değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum. Kadınlar, hayatın her alanında olmalı. İnsanları cinsiyetleri üzerinden değil, uğraştığı işlerdeki yeterliğiyle değerlendirmek gerekir.”

“Sahaya ‘Kadına şiddete hayır’ pankartıyla çıkacağız”

Denizlili kadın gazeteciler olarak cemiyette kadın-erkek eşitliğini sağlamak için çalıştıklarını belirten Say, “Kadınların, özellikle gazeteci kadınların, hayatın her alanında olmalarını ve eşitlik için mücadele etmeleri gerektiğini düşünüyorum çünkü bizler, toplumun gözü, kulağı ve sesiyiz” diyor ve ekliyor:

“Maç günü sahaya, ellerinde ‘Kadına şiddete hayır’ yazılı bir pankartla çıkacağız. 8 Mart, kadınlar olarak gerek sahada oluşturacağımız farkındalık gerek kadının, toplumun her alanında güçlü olabileceğini gösterecek olmamız açısından bizim için oldukça önemli bir gün olacak”.

“Cinsiyet ayrımcılığına karşı buradayız”

8 Mart’ta kadınlar sahaya çıkıyor - Atölye BİA

Denizli Gazeteciler Cemiyeti üyesi, kurulan futbol takımında da forma giyecek olan Pınar Çankaya da Sevim Say ile aynı görüşte. Çankaya, fikir ortaya ilk atıldığında cemiyetteki kadınlar olarak çok heyecanlandıklarını söylüyor:

“Merkezefendi Belediyesi ve TFAD tarafından yıllardır düzenlenen bir organizasyon bu. Biz de cemiyetteki gazeteci arkadaşlarımızla bir takım kurarak etkinliklerde yer almak istedik. Ayrıca DGC tarihinin de ilk kadın futbol takımı olduk. Bunun da ayrı bir mutluluğu var üzerimizde.

“Denizli Gazeteciler Cemiyeti olarak cinsiyet eşitliği konusunda oldukça hassas olduğumuzu da söylemek istiyorum. Konu 8 Mart Kadınlar Günü olunca biz de desteğimizi esirgemek istedik.

“Bu tür farkındalık yaratacak organizasyonlar, hem kadınların bir araya geldiklerinde ekip ruhunu oluşturabileceklerini hem de futbol dâhil olmak üzere pek çok spor dalında başarı sağlayabileceklerini göstermek adına güzel bir fırsat. Cinsiyet ayrımcılığına karşı ‘Biz de buradayız ve varız’ diyoruz”.

Antrenörlüğünü Sevim Say’ın yaptığı DGC Kadın Futbol Takımı’nda gazetecilerden Pınar Çankaya, Ferhan Erdağı, Mehtap Koç, Binnur Olcaytürkan, Nuran Akbulut, Zeynep Meral Şerbetçi, Sema Zoylan, Nuray Şerif, Hatice Bardakçıoğlu, Cennet Şayan, Fatma Tuncer ve Aylin Ünal yer alıyor.

Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunu. Diyarbakır doğumlu. Alansavunması.org’un kurucusu. bianet Şubat 2020 stajyeri. Atölye BİA 16-25 Temmuz 2018 ”Gazeteciler İçin Haber Atölyesi” ve 24-28 Şubat 2020 “Uygulamalı Haber Atölyesi” katılımcısı.